27.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Makaleler

Uçak Motorlarının Önüne Neden Tel Örgü Koyulmuyor?

Bu tip olumsuz senaryolar yüzünden insanın merak seviyesi de artıyor ve daha önce aklına gelmeyen sorulara cevap arama isteği oluşabiliyor. O olumsuz senaryolardan biri de motora çarparak çalışmasını engelleyecek bir kuş sürüsü. Belki bu olumsuz durum için aklınıza pratikte çözümler sağlayacak fikirler gelmiştir.

Uçak motorlarına koruyucu tel örgüler yerleştirmek de bu fikirlerden biri. Pratikte mantıklı bir fikirmiş gibi gelebilir ama iş uygulamaya gelince aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

İlk Önce Kuş Çarpması İçin Alınan Önlemleri Ele Alalım

Uçak Motorlarının Önüne Neden Tel Örgü Koyulmuyor?
Uçak Motorlarının Önüne Neden Tel Örgü Koyulmuyor?

Kuş sürüsü kaynaklı yaşanan kazalar genellikle uçuşların en riskli olan kalkış ve iniş zamanlarında gerçekleşir. Bu durumun yaşanmasını engellemek için havalimanlarına yakın, kuşların barınabilecekleri yuvalar titizlikle ortadan kaldırılıyor. Hatta bunun için bir ekip bile var. Havaalanı içinde görevlendirilen bu birimler kuş sürülerinin kontrolünü sağlayıp onları uzaklaştırmak için çeşitli uygulamalarda bulunuyorlar.

Kaza Yaşanma İhtimalini Artıran Bir Diğer Şey de Kuşların Göç Dönemidir

Uçak Motorlarının Önüne Neden Tel Örgü Koyulmuyor?
Uçak Motorlarının Önüne Neden Tel Örgü Koyulmuyor?

Temmuz-Ekim ayları arasında gerçekleşen bu göç döneminde görevliler ekstra çalışmalar yaparak kazaları en aza indirmeye çalışırlar.

Bir diğer önlem ise uçak motorları tasarlanırken yapılır. Kuş çarpması ihtimali göz önünde bulundurulan en önemli unsurlardan biridir ve buna göre de motorlar teknisyenlerce birçok teste tabi tutulurlar. Bu tarz geliştirmeler sayesinde riskler en aza indirilir ve her kuş çarpması uçağın motorunu bozabilecek bir duruma evrilmez.

Şimdi gelelim asıl sorumuza: Uçak motorlarının önüne yabancı cisimleri engelleyecek bir tel örgü neden koyulmuyor?

 

Uçak Motorlarının Önüne Neden Tel Örgü Koyulmuyor?
Uçak Motorlarının Önüne Neden Tel Örgü Koyulmuyor?

İlk olarak; uçak motorunun vakum gücünü de ele alırsak motorun karşısına çıkacak kuş veya herhangi bir cisim öyle bir hıza ulaşır ki açıklıkları olan tel bir örgü onları durduramaz. 

Diğer bir neden ise uçak motorlarının önüne katı bir şey koyamazsınız çünkü bu, motorları çalıştırmak için gerekli hava akışını engeller. Normalde motor önünde bir engel olmadığı durumda hava sirkülasyonu maksimum düzeyde gerçekleşir. Motor önüne 1 mm kalınlığında elastik, hafif kompozit bir kafes koyduğumuzu varsayalım:

Hava akışında bozulma gerçekleştiği için motora giren hava dengesizleşerek türbülans yaratmaya başlar. Motorun verimi düşerken gidilecek yere daha fazla zaman harcamak gerekir ve uçağın daha fazla yakıt harcamasına neden olur. Bunun yanında kompozit malzeme de oldukça maliyetli bir üründür. Bu tarz maliyetleri sebebiyle uçak motorlarının önüne koyulabilecek kafes fikri hiçbir havayolunun istemeyeceği bir şeydir.

İlgili Yazılar

İkinci El Ekran Kartı Alınır Mı Nasıl Test Edilir?

GamerAdmin

iPhone’lar Arasında eSIM Nasıl Aktarılır?

GamerAdmin

Sağlıklı Testis Nasıl Görünür?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku