27.3 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

ZOMBI – İnceleme

Trendler oyun severler arasında güzel bir ahenk oluştururlar. Özellikle de popüler oyunların bir çoğu ana oyunları taklit ederler.

Fakat bir oyun var ki “28 Gün Sonra” adlı filmden esinlenen, hatta oyunun ara geçiş müzikleri bile bu filmden alınmış olsun.

İşte bu oyunun adı ZOMBI. Ubisoft firmasının Straight Right adlı geliştirici firmasına yaptırdığı oyun, anlattığım gibi İngiltere’nin Londra şehrinde zombilerin istilasıyla savaşacağımız bir yapım.

28 Gün Sonra ve Nasıl Yani?

ZOMBI
ZOMBI

Oyun aslında filmi tamamı ile kopyalamamış. Mekân olarak İngiltere’nin Londra şehrindeki bazı yerlerini almış, ara geçiş sahnelerinde ise bilinen o ünlü müziği eklemiş.

Tabi oyun içeriği çok daha farklı ve zaten 2015 yılında yapılmış bir oyunun da 2002 yılında gösterime girmiş bir filmden esinlenmesi garipsenemez. Aynı filmden esinlenen The Walking Dead dizisi gibi.

Zaten bilirsiniz Fransızlar, İngilizler, Almanlar gibi ırklar her daim akrabadır. Birbirlerinden bir şeyler arakladıklarında ne yazık ki telif gibi durumlar ortaya çıkartılmaz. Ama başka ülkelerde ise tam tersi.

Yılına Göre Ne Veriyor?

ZOMBI
ZOMBI

Oyun çok başarılı bir fikirle çıkmış olsa da ne yazık ki geliştirici firma çok geride bırakmış oyunu. Yani The Walking Dead Survival Instinct oyunu ile kıyaslarsanız gerçekten geri olduğunu anlarsınız.

Yılına göre aslında çok hantal ve basit kaçıyor. 2013 yılında çıkan The Walking Dead gerçekten daha dinamik ve daha gerçekçi. Lakin onda bile sıkıntılı olaylar vardı.

İnsan söylemeden edemiyor; en azından günümüze kadar bu oyunu geliştirseydiniz de hikâyeyi sizi kameralardan gören birinin üzerine kurmasaydınız. Hem neden İngiltere?

Ubisoft ve Saz Arkadaşları

Aslında büyük bütçeli oyunlarda bir süre iyi ilerleyen Ubisoft firması ya geliştirici konusunda büyük hata yapmış ya da gerçekten tecrübesizler. Yahu adamların sadece 4 oyunu var.

Shift 2: Unleashed, Mass 3 Effect: Special Edition, Deus Ex: HRDC ve ZOMBI. Yani bu oyunla 4 ve 2015 yılından sonra hiçbir oyuna el atmamışlar. Acaba birileri tarafından satın mı alındı firma?

Yani Avustralyalı bir firma olsa da Straight Right, wikipedi sayfasında uzman falan diye lanse edilmiş. Bence batırdıkları ve bir daha piyasada olamayacaklarını da bu oyunla göstermişler.

Grafikler

Oyunun grafikleri dönemine göre tatmin edici, zamanımıza göre hantal ve geri kalmış. Elbette zamanına göre eleştirmek lazım fakat gelişimi de devam ettirmeliydiler.

İlk zamanlarında oyunun büyük bir yavaşlama sıkıntısı vardı grafikler açısından. Bazı hataları düzeltmişler, fakat başlarında oyunun açılmama problemleri de mevcuttu.

Son hali ile sadece hikâyeye dayalı olarak merak giderilebilir. Zaten modellemeler ve zombiler bir parodi mantığıyla karşınızda belirecektir.

Atmosfer

Geçiş müziği haricinde kalan diğer etmenler, zombilerin size saldırı anında sözde psikolojik baskı yapması için devreye giriyor. Ama çok da korkutucu bir durum gibi gelmiyor.

Sizi gaza getirmiyor yani. Çevresel etmenler de çok fazla oyuncuyu harekete geçirecek cinsten değil. Bu da bir süre sonra sıkılmanıza neden oluyor.

Oyunda ne hikmetse kanalizasyon yapısını da eklemişler. Bu size bir bakıma gezdiğiniz mekanlar arasında kısa yol sağlıyor. Ama o kadar.

Oynanabilirlik

ZOMBI – İnceleme
ZOMBI – İnceleme

Hantal bir oyun içerisinde FPS açısıyla zombi avlamak, özellikle fare ve klavye ile kolay ama oyun kumandası ile biraz zorluyor. Çünkü hem mühimmat az hem de nişan almak biraz sancılı.

Eğer çok uzağınızda ise zombi merminiz çabuk bitecektir. Sebebi ise uzakta daha az hasar alıyor olması, yakınınızda ise ne yazık ki hızlı hareket etmezseniz ölmeniz hızlanıyor.

Bu durum oyunun oynanabilirliğine etki ediyor fakat neden uzakta az hasar alıp yakında daha fazla hasar kastırmışlar olabilir? Oyunun ana konusu zaten gerçek değil ki.

Genel Bakış

ZOMBI – İnceleme
ZOMBI – İnceleme

Bana pek sağlam oyun hissi vermedi ZOMBI. Bağımsız bir yapımcının arkasından Ubisoft gibi bir firmanın ilk ve son defa durması boşuna değil. Zararın neresinden dönersen kâr muhabbeti.

Bize gösteriyor ki bu durum ne olursa olsun 3-5 oyun yaptım orta ve iyi eleştiri aldı diye de herkesi uzman saymayacaksın. Ne uzman, dev firmalar gördük hepsi şu an batık durumda.

İlla zaman harcayıp, âdettendir diye birkaç zombi öldürüp sizi yönlendiren bir hikâyeye sahip oyun istiyorsanız alabilirsiniz. Lakin bilesiniz fiyatı saçma sapan derece de hak etmediği bir miktarda.

Sonuç

ZOMBI – İnceleme
ZOMBI – İnceleme

Bence hiç bulaşmayın, ama illa bulaşmak istiyorsanız da siz bilirsiniz. Yani bu oyun 30-40TL üzerini hak eden bir oyun değil. İlk zamanlarda sanırım bayağı bir yüksek fiyatla çıkmıştı.

Şimdi ise verdiğim ücret skalasının neredeyse iki katı. Belki indirimde bayağı düşer ama sanmam. Ubisoft ve EA oyunları genelde düşmemek için direnirler.

Büyük bir yapım değil, çok iyi bir ürün değil. Ama dediğim gibi seçim yine de size kalmış.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Resident Evil Revelations 2 – İnceleme

GamerAdmin

Kingdom Come: Deliverance – İnceleme

GamerAdmin

Die Young – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku