21.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Watch Dogs – İnceleme

Oyun dünyasında bildiğiniz üzere oyun yapmak bir kumardır. Watch Dogs – İnceleme yazımda değineceğim. Yani oyunlar grafiksel olarak yüksek teknolojilerle geliştirilmiş bir ortamla rekabet etmek konusunda bir konuda dezavantajla başlıyorlar, bir konuda ise avantajlı olarak firmalar işe başlıyorlar.

Şöyle ki baktığımızda futbol oyunları ilk zamanlarda EA Sports’un Fifa yıllık seri oyununda tekelliği söz konusu iken, geliştirmenin sadece grafiksel olmadığı bir zamanda ne kadar imkanlar yüksek oranda olsa da bir rakip kendi hayal gücü ve yeni grafiksel teknolojiler ile Pro Evolution Soccer’ı çıkartmıştı. Şimdi ise futbolda gerçekçiliğin ve futbol oyununun bu dünyada yeri tartışılmaz derecede en üst düzeyde.

İşte bazen o kadar çok oyun yapar, o kadar çok taraftar toplarsınız ki, bazen gözünüzün önündeki hataları göremeyecek derece kibirlendiğinizi düşünmezsiniz bile. Bildiğiniz üzere Ubisoft Entertainment firması birçok oyun yaptı ve oyun severler tarafından bayağı bir ilgi ve sevgi ile karşılanmıştı.

Watch Dogs – İnceleme
Watch Dogs – İnceleme

Prince Of Persia serisi, Assasin’s Creed serisi, Rayman serisi, Far Cry serisi gibi birçok oyun beğeniyle alınıp oynanmıştı. İşte bu oyunlar içerisinde biri var ki Assasin’s Creed. Bu oyunun ilk 4 serisi çok güzeldi ve ikili olan hikâye şeklini de çok değişik bir ortamla bizlere sunmuştu.

Fakat oyun 4. Seriden sonra ise çıkmaza girmiş olmasına karşın firma bu hatasından ders almayıp, oyun içi mekanikleri dahil birçok şeyi değiştirdi. Hatta öyle ki bu konuda ilk 4 oyun severler ile diğer tüm serileri birlikte sevenler diye ikiye ayrılmış durumda oyun severler. Bunu bu dört oyunu ve sonrasında iki oyunu da oynayanlar görecektir. Çok güzel bir şekilde tarih ile bezenmiş, gerçek tarih ile özdeşleştirmişken ne oldu da birden hem mekaniğini hem de oyundaki hikâye değiştirmesine gerek duydun Ubisoft?

Neyse, gelelim biz Watch Dogs’a. Bazen firmalar oyunlarını başka geliştirici firmalara yaptırır, sonrasında dağıtımlarını da kendileri üstlendiği için E3’de gururla sunarlar. Hatta yetmez özellikle Ubisoft reklamlarını bolca yapar. Bazen de oyunun satışları konusunda sadece bekleyip konsolların satış rakamları ile bilgisayardaki az yaptıkları satış rakamlarını örtmeye çalışırlar. Bu tür bir piyasada yapılan Watch Dogs, biraz farklı bir konsept ile karşımıza 2014 yılının mayıs ayında karşımıza çıktı.

Watch Dogs - Her türlü elektronik cihaza sızılabilir
Watch Dogs – Her türlü elektronik cihaza sızılabilir

Diyeceksiniz ki neden bu kadar şeyi anlattın da daha yeni bu oyuna geldin diye. Oyun ilk olarak çıktığında bilgisayar platformuna, gerçekten sorunluydu. Anlatma sebebim, firmalar konsol ile bilgisayar platformu konusundaki algılarını anlamadan bir oyunun hatalarının neden geç düzeltildiğini de anlayamayız.

Emin olun ilk bir sene neredeyse oynamadım oyunu. Hatta 2016 yılında almama rağmen o zamanlarda bile hataları düzeltilmemişti. Düşünün oyunu açıyorsunuz ve oyun hata verip başlamıyor. Optimizasyon bir yana daha başlamadan bilgisayar ortamında 1-0 yenik olarak oyununuzu kötü duruma sokuyorsunuz. Sanırım konsoldaki problemlere yoğunlaştıkları için bilgisayarda oyun oynayanları düşünmediler. Malum para kazanma hırsı.

Ama unutuyorlar ki bilgisayar olmasa bu oyunları yapamayacakları gibi, konsollardan daha fazla insanların evlerinde bilgisayar var. Korsan oyunlar için de artık sağlam güvenlikler hali hazırda oyunların içine eklenmesine rağmen, oyunları ilk olarak konsollara çıkarıyorlar. Watch Dogs bu kadar geliştirici ve yayımcı tembelliğine rağmen, yakın zamanda tekrar Steam kütüphanemden indirip oynadım. Grafikler, oyun içi mekanikler ve atmosfer güzel.

Watch Dogs - Farklı indirilebilir içerikleri de mevcut
Watch Dogs – Farklı indirilebilir içerikleri de mevcut

Oyun Aiden Pearce adındaki karakterimizin arabasının sabote edilip kaza yapmasına ve bu kazada kızını kaybetmesine neden olanların peşine düştüğü bir hikâye olarak başlıyor. Tabi yasallıktan, yasal olmayana geçtiği bir hayatta kendi adaletinin peşinde olan bir Hacker diyelim.

Oyunda çok fazla çeşitlilik var, tabi Hacker emülasyonu oyun tiplerinde elinizde bir tek araç bile birçok kapının kilidini açar şeklinde bir işleyiş vardır. İşte elinizdeki cep telefonu ile her türlü elektroniği ve bilgisayarları Hack edebiliyorsunuz. Fakat oyun içinde tek düze olmasın diye aksiyon açısından güzel bir dengeleme yapmış Ubisoft. Tek düze Hack, malum yavan bir oyun olacağı için, hikâyeye de uygun olarak aksiyonu da oyuna eklemesi akıllıca olmuş.

Birçok yorumu okudum Steam’deki oyunun mağazasında. Bazı olumsuz olan yorumlarda “oyun hemen aksiyonla başlıyor”, “Oyunun optimizasyonu çok kötü” şeklinde serzenişler var. Öncelikle minimum sistem gereksinimlerinin üzerinde bir bilgisayara sahipseniz oyunu sorunsuz oynarsınız.

Watch Dogs - Şehri güzel modellemişler
Watch Dogs – Şehri güzel modellemişler

Açıkçası eski işletim sistemleri için üretilen VC paketleri konusunda eksiğiniz varsa, ekran kartınızın sürücüsü güncel değilse ya da sorunlu – eksik yüklediyseniz, bunun suçunu oyunda arayamazsınız. Oyunu sorunsuz oynadığım Sapphire R9 Fury Tri-X 4GB HBM 4096 Bit Amd bir ekran kartıydı. Yani daha GTX 1060’lar çıkmamışken, bu ekran kartı çıkmış ve fiyatı ise 1250 TL civarındaydı. Şimdiki fiyatı yüksek olsa da emin olun kart çok yeni değil. Şu ana kadar da oynadığım hiçbir oyunda da sorun çıkartmadan oynadım. GTA V dahil.

Gelelim aksiyon olayına. Sen tutup oyundaki açılış videosunu izlemezsen, doğal olarak birden ne oluyor psikolojisine düşersin. Sanırım bazı acemi oyun severler, bu tür oyunları GTA serisi ile özdeşleştirmeyi kendilerine bir görev görüyorlar. Ne kadar büyük bir yanılgı!

Oyun zaten intikam kokuyor, ne yani Assasin’s Creed bile aksiyon olmadan mı başlıyordu? Sizleri bilemem ama oyunun başlaması ve seyri çok sıra dışı bir aksiyon ya da hayal kırıklığı ile başlamıyor. Hikâyenin anlatımına uygun ve çok da rahat anlayabileceğiniz türde, tabi oyunun videolarını atlamazsanız anlayabilirsiniz.

Oyunda araba sürebiliyor, silah kullanabiliyor, birçok elektronik ve elektriği Hack edebiliyorsunuz. Silah çeşitliliği, araba çeşitliliği yeterince fazla diyebilirim. Hatta özel yetenekleriniz de mevcut. Tabi bu özel yeteneklerinizi geliştirme durumu da bitirdiğiniz yan görevler ve ana görevlere bağlı oluyor. Tabi bir de görev üzerine açabildiğiniz yetenekleriniz mevcut. Bu da bir anlamda sizi kısıtlıyor diyebilirim.

Oyuna başlayacak olanlara tavsiyem ilk olarak şu veri merkezlerini ve sonrasında çıkan veri istasyonlarını hack edin. Sonrasında her geçtiğiniz bölgede sinyaliniz tam olacağından, daha rahat hareket alanı sağlıyor olacaksınız. Emin olun değişime tanık olacaksınız.

Oynanabilirlik ise oyunda basit ve en az GTA mekanikleri kadar basit. Çok zorlayıcı durumlar olmuyor. Özellikle de polislerden kaçarken, herhangi bir suç işlenmeden önce o bölgeye gidip tam suç sırasında, suçlunun peşine düştüğünüzde silah kullanmadan gerekli mesafeye ulaştığınızda cop ile rahatlıkla suçluyu etkisiz hale getirebiliyorsunuz.

Bu da oyun içerisinde sizi hem polisten koruyor (Bilirsiniz GTA gibi oyunlarda bir durum olduğunda hemen polisler alarm verip peşinize düşüyor), hem de itibarınızı insanlar içerisinde yükseltebiliyorsunuz. Bu da güzel ve mantıklı düşünülmüş bir mekanik.

Sistem konusunda ise yukarıda bahsettiğim gibi, ilk zamanlar çok sorun ve hata dolu bir oyundu Watch Dogs. Fakat gerçekten elini buna uzatmış Ubisoft. Şu an herhangi bir şekilde sorunu ya da hatası yok. En azından ben oynadığım kadarı ile. İstenilen sistem gereksinimlerini karşılayan bir bilgisayarınız varsa, çok zorlanmadan oynayabileceğinizi söyleyebilirim. Oyunun atmosferinde ise müzikler ve çevrenin ışıltısı gerçekten güzel. Oyun müzikleri GTA’daki gibi araba içerisinden dinlenebiliyor.

Hatta bazen haberler bile yapılıp suç mahalli konusunda size bilgi bile verilmiş olabiliyor. Sizde suç işlenmeden önceki safhada suçu önleyebiliyorsunuz. Diğer bir kısım ise Forza’daki gps işaretleme sistemi gibi bir mekaniğin oluşu. Güzel ve diğer sapması yüksek olan gps mekaniklerinden de farklı.

Genel olarak baktığınızda güzel bir hikâyeye ve güzel mekaniklere sahip bir oyun Watch Dogs. Hack dünyasını farklı bir perspektifle yaşamak istiyorsanız, oyunu almanızı tavsiye ederim. İkinci oyunu da şu sıra hali hazırda Steam üzerinde satılıyor. İsterseniz bir indirimi bekleyip daha uygun fiyattan alın, isterseniz uygun olan fiyatından alın. Seçim size kalmış.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

ZOMBI – İnceleme

GamerAdmin

Days Gone – İnceleme

GamerAdmin

Resident Evil 5 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku