20.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Welcome To The Game 2 – İnceleme

Welcome To The Game 2 – İnceleme
Welcome To The Game 2 – İnceleme

Hack türü oyunlarda özellikle bir illegal sisteme girme amacı ile başlayan oyunlar sıradan ve hızlıca sona ulaşılan bir platform olarak karşımıza çıkar. Welcome To The Game 2 – İnceleme ile bunu açıklamaya çalışacağım.

Fakat farklı bir fikir olarak getirilen ve eklenen hikâye ile birlikte harman olmuş bir oyun karşımızda. İlk oyunda bildiğiniz üzere bir gazetecinin “Dark Web” denilen sisteme (Deep Web daha hafif bir platform ve amacı sadece bilgiye ulaşmak) giriş yapıp bir hacker simülasyonu tadında bir oyundu.

Welcome To The Game 2 – Klasik basık bir ortam
Welcome To The Game 2 – Klasik basık bir ortam

Fakat bu ikinci oyunda ise hem sizin kontrol ettiğiniz karakterin hareket alanını, hem de oyundaki mekaniklere çok güzel değişiklikler getirilmesi ile oyunda sadece tek nokta özelliğini ortadan kaldırmışlar. Bu büyük bir fikir açıkçası, tebrik ediyorum Reflect Studios’u. Simülasyondan oyunu çıkartıp hikayesi olan ayrı bir oyun gibi önümüze getirmişler.

Hatta o kadar iyi olmuş ki bazı oyuncular belirli bir süreden sonra gelen güncellemelere bile alışmakta zorluk çekmişler. Mesela güncelleme gelmeden önceki sürümde elektriklerin kesilmesi gibi bir aksiyon yoktu, güncellemeden sonra ise masanızda Dark Web ile uğraşırken birden elektriklerin kesilmesi ve gidip onu açmanız sizi çok geriyor olacaktır. Oynadığınızda hissedeceksiniz, kaçışınız yok bu anlamda.

Hikâye katmışlar dememin sebebi ise ilk oyunda bir amaç için Dark Web’de bulunuyordunuz. O da sadece bir araştırma. Fakat bu yeni oyunda ise kayıp olan bir kızın peşindesiniz ve sanırım bu da sizin arkadaşınız. İlk oyundan daha fazla zor bir oyun olmuş diyebilirim.

Welcome To The Game 2 – Deep Web İçin Odak Şart
Welcome To The Game 2 – Deep Web İçin Odak Şart

Bazı hatalar ise can sıkıcı olabiliyor. Mesela elektrikler gittiğinde masadan kalkıp odadan çıkmanız gerekiyor ve koridorun yangın çıkışı sonundaki kapıdan çıkarak soldaki ilk kapıyı açıp şalteri kaldırmanız gerekiyor. Bu süreç içerisinde bazen bir psikopat tarafından yakalanabiliyorsunuz, bazen de bu işin başındaki adam tarafından.

Mesela ben yangın çıkışının tam zıddı olan asansör kısmına geldim ve sonrasında bir anda kendimi asansörün içinde buldum. Normalde bunun olması imkânsız, çünkü asansöre giremezsiniz oyunda. Asansörden çıkamadığım gibi arkamda bu pis işlerin başındaki adamı gördüm bir anda. Ama oyun sonlanmadı. Yani öyle takıldı kaldı.

Welcome To The Game 2 – Grafik konusunda fazla beklentiniz olmasın
Welcome To The Game 2 – Grafik konusunda fazla beklentiniz olmasın

Bunun gibi bazı grafiksel ve yapay zekâ hataları olabiliyor. Bazen oyun sizi yerinizde zıplatabiliyor da. Mesela genelde yapılan hatalardan biri internet üzerinden verdiğiniz siparişleri birden fazla verdiğinizde ve tek seferde almaya gitmek istediğinizde ortaya çıkıyor. Çöp konteynırını geçtikten sonra iş başlıyor.

Hızlıca paketleri aldıktan sonra konteynırın karşısındaki kapıdan girip biraz beklemeniz lazım ki peşinizdeki psikopat sizi yakalamasın. Ama birden fazla verdiğiniz sipariş neticesinde bu psikopat sizin peşinize düşüyor zaten. Problem burada. Her neyse, bazı durumlarda oyun tam geçiyorum, geçtim dediğiniz anda sizi ensenizden tutup “Yakalandın” şeklinde alay edercesine bir duruma sokuyor. Tabi FBI ve polislerden bahsetmiyorum bile.

Welcome To The Game 2 – En ürkütücü yerlerden biri bu koridor
Welcome To The Game 2 – En ürkütücü yerlerden biri bu koridor

Oyunun atmosferi çok basık ve size illegal bir iş yaptığınız hissini veriyor. Hatta çok ileriye götürüp sizi vehimli bir hale bile sokuyor diyebilirim. Paranoyak derecesinde hissiyatınız yükseliyor ve bir ses duyduğunuzda hemen odadaki dolaba saklanmak istiyorsunuz. Tabi bu oyun için güzel olsa da normal hayatınıza taşırmadığınız sürece sorun yok. Diğer türlü zaten patolojik bir hastalığa kapıldığınızın ispatı olacaktır. Genelde tavsiyem ise oyundaki müziği kapatıp her türlü sese odaklanmanız için kulaklık kullanmanızın şart olduğu.

Grafikler ise çok aman aman değil. Zaten amaca yönelik hareketinizde de grafiklerin önemi aşırı büyük derecede değil. Ses ve hareketlerle ilgili bir durum söz konusu olduğunda zaten diğer fiziksel etmenler ikinci plana düşüyor. Zaten oyunun da süresi oldukça uzun değil. Eğer ki başarılı hareketleri yaparsanız bu konuda bilin ki oyun 3-5 saat içerisinde bitirebileceğinizi gösteriyor.

Oynanabilirlik ise çok zor değil ama çok da kolay değil. Mesela bir frekansta uzun süre kaldığınızda internette belirli bir süreden sonra ya kullandığınız bilgisayar korsan tarafından ele geçiriliyor, ya da bir anda polisler tarafından baskın yiyorsunuz. İşte buradaki ince nokta kullandığınız internet sinyallerinde yatıyor.

Eğer ki bilgisayarınız ele geçirildiyse zaten bunu bir uyarı ekranı ile göreceksiniz ve korsan bilgisayarınızı ele geçirmemesi için size bir şans tanıyor. Verilen süre içerisinde bulmacayı çözerseniz bilgisayarınız ele geçirilmiyor. Ele geçirmekten kasıt ise adresinizin ve bilgilerinizin sızması olarak düşünün. Mesela polis bu korsanın yerini alabilir ve sizin bilgilerinizi ele geçirdikten sonra baskın yapabilir. Ya da sipariş verdikten hemen sonra bu bilgiler sızdı ise paketleri teslim almaya gittiğinizde başınıza bir iş gelmesi an meselesi olabilir.

Genel olarak ürkütücü ve şizofreniye döndürebilecek bir yapısı var oyunun. Amaç adrenalini yüksekte tutarak hızlıca yapacaklarınızı yapıp yeteneklerinizi baskı altında da gerçekleştirmek. Zor bir role sokuyor oyun sizi ama yapabilecekleriniz sadece sizin düşüncelerinizle sınırlı.

Tabi Dark Web sitelerinde gezinirken çözmeniz gerekecek bulmacaları da söylemeye gerek yok. Onlar da ayrı bir baş belası. Birkaç video izleyebilirsiniz ama unutmayın ki her geçirdiğiniz süre sizin aleyhinize işliyor. Özellikle de bir internet frekansında uzun süre kaldığınızda bu risk gittikçe büyüyor.

Açıkçası oyun sizi psikolojik baskı altına alarak yeteneklerinizi ortaya çıkartmayı ön görse de bence çok gerekli bir durum değil. Neden biri durduk yere oyun oynarken baskı altında kalmak istesin ki? Bu ikinci oyunda hikâyenin yanı sıra bu konuda dokunuşlarının olması Dark Web balonunun yalandan üretilen gerçekliğine sizi inandırma çabasından başka bir şey değil.

Bir şeyi ne kadar gözünüzde büyütürseniz o kadar güçlenir. Bu olayın bir bakıma tam açıklaması bu oyun. Korku imparatorluğunda diz çökmenizi sağlamaya çalışıyor. Meret o kadar kapıyor ki oyuncuyu her seferinde “alaşağı edeceğim seni” dedirtiyor oyuncuya. Ama sonuçta hızlıca geçip giden zaman oluyor.

Oyun güzel, teması ürkütücü, mekanikler idare eder, fiyatı da çok pahalı değil. Kendinize ufak ufak acı çektirtmeyi, psikolojik anlamda baskı altına almayı seviyorsanız alın. Ya da bunlara dayanabilecek bir yapınız varsa alın. Aksi takdirde gerekli bir oyun olmadığını söylemek isterim. Biraz kasvet, biraz gizem ve kurtarılmayı bekleyen bir kızın hikâyeye yedirilmiş olması ayrı bir muamma.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

PC Building Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Agents Of Mayhem – İnceleme

GamerAdmin

Euro Truck Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku