19.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Teknoloji Haberleri

Voyager Uzay Aracından Yeni Bir Sinyal Geldi

Voyager Uzay Aracından Yeni Bir Sinyal Geldi; Voyager 1 ve 2 uzay araçları, insanlığın uzayı keşfetme yolculuğunda dönüşü olmayan bir seyahate çıkmıştı. 1977’de başlayan yolculuğunda Voyager, gezegenimize sinyal göndermeye devam ediyor. Bu sinyaller şimdi bir radyo teleskopu tarafından keşfedildi.

2007 yılından bu yana Allen Telescope Array (ATA – Allen Teleskop Dizilimi) uzayda dünya dışı yaşamın izlerini bulabilmek için astronomik veri topluyor ve işaretler arıyor. Bu yılın başlarında ATA, Voyager I aracından gelen 15 dakikalık bir veri akışını tespit etti.

23 Milyar Kilometre Mesafeden Mesaj

 

Voyager Uzay Aracından Yeni Bir Sinyal Geldi
Voyager Uzay Aracından Yeni Bir Sinyal Geldi

Sinyalin içerdiği verilere dair bir açıklama bulunmuyor. NASA‘nın Deep Space Network (DSN) sistemini kullanan araç, saniyede 160 bitlik veri gönderiyor. Şu anda Dünya’dan 23,3 milyar kilometre mesafede yer alan araç, şu anda Heliosfer (Güneş’in yaydığı parçacıklardan oluşan ve Plüton‘a kadar ulaşan küre) dışında ölçümler yapıyor.

Verileri yakalamayı başaran radyo teleskopu, 6 metre yarıçapa sahip uydu antenlerinin dizilimiyle oluşturuluyor. Microsoft kurucularından Paul Allen ve Qualcomm kurucularından Franklin Antonio‘nun verdiği destekle kurulan ATA, SETI Enstitüsü ve UC Berkeley Radyo Astronomi Laboratuvarı (RAL) ortaklığında geliştirilmişti.

 

Voyager Uzay Aracından Yeni Bir Sinyal Geldi
Voyager Uzay Aracından Yeni Bir Sinyal Geldi

Anten diziliminde tam 42 adet anten bulunan bu yapı, tek parça büyük antenlerden daha az hassasiyete sahip olsa da maliyet anlamında çok daha uygun. Hassasiyet eksikliği ise antenlerin kombinlenerek kullanılmasıyla gideriliyor. Voyager I’den gelen sinyali yakalamak için 20 anten bir arada çalıştı.

1977 yılında yolculuğuna başlayan Voyager, artık gücünü çok idareli kullanmak zorunda ve bilim insanları, 2025 yılında uydunun ömrünü tamamlayacağını söylüyor. Şimdiye kadar Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve pek çok ayın etrafından geçip bilgiler taşıyan araç, üzerinde dünya hakkında bilgiler de taşıyor.

İlgili Yazılar

Trend Micro Computex 2024’te Yapay Zekâya Yönelik Yeni Çözümlerini Sergiliyor

GamerAdmin

Yeni iPad ve iPad Pro Tanıtıldı İşte Türkiye Fiyatı

GamerAdmin

Instagram Post ve Story Etiketleme Nasıl Yapılır?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku