Warhammer Vermintide 2 Header
Warhammer Vermintide 2 Header

Warhammer: Vermintide 2 – İnceleme

Warhammer: Vermintide 2 – İnceleme
Warhammer: Vermintide 2 – İnceleme

Warhammer: Vermintide 2 – İnceleme

Warhammer: Vermintide 2 – İnceleme
Warhammer: Vermintide 2 – İnceleme

Bazı oyunlar kült olmuştur oyun dünyasında. Özellikle strateji ve aksiyon tabanlı olanlar, mesela Command & Conquer serisi gibi. Warhammer: Vermintide 2 – İnceleme ile buna değineceğim.

Bu tarz oyunları da genelde eski dönemde EA ya da Sega yapmaktaydı, lakin sanırım bazen yeni kan ve yeni tip oyun tarzı bazı durumlarda marka olan oyunlar için çıkmaz tek sokak olabiliyor.

Warhammer 40.000 serisinden çok ayrı bir oyun Wahammer: Vermintide 2. Aslında zaman olarak da tarz olarak da çok farklı. Birkaç yazı okudum ve söylentiler Warhammer 40.000 evreninin artık marka olarak kendini devam konusunda taşıyamadığı ve insanların da eskisi kadar bu fantastik strateji türünün kendi dünyasındaki evrim yoksunluğu nedeniyle oyun severler artık uzak durmaya başladığı konusunda. Tabi ben onların yalancısıyım.

Warhammer: Vermintide 2 – İnceleme
Warhammer: Vermintide 2 : Hayvanımsı yaratıklar bolca var.

Neyse bu türe farklı bir nefes katan oyun olmuş aslında Warhammer: Vermintide 2. İlk oyunu da var aslında ama ben ikinci oyunu ile ilk tanıştım. Aslında güzel de oldu diyebilirim. Tabi biraz “Hack & Slash” tarzı bir FPS oyunu olduğu aşikâr. Üzerine bir de çok oyunculu çevrimiçi özellik de getirilmiş.

Bir bakıma Left 4 Dead tarzıyla farklı bir mekanik oluşturulmuş. Evet arkadaşlarla oynadığınızda bu oyun zevkini katlayabilecek bir etken. Fatshark firması sanırım güzel bir fikir ile sunmuş oyunu 2018 yılının mart ayında çıkartarak.

Warhammer: Vermintide 2 – İnceleme
Warhammer: Vermintide 2 : Şövalye kılıklı yaratıklar da mevcut oyunda.

Açıkçası öncesinde Warhammer 40.000 oynamış ve kenara kaldırmış biri olarak bu oyunda Warhammer’ın sadece ismi benzer olduğunu söylemek yeterli olur kanımca. Firma taraflarında neler oluyor neler dönüyor bilemiyorum ama bu marka olmuş ismi bu günlere getiren “Games Workshop” adlı firma sanırım isim hakkı lisansını Fatshark firmasına sağlamış olacak ki bu tür bir oyunla karşımıza gelmişler.

Warhammer: Vermintide 2 – İnceleme
Warhammer: Vermintide 2 : Oyundaki silahlar çok değişik ve eski Avrupa çağını andırıyor.

Oyunda grafikler ve çevresel etmenler güzel. Tabi oyunu oynayabilmeniz için internet bağlantınız olması gerekiyor. Evet tek kişilik oyunda bile bu gerekiyor. Bunu atlamamanızı tavsiye ederim. Toplamda 5 karakter var ve bunları oyunda topladığınız “Gift Box” olarak adlandıracağımız ödüller ile gelişimlerini daha üst seviyeye çıkartıp geliştirebiliyorsunuz.

Tabi bu aslında kendini tekrar eden bir oyun şekline bir süreden sonra geliyor olsa da sonuçta oyuncular arasında karşılıklı kapışma olmadığı için internet üzerinden oynadığınızda sorun olacağını pek sanmıyorum. Bu arada arkadaşlarınıza hasar verme durumu var ama bu zorluk derecesine göre değişiyor. 2 sene öncesine ait bir oyun olsa da grafikler tatminkâr ve yeterli. Hata ya da problem yaşayacağınızı sanmıyorum.

Warhammer: Vermintide 2 – İnceleme
Warhammer: Vermintide 2 : Oyunda farklı karakterler de mevcut.

Oyundaki atmosfer çok etkileyici olmasa da zaten savaş anında odaklandığınız düşmanlarınız olduğu için sizi havaya sokacak büyük bir etmen yok. Bu arada tek kişilik oyuna başladığınızda yanınızda 3 adet bot da geliyor. Tabi oyunu ilk oynamaya başladıktan sonra farelere sinir olacağınız da aşikâr. Çünkü genelde gıcık fareler size saldırmaya başlayacak.

Oynanabilirlik iyi durumda. Sorunsuz ve rahatlıkla kontrol sağlayabiliyorsunuz ama ne hikmetse aniden farenizin dönüşlerinde karakteriniz bazen hareketsiz kalabiliyor. Sanırım oyunda tek sorun ani fare hareketlerini algılayamaması.

Birkaç defa bunu yaşadım oyunda ve bazen problem olabiliyor. Oyun içerisinde size yardımcı olan ekipmanlar var. Bunları da gerektiği zamanlarda kullanmak önemli. Bazen hayat kurtarabiliyor. O yüzden oynarken buna dikkat edin.

Oyunun boyutu ve istediği sistem biraz yüksek geldi diyebilirim. Tabi eski olmadığı için olabilir bu durum ama en azından i5 işlemci istemesi garip geldi. En az bellek gereksinimi ise 6 GB. Direct X 11 ve 12 sürümlerini destekliyor oyun. Eğer Direct X 11 destekli bir ekran kartınız varsa oyunu rahatça oynamanız mümkün.

Lakin oyunun istediği en az kart modeli yazıyor olsa da video bellek konusunda bir bilgi verilmemiş. Ben şahsen Msi Armor Nvidia 1070 8GB bellekli ekran kartı ile sorunsuz oynadım.

Genel anlamda çerezlik bir oyun. Ama arkadaşlar ile oynamaya başlarsanız saracağı kesin. Tabi bu tür oyunlarda amaç kutu hediyeleri düşürmekten çok karakter seviyelerini yükseltmek.

Dediğim gibi belirli bir oynanıştan sonra sıkılıp kenara atabilirsiniz. Seçim sizin. Hala devam eden şu covid-19 günlerinde birçok oyunu bitirdiyseniz ve gözünüz çerezlik oyun arıyorsa bence alın derim.

En az 50-100 saat arası zaman harcatacak bir oyun. Tabi karakter geliştirmelerine odaklanıp başlarsanız. Sadece bölümlere odaklanırsanız 15-20 saat bile sürmeyecek bir oyun desem yalan olmaz.

Yaz indirimlerinde oyun 12,50 TL idi. Tabi şu an daha yüksek bir ücrete sahip. İsterseniz bir indirim süresini bekledikten sonra daha cüzi bir ücrete satın alabilirsiniz. 50 TL gibi bir fiyat etiketi bence çok makul değil.

İyi oyunlar…

Warhammer: Vermintide 2
Warhammer: Vermintide 2
Geliştirici: Fatshark
Fiyat: 29.8 TRY
GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.