19.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Teknoloji Haberleri

XML Dosyası Nedir, Nasıl Açılır?

XML Dosyası Nedir, Nasıl Açılır?

Bir programcı ya da uygulama geliştirici olmasanız bile XML metin işaretleme dilini duymuş ya da bir XML dosyası görmüşsünüzdür. Mutlaka görmüş olmanızın nedeni bu dil ile oluşturulmuş dokümanların neredeyse her yerde kullanılıyor olmasıdır. XML dili ile oluşturulmuş dokümanlar hem insanlar hem de pek çok işletim sistemi tarafından kolayca okunabilir.

Peki, XML dosyaları nasıl açılır? XML dosyalarını açmak için bilgisayarınızın işletim sisteminde dahili olarak kullanabileceğiniz uygulamalar vardır. Bunun yerine farklı cihazlardan internete bağlanarak bu tür dosyaları online olarak açmanızı sağlayacak internet sitelerinden birini kullanmanız da mümkün. Gelin XML nedir, ne işe yarar, XML dosyası nasıl açılır gibi merak edilen soruları biraz daha yakından inceleyelim.

XML nedir?

XML Dosyası Nedir, Nasıl Açılır?
XML Dosyası Nedir, Nasıl Açılır?

XML, bir metin işaretleme dilidir. Programlama dillerine benzer ancak yalnızca belirli işlevlere sahiptir. Hem insanlar hem de işletim sistemleri tarafından okunabilen XML dili ile hazırlanmış dökümanların temel amacı veri saklamak ve veri transferi yapmaktır. Bu nedenle neredeyse tüm cihaz ve işletim sistemleri tarafından okunabilir.

XML standardı W3C tarafından tanımlanmıştır ve SGML’nin basitleştirilmiş bir alt kümesi olarak kabul edilir. Bu dil için bir ara formattır demek de yanlış olmaz. XML metin işaretleme dili kullanılarak hazırlanan dökümanlar XML dosyası olarak adlandırılır ve .xml formatına sahiptir.

XML ne işe yarar?

XML Dosyası Nedir ?
XML Dosyası Nedir ?

XML metin işaretleme dilinin temel amacının veri saklamak ve veri transferi yapmak olduğunu söylemiştik. Bu işlevi nedeniyle bugün kullandığımız pek çok farklı yazılım, diğer yazılımlarla veri transferi yapmak için XML dosyalarını kullanır. XML, rastgele veri erişimine izin vermediği için veritabanı olarak kullanılmaz ama bazı uygulamalarda ana format olarak kullanıldığı da olmuştur.

Microsoft tarafından geliştirilmiş olan .NET isimli uygulama geliştirme platformundaki DataSet nesneleri XML metin işaretleme dili ile hazırlanmıştır. Pek çok office uygulamasının alt yapısını da XML oluşturmaktadır. Bu dilde içerik, yapı ve şekil ayrı ayrı ele alınabildiği için içerik yönetim sistemlerinde en sık kullanılan formattır.

XML dosyası nasıl açılır?

 • Adım #1: Açmak istediğiniz XML dosyası üzerinde sağa tıklayın.
 • Adım #2: Birlikte Aç seçeneğini genişletin.
 • Adım #3: Not Defteri uygulamasını seçin.
  • MacOS için TextEdit uygulamasını seçin.
 • Adım #4: XML dosyası, dosya boyutuna bağlı olarak değişen bir süre sonunda açılacak.
 • Adım #5: Dosyaları hep bu uygulama üzerinden açmak istiyorsanız varsayılan olarak kaydedebilirsiniz.
 • Adım #6: İşlem tamam.

Windows ya da MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızda XML dosyası açmak için yukarıdaki adımları izlemeniz yeterli. Not Defteri Windows, TextEdit ise MacOS işletim sisteminde yüklü olarak gelen uygulamalardır. Bu sayede herhangi bir üçüncü taraf yazılım kullanmadan rahatlıkla XML dosyalarını açabilir ve dilerseniz düzenleyebilirsiniz.

İnternet üzerinden XML dosyası nasıl açılır?

 • Adım #1: Buradan GROUPDOCS internet sitesini açın.
 • Adım #2: Sayfanın ortasında bulunan yükleme butonuna tıklayın.
 • Adım #3: Açmak istediğiniz XML dosyasını seçin.
 • Adım #4: Dosya boyutuna bağlı olarak değişen bir süre sonunda dosyanız açılacak.
 • Adım #5: İşlem tamam.

Windows ve MacOS işletim sisteminde yüklü olan uygulamalardan birini kullanmak istemiyorsanız GROUPDOCS internet sitesi üzerinden online olarak XML dosyanızı açabilirsiniz. Uygulamaya internet üzerinden erişebildiğiniz için pek çok farklı cihazda XML dosyası açabilirsiniz.

GROUPDOCS internet sitesi üzerinden XML dosyanızı açtıktan sonra dosyayı PDF olarak kaydedebilir, yazdırabilir, ZIP formatında ya da PNG formatında bir resim olarak indirebilirsiniz. Ancak dosya üzerinde herhangi bir düzenleme yapmanız söz konusu değildir.

Yazılım dünyasının kalbi olan XML nedir, ne işe yarar, XML dosyası nasıl açılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu metin işaretleme dili hakkında bilmeniz gereken bazı detaylardan bahsettik.

İlgili Yazılar

IMG Dosyası Nasıl Açılır ve Dönüştürülür?

GamerAdmin

Robotik Kodlama Nedir, Nasıl Öğrenilir?

GamerAdmin

Apple İşlemcilerinde 3nm Mimari Kullanan İlk Firma Olabilir

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku