31 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Makaleler

Uçaklar Neden Eğri Çizerek Uçar?

Uçaklar Neden Eğri Çizerek Uçar?; Bunları söylemek yine Düz Dünyacıları kızdıracak biliyoruz ancak en azından yeni “Düz Dünyacı” olabilecek beyinlere engel olmak bir vazifemizdir.

Dünyamız geoittir; yani kutuplardan basık, ekvatordan şişkin bir biçime sahiptir. Pilotlar da kutuplara doğru uçarak daha kısa bir yol ve daha az yakıt harcamak amacıyla eğri bir rota üzerinde seyirlerini sürdürürler.

Uçaklar Neden Eğri Çizerek Uçar?
Uçaklar Neden Eğri Çizerek Uçar?

Peki bu rota güzergahı her zaman böyle mi olmak zorundadır?

Tabii ki uçakların rotalarını belirleyen şey her zaman en kısa mesafe değildir. Yolculuk esnasında çeşitli teknik veya doğa kaynaklı sebepler nedeniyle farklı bir rota izlenebilir ve sapmalar gerçekleşebilir.

Hava koşulları veya şiddetli türbülans risklerine göre de rotalar şekillenebiliyor. Aynı zamanda herhangi bir tehlike anında iniş yapılabilecek havalimanlarına göre de rota belirlenebilir.

Şimdi gelelim sorumuzu bir örnekle açıklamaya. Teknik ve doğa kaynaklı olayların en az olduğu Ankara’dan Los Angeles’a bir uçuş gerçekleştirdiğimizi farz edelim.

Uçaklar Neden Eğri Çizerek Uçar?
Uçaklar Neden Eğri Çizerek Uçar?

İki boyutlu normal bir haritada iki nokta arasındaki çizgisel mesafeyi ölçmeye kalkıştığımızda 13.423 kilometre olduğunu görürüz. “Rhumb Doğrusu” olarak bilinen bu hat, iki nokta arasında düz bir çizgi üzerinde en kısa mesafeyi ifade eder.

Bu görüntü ilk bakışta insanı, çizgisel olarak en kısa mesafe buymuş yanılgısına düşürür. Ama aslında iki nokta arasındaki en kısa mesafeyi bulmak için Dünya’nın eğik yüzeyini ele almamız gerekiyor.

Uçaklar Neden Eğri Çizerek Uçar?
Uçaklar Neden Eğri Çizerek Uçar?

Bunu sağlamak için de “Büyük Daire Metodu”na ihtiyacımız var. Bu metot kullanıldığında iki şehir arasındaki en kısa hava yolunun 11.269 kilometrelik bir rotada olduğu görülüyor.

Bu iki çizgiyi iki boyutlu bir düzlemde yani yukarıdaki görselde görüyorsunuz. Görseldeki gerçek en kısa mesafe çizgisi, doğrusal mesafeden çok daha uzun gözükse de, Dünya üzerinde aslında çok daha kısadır.

İlgili Yazılar

Antidepresanlar Libidoyu Neden Bu Kadar Çok Düşürüyor?

GamerAdmin

Yer Kabuğu Nedir, Ne İşe Yarar?

GamerAdmin

iPad Sıfırlama Nasıl Yapılır?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku