18.1 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Makaleler

WhatsApp Çevrimiçi Gizleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp Çevrimiçi Gizleme Nasıl Yapılır?; Meta, eski adıyla Facebook şirketinin sahibi olduğu dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, gizlilik özelliklerine bir yenisini daha ekledi. Aslında yıllardır beklediğimiz ve aylardır çalışmalar yapıldığından bahsettiğimiz WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliği ilk olarak uygulamanın beta 2.22.20.9 sürümünde yayınlandı. Bugün artık hepimiz WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini kullanabiliyoruz.

iOS işletim sistemine sahip iPhone ve Android işletim sistemine sahip diğer akıllı telefonlarda WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliği sayesinde artık artık gönül rahatlığıyla uygulama içinde gezebilecek, mesajlaşabilecek ve hayrola online oldun bana yazmadın şeklindeki rahatsız edici tepkilerde kurtulmuş olacaksınız. Gelin WhatsApp çevrimiçi gizleme nasıl yapılır yakından bakalım ve işlem hakkında bilmeniz gereken önemli detayları görelim.

iOS ve Android için WhatsApp çevrimiçi gizleme nasıl yapılır?

  • Adım #1: WhatsApp mobil uygulamasını açın.
  • Adım #2: Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #3: Gizlilik sekmesini genişletin.
  • Adım #4: Son Görülme ve Çevrimiçi seçeneğine dokunun.
  • Adım #5: Kimlerin çevrimiçi olduğunuzu görebileceğinizi seçin.

Adım #1: WhatsApp mobil uygulamasını açın:

WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini dilediğiniz gibi düzenlemek için WhatsApp mobil uygulamasını kullanmak zorunda değilsiniz. Birazdan anlatacağımız adımları WhatsApp Web versiyonunda da uygulayabilirsiniz. İşlemi nerede yaparsanız yapın uygulamada düzenlediğiniz yeni özellikler senkronize olarak WhatsApp hesabınızın açık olduğu diğer cihazlarda da uygulanacaktır.

WhatsApp Çevrimiçi Gizleme Nasıl Yapılır?
WhatsApp Çevrimiçi Gizleme Nasıl Yapılır?

Adım #2: Ayarlar Sayfasını Açın

iOS ya da Android telefonunuzda WhatsApp mobil uygulamasını açtığınız zaman ekranın altında bir araç çubuğu göreceksiniz. Burada Durum, Aramalar, yeni özelliklerden biri olan Topluluklar, Sohbetler ve Ayarlar seçeneklerini göreceksiniz. WhatsApp çevrimiçi gizleme işlemini sürdürmek için Ayarlar butonuna dokunarak ilgili sayfaya gidin.

Ayarlar Sayfasını Açın
Ayarlar Sayfasını Açın

Adım #3: Gizlilik Sekmesini Genişletin

WhatsApp Ayarlar sayfasını açtığınız zaman ilk sırada profil düzenlemelerini yapabileceğiniz bir alanın altında Yıldızlı Mesajlar, Bağlı Cihazlar, Hesap, Gizlilik, Sohbetler, Bildirimler, Saklama Alanı ve Veriler, Yardım, Arkadaşına Öner gibi seçeneklerle karşılaşacaksınız. WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliği kullanıcı gizliliği ile ilgili bir konu olduğu için söz konusu düzenlemeyi yapmak için Gizlilik sekmesine gitmelisiniz.

Gizlilik Sekmesini Genişletin
Gizlilik Sekmesini Genişletin

Adım #4: Son Görülme ve Çevrimiçi Seçeneğine Dokunun

WhatsApp Ayarlar sayfasındaki Gizlilik sekmesinde kullanıcı gizliliğini ilgilendiren Son Görülme ve Çevrimiçi, Profil Fotoğrafı, Hakkımda, Gruplar, Durum, Mevcut Konum, Engellenenler, Varsayılan Mesaj Süresi, Okundu Bilgisi seçenekleriyle karşılaşacaksınız. Çevrimiçi gizleme işlemine devam etmek için ilk sırada karşınıza çıkan Son Görülme ve Çevrimiçi seçeneğine dokunun.

Son Görülme ve Çevrimiçi Seçeneğine Dokunun
Son Görülme ve Çevrimiçi Seçeneğine Dokunun

Adım #5: Kimlerin Çevrimiçi Olduğunuzu Görebileceğinizi Seçin

WhatsApp Ayarlar sayfasındaki Gizlilik sekmesinden ulaştığınız Son Görülme ve Çevrimiçi seçenekleri sayfasında Son Görülme Bilgimi Kimler Görebilir başlığını Herkes, Kişilerim, Şunlar Hariç Kişilerim, Hiç Kimse olarak belirleyebilirsiniz. Hemen altında bulunan Çevrimiçi Olduğumu Kimler Görebilir başlığını ise Herkes ya da Son Görülme Bilgisiyle Aynı olarak seçebilirsiniz.

Bu noktada bir parantez açalım. Eğer çevrimiçi olduğunuzu herkes görsün derseniz kelimenin tam anlamıyla telefon numaranıza sahip ve WhatsApp kullanan herkes sizin çevrimiçi olup olmadığınızı görür.  Son Görülme Bilgisiyle Aynı olarak seçerseniz sayfanın üstünde yer alan seçenekte son görülmenizi kimler görsün ya da görmesin diye belirlediyseniz o kişiler çevrimiçi olup olmadığınızı görür.

Bu Özellik Dışında  Çevrimiçi Olmadan Nasıl Yazılır Diyenler İçin Bir Yöntem Daha Var

Bir Yöntem Daha Var
Bir Yöntem Daha Var

Şimdi birbirimiz kandırmayalım. WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini aktif hale getirdi diye yıkılacak yuvalar, bozulacak işler olduğunu hepimiz biliyoruz. Hadi daha masum bir sebepten gidelim, devamlı WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini aktif olarak kullanmak istemiyorsunuz ama yalnızca o an WhatsApp’ta çevrimiçi olduğunuzu gizlemeye ihtiyacınız var diyelim.

İşte Bunun İçin Tatlı Su Kurnazı Bir Yöntem Var

WhatsApp mobil uygulamasını tamamen kapatın. Hemen ardından Wi-Fi ve mobil verinizi kapatın yani herhangi bir şekilde internet bağlantınız olmasın. Size gelen mesajı açın ve dilediğiniz gibi yanıtlayarak gönderin. Elbette o an gitmeyecek, aynı şekilde o an siz de online yani çevrimiçi gözükmeyeceksiniz. Şimdi Wi-Fi ya da mobil verinizi açarak internete bağlanın. Mesajınız alıcıya gitti ve sizin çevrimiçi olduğunuzu hiç kimse görmedi.

Elbette kabul edelim  bu yöntem pek de kullanışlı değil. Zaten bu yöntem ile yalnızca o an çevrimiçi olduğunuz görünmüyor, internete bağlandıktan sonra bir başka sohbete giriyorsanız diğer kişiler online olduğunuzu görecekler. Bu nedenle yukarıda anlattığımız adımları uygulayarak WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini aktif hale getirmek en etkili yöntem olacaktır.

Çevrimiçi Gizleme Özelliğini Neden Kullanmalıyım?

Çevrimiçi Gizleme Özelliğini Neden Kullanmalıyım?
Çevrimiçi Gizleme Özelliğini Neden Kullanmalıyım?

İçinde yaşadığımız yüzyıla hayran kalmamak elde değil, hayal bile edemeyeceğimiz teknolojileri kullanıyor ve giderek kalitesi artan internet bağlantımız sayesinde her an online olabiliyoruz. İşte WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini neden kullanmalıyım sorusunun yanıtı da bu cümlede saklı, her an online olabiliyoruz.

Her an online yani çevrimiçi olmak demek her an ulaşılabilir olmak demek. Yemek mi yiyoruz, film mi izliyoruz, özel bir şey mi yapıyoruz, uyuyor muyuz hayır kimse bunu önemsemiyor. Aslında o insanlar bencil oldukları için bunu önemsemiyor değiller, yalnızca çağın şartları gereği her an çevrimiçi olduğumuzu biliyorlar ve bu nimeti de sonuna kadar kullanıyorlar.

Elbette sevgilimizin, ailemizin, arkadaşlarımızın, dostlarımızın bize her an ulaşması her zaman büyük sorunlara neden olmuyor, bir şekilde kendimizi anlatabiliriz ama ya patronlar? Maalesef pek çok iş yeri Slack ve benzeri iş için geliştirilmiş anlık mesajlaşma uygulamaları yerine aslında özel hayatımızdaki mesajlaşmalar için kullanmamız gereken WhatsApp platformunu kullanıyorlar.

İş için de WhatsApp kullanınca ne oluyor, sevgilinizle flörtöz bir mesajlaşmanın tam ortasında çevrimiçi olduğunuzu gören yöneticiniz iş hakkında bir şeyler sormaya başlıyor. Aman görmemişim demek de yok çünkü kendisi online olduğunuzu görüyor. İşte WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini tam olarak bu nedenle kullanmalısınız. Biraz mahremiyet herkesin hakkı.

İlgili Yazılar

Bazı Tartılar Yağ Kas ve Kemik Oranımızı Nasıl Ölçebiliyor?

GamerAdmin

Birinin Bizi İzlediğini Nasıl Hissedebiliyoruz?

GamerAdmin

Kediler Neden Her Şeyi Pıt Diye Aşağı İter?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku