19.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Zombie Army 4: Dead War – İnceleme

Zombie Army 4: Dead War – İnceleme
Zombie Army 4: Dead War – İnceleme

Oyun dünyasında bazı kült oyunlar ve ses getiren farklılık yaratan oyunlar vardır. Zombie Army 4: Dead War – İnceleme ile buna değineceğim. Bunun çıkış noktası bir film ile olsa da filmden alınan sahneyi bir şekilde oyuna yansıtan Max Payne oyununu hatırlayanlar az çok vardır. İşte bu seriyi takip eden oyunlardan olan Sniper Elite serisinin bir farklı oyunu “Zombie Army 4 Dead War” ile oyun severlerle buluştu.

Aslında Sniper serisinden çok farklı olan oyun öyle geliştirilmiş ki boşuna adı sadece Zombie Army olarak sunulmamış. Tamam oyunda eski karakterlerin yanı sıra yeni karakterleri de eklemişler ama biraz yavan kalmış gibi geldi bana. Sağ olsun Rebellion firması bu konuda seriyi geliştirmektense direk bizzat oyunun sistemini değiştirmiş.

Zombie Army 4: Dead War – Çok farklı yaratıklar mevcut
Zombie Army 4: Dead War – Çok farklı yaratıklar mevcut

Önceki oyunlarda en azından kafaya gönderdiğiniz her mermiyi yavaşlatılmış kamera görüntüsü ile izleyebiliyor, oyunun sizi yüksek aksiyon içerisinde tuttuğunda bu ufak molalar ile dinlenebiliyordunuz. Ama ne yazık ki bu yeni oyunda %25 civarında mevcut. Strange Brigade oyunu bir süre önce çıkartılmıştı Rebellion tarafından. İşte sanırım bu son oyun olan Zombie Army 4 için bir geçiş oyunuydu neredeyse Strange Brigade.

Ama düşünüyorum Sniper Elite 5 yoksa Zombie Army 4 şekli ile mi sunulacak oyunculara? Eğer öyle olursa açıkçası oyundan çok zevk alacağınızı düşünmüyorum. Sonuçta bu stil belki zombilerle olan bir bölge için yakıştırılabilir ama ne yazık ki dünya savaşında bunu kullanmak çok da mantıklı olmayacaktır. Hatta Sniper Elite serisi devam edecek mi ona da şüphe ile bakmıyor değilim.

Çünkü oyun dünyası özellikle de pandemi süresi içerisinde büyük darbe almasının yanı sıra fikirlerde son 10 yılda o kadar çok tüketildi ki artık insanlar üretemez oldu desem yeridir. Oyunun grafikleri ve konsepti gerçekten güzel ve tatmin edici. Sonuçta büyük bir heyecan yaratılarak oyun piyasaya sürülmedi ve bu konuda Rebellion firmasının sevdiğim güzel bir yanı var.

Zombie Army 4: Canınızı sıkacak olan lav silahlı yaratıklardan biri
Zombie Army 4: Canınızı sıkacak olan lav silahlı yaratıklardan biri

Hiçbir zaman slogan ya da pazarlama dolandırıcılığı yapmadan, bire on kayarak söylemeden kendi satışlarını maksimize edebilen bir firma. Tabi bir de tam çözüm videoları çekeceğiniz zaman sizlere izin vermesinin yanı sıra sadece oyunun satın alma bağlantısını açıklama kısmına yazmanızı rica ediyor.

Bu da bedava ama zekice bir pazarlama stratejisi olduğu için, yıllarca bağırış çağırışlarla beklenilen oyunlardaki gibi kendini pavyon stratejisine sokmuyor. Bence bu çok önemli. Grafikler ve modellemeler oyundaki gelişmenin bir bakıma ispatı. Yani eski oyundan çok az alınan grafik çizimine yeni grafik modelleme teknolojisine iyi adapte etmişler. Tabi bu açıdan yeni yaratıklar da koymayı ihmal etmemişler.

Zombie Army 4: Dead War - Oyundaki kaosa hazırlıklı olun
Zombie Army 4: Dead War – Oyundaki kaosa hazırlıklı olun

Oyunun atmosferi eski oyuna nazaran biraz heyecansız geldi bana. Yeni yaratıklar karşısında ne yapacağınızı bilememeniz biraz heyecanlandırsa da oyun içindeki aksiyonlar eskiden çok farklı değil. Daha dinamikleştirmişler ve bu eski oyundan yeni oyunu ayıran bariz özelliklerden. Mesela önceki oyunlarda her zaman bir mekânda sabit durduğunuzda bir çok yaratığı öldürebiliyorken, şimdi ise bazen bir bota binip o anda yaratıkları öldürmeniz gerekebiliyor. Bu da farklı bir hava katmış diyebilirim oyuna.

Zombie Army 4: Dead War - Grafikler güzel ama iyi sistem gerektiriyor
Zombie Army 4: Dead War – Grafikler güzel ama iyi sistem gerektiriyor

Oynanabilirlik ise güzel fakat eski oyundan biraz daha farklı. Daha fazla çeşitlendirilmiş bombalar, silahlara eklenmiş yeni özellikler, yeni yetenek haritaları, özellikle de yaratıklara yakın olduğunuzda eskisinden daha hızlı ölme riskiniz. Bunlar oynanabilirliğe bire bir etki eden noktalar. Tabi görevler artık yaratıkların üstelerinden gelmenizle orantılı değil. Bazen bir yeri korumalısınız, bazen de bir mekanizmayı harekete geçirmelisiniz. Aradaki farklar eski oyuna nazaran yüksek. Ama doyurucu.

Genel olarak oyunu ele aldığımızda geliştirilmiş, grafikleri ve amaçları daha farklılaştırılmış bir Zombie Army 4 Dead War şeklinde piyasaya önümüze konulmuş. Oyunda bir diğer olayı anlatmadan geçmek istemiyorum. Önceden bilirsiniz görev bittikten sonra yükleme ekranı girerdi. Hele ki bir bölgede atıyorum 4 ayrı bölüm olabiliyordu. İşte bunu oyun içerisine yedirip, görevin tamamı bittikten sonra diğer bölgeye geçiyorsunuz artık.

Güvenli alanlar ise farklılaştırılmış ve yetenek haritanızı da orada ayarlayabileceğiniz bir platform oluşturulmuş. Bu da güzel düşünülmüş bir olay. O yüzden dop dolu bir oyun demek yalan olmaz Zombie Army 4 Dead War için. Oynadıkça da zevkine varacaksınız zaten.

Kendi görüşüm olarak arşivlik bir oyun demek yalan olmaz. Tabi fiyatı ilk çıkış halinden epey az şu anda. Hatta Steam üzerinde yok ama Epic Store üzerinden almanız mümkün. İlk çıktığı fiyatı 250 TL civarındaydı. Şimdi ise 90 TL’lere kadar düştü. Bir de 60 TL’lik indirim kuponunuz varsa oyunu bütün indirilebilir paketlerle birlikte 30 TL gibi bir ücrete almanız olası. Alın, oynayın ve arşivinize kaldırın.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Hacker Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Erzurum – İnceleme

GamerAdmin

Colin McRae Rally – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku