30.9 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Makaleler

Yalnızlıktan Korkma Durumu Monofobi Nedir?

Yalnızlıktan hoşlanır mısınız? Bu sorunun cevabı evet ve hayırla sınırlı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Kimileri için yalnızlık, hoşlanmanın ya da hoşlanmamanın ötesinde bir fobi! Nasıl ki yükseklik, karanlık, örümcek gibi çeşit çeşit fobi varsa; yalnızlığın da fobisi mevcut: Monofobi

Bireylerde sıkça görülen Anksiyete bozukluklarından biri olan fobi, gündelik hayatı ve buna bağlı olarak yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Adına aşina olduğumuz ve hemen hemen her yerde rastlamaya artık alıştığımız fobilerin yanı sıra, adını çokça duymadığımız; ancak dünyada pek çok kişinin mustarip olduğu fobiler de var. Monofobi, yani yalnızlık korkusu da bunlardan biri.

Monofobi Nedir?

Yalnızlıktan Korkma Durumu Monofobi Nedir?
Yalnızlıktan Korkma Durumu Monofobi Nedir?

Otofobi, eremofobi, isolofobi olarak da adlandırılabilen monofobi, bireyin yalnızlığa ve/veya yalnızlık hissine karşı ileri derecede korku duyduğu ve bunu takıntı haline getirdiği psikolojik bir rahatsızlıktır. Özellikle ergenlik çağındaki bireylerde daha sık rastlanan bu rahatsızlık, yetişkinlerde de görülebilmektedir.

Monofobik bir birey, yalnız olduğu esnada başına gelebilecek felaketlerden ya da yalnızlığın bir çeşit dışlanma ve sosyal çevrelerde istenmeyen kişi ilan edilme hali olmasından ötürü Anksiyete hissedebilir. Hissedilen Anksiyete‘nin kaynağı hangisi olursa olsun, Monofobik bireyler insanları hem fiziksel hem de duygusal bir koruma kalkanı olarak görür ve kalkan görevi gören her bir kişinin hep yanında, etrafında olmasını ister.

Bireylerde Neden Monofobi Oluşur?

Yalnızlıktan Korkma Durumu Monofobi Nedir?
Yalnızlıktan Korkma Durumu Monofobi Nedir?

Bireylerin Monofobik olmasının ardında pek çok farklı neden bulunabilir:

 • Travmatik şekilde terk edilme,
 • Sevilen ve yakınlık duyulan bir kimsenin kaybı,
 • Bireyin yalnız olduğu esnada yaşadığı olumsuz bir hadise,
 • Bireyin başından geçen Travmatik durumlar/olaylar

Monofibi‘nin oluşumuna zemin hazırlayan başlıca sebepler olarak görülebilir. Öte yandan, uzmanlar; kimi bireylerin hiçbir sebebe sahip olmaksızın da Monofobik bireyler haline gelebileceğinin altını çizmektedir.

Monofobik Semptomlar Nelerdir?

Yalnızlıktan Korkma Durumu Monofobi Nedir?
Yalnızlıktan Korkma Durumu Monofobi Nedir?

Monofobi, diğer psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi, bireyin fiziksel semptomlar göstermesine de neden olabilmektedir. Bu semptomlardan bazıları şunlardır:

 • Baş dönmesi
 • Bayılma hissi
 • Hızlı kalp atışı
 • Titreme
 • Terleme
 • Bağırsak rahatsızlıkları
 • Nefes darlığı veya normalden daha derin ve hızlı nefes alma (Hipervantilasyon)

Monofobi Tedavi Edilebilir mi?

Evet, Monofobi tedavi edilebilen bir psikolojik rahatsızlıktır. Üstelik uzmanlar, Monofobi‘ye neden olabilecek Travmatik bir geçmişi olmayan; fakat yine de kendisini Monofobi’den mustarip hisseden bireylerin de bu tedaviden yararlanabileceğinin ve hatta yararlanması gerektiğinin altını çizmektedir. Diğer fobi tedavilerinde olduğu gibi, Monofobi‘de de en fazla önerilen tedavi yöntemi ERP (Maruz Bırakarak Tepki Önleme)’dir.

Korkuların, takıntıların ve zorlanmaların tetiklendiği durumlar yaratılarak bireyin terapisti tarafından adım adım bu durumlara maruz bırakıldığı ve zamanla aynı durumlara farklı tepki vermeyi öğrenerek iyileşme sürecine adım attığı ERP’ye Monofobi‘yi yenmek için başvurulabilir. Elbette sizlere en doğru bilgiyi verecek ve yol haritasını çizecek olan kişi doktorunuzdan başkası değildir!

İlgili Yazılar

JPEG Resmi PDF’e Çevirme İşlemi Nasıl Yapılır?

GamerAdmin

Yalın İnternet Nedir ADSL ile Farkı Ne?

GamerAdmin

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku