27.5 C
İstanbul
18 Temmuz 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

The Witcher 2: Assasins Of Kings Enhanced Edition – İnceleme

The Witcher 2: Assasins Of Kings Enhanced Edition – İnceleme
The Witcher 2: Assasins Of Kings Enhanced Edition – İnceleme

Malumunuz 2011 yılında açık dünya rol yapma oyunları (RYO) çok popülerdi. The Witcher 2: Assasins Of Kings Enhanced Edition – İnceleme yazımda değineceğim. Özellikle The Elder Scrolls V: Skyrim o yıllarda fenomen olmuştu. Fakat Skyrim de bazı eksiklikler vardı.

Talan sistemi, görev sistemi ve yan görev sistemi adeta açık dünya ortamında yapılmasını zor hale getiren olgular içermekteydi. Sanırım bu problemleri gören CD Projekt Red oyun geliştirme firması, başlı başına farklı bir oyun ile karşımıza çıktı. Oyun 27 Mayıs 2011 tarihinde 2. Serisini oyun severler ile buluşturarak, Andrzej Sapkowsi’nin ünlü romanı “Witcher” dan esinlenerek çıktı.

The Witcher 2: Assasins Of Kings Enhanced Edition - Geralt ile maceralara dalıyorsunuz
The Witcher 2: Assasins Of Kings Enhanced Edition – Geralt ile maceralara dalıyorsunuz

Oyun ilk oyunun devamı olarak aslında adından da anlayabileceğiniz üzere cadıların ve efsunluların doğa üstü güce sahip oldukları 1300’lü yılların sonlarına doğru, orta çağ Avrupa’sında, insan olmayan birçok farklı ırkın yaşadığı İngiltere’de geçiyor.

Aslında bir nevi Avrupalı insanların kendi efsanevi ve mitlerine dayandırılan hikayeler silsilesi malum o dönemlerde açıklayamadıkları durumlarda genelde ya cüce (Gnome), ya da ufak yaratıklar (Orc) adlarını vermişler, tarihleri tam bir karanlıklar ile dolu olduğu için o zaman sürecinde kendilerine göre oyalanma hikayelerini çocuklarına aktarmışlardır.

The Witcher 2: Assasins Of Kings Enhanced Edition - Baş karakterimiz Geralt
The Witcher 2: Assasins Of Kings Enhanced Edition – Baş karakterimiz Geralt

Malum kaybettikleri birçok savaş içerisinde ya Osmanlı Devleti yer almış ya da Türkler tarih sahnesinde kendilerine olmadık dersler vermişlerdir. Bu sebeple de utançlarını o dönemlere gömdüklerinde ise yeni tarih yazma endişesi taşımışlar (sonuçta kendi yaptıkları nesillerinden nesillere aktarılması hem utanç verici hem de vahşetle dolu olduğu için).

İşte bu yüzden de yalan efsane ve hikayelere sarılarak, kendilerince bir dünya oluşturmuş, hatta bu dünyada yaşadıklarını bile yaşadığımız yüzyılda bile iddia etmektedirler (Mesela Batı Almanya’daki Drachenfels). Bunlar sadece efsane ve mit olup, aslında hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır.

İşte bu tür hikayelerin çokça sallanıp, atılıp tutulduğu dönem ile yola çıkan CD Projekt Red, kendisine göre güzel bir kurgu ile hikâyeyi oluşturmuş. Kralın yakınındaki insan üstü yetenekleri olan Rivyalı Geralt, Kral tarafından savaş alanına götürülüyor ve koruması için yanında tutuluyor. Sonrasında ise bir suikastçı Kralı öldürüyor. İşte oyun aslında bu durumdan sonra karmaşık bir hikâyeye giriş yapıyor.

The Witcher 2: Assasins Of Kings Enhanced Edition - Geralt ve saz arkadaşları
The Witcher 2: Assasins Of Kings Enhanced Edition – Geralt ve saz arkadaşları

Genel olarak baktığınızda oyun içi karakterler, yaratıklar, canavarlar, aslında birebir sizi savaş alanına çekip adam akıllı bir zorlama durumuna sokmuyor. Daha doğrusu, bazı oyunlarda bildiğiniz üzere bazı taktiklere has büyük canavarları yenebilmeniz mümkün olurken, işte bu oyunda öyle bir şey söz konusu değil.

Aslında bu oyunun size hem hikâyeye göre hem de tercihlerinize göre hareket etme şansı tanıyor. Ne yazık ki yan görevlerde bazı ince noktaları kaçırabiliyorsunuz. Mesela bazı yan görevlerde sizi yönlendirmek yerine, yapmanız gerekenler ufak haritanın altında yazıyor. Bu da doğal olarak bazı noktaları kaçırmanız konusunda olağan bir durum oluşturuyor.

The Witcher 2: Assasins Of Kings Enhanced Edition - Diyaloglar oyunda çok iyi tasarlanmış
The Witcher 2: Assasins Of Kings Enhanced Edition – Diyaloglar oyunda çok iyi tasarlanmış

Oyun içi atmosfer ise gerçekten güzel. Fakat sizi birebir havaya sokmuyor. Malum bazen görev için oradan oraya koştururken, güçlü zırh ve ekipmanlarınızla birkaç darbede alt edebildiğiniz yaratıkları umursamıyorsunuz bile. Bu da müziklerin vereceği tedirginliği ortadan kaldırıyor. Sonuçta oyunda sadece kılıç salla, yaratık öldür, herkesi karşına al gibi bir durumdan ziyade, sizi zorlayan görevler oluyor.

Yani bir görevi bitirmek için yapmanız gereken eşya için koşuşturma zaten sizi çıldırtma seviyesine getirebiliyor. Açıkçası birkaç görev için interneti kullanmadım değil. Oyun ne kadar Türkçe altyazı desteği ile gelse de.

Oyunda grafikler güzel ve tatminkâr. Malum bu tür oyunlarda beklenen mekân, canavar ve karakter modellemeleridir. Onları da güzel bir şekil ile sunmuş bizlere CD Projekt Red firması. Saçma sapan modellemeler mevcut değil, ya da baştan sağma karakterler yok. Roman üzerinden gidildiği için hikâyeye sanırım bu konuda çok titiz davranmışlar. Lakin zamanına göre gerçekten güzel diyebilirim.

Oynanabilirlik konusuna gelince, oyunu ilk defa oynayacak olan arkadaşlara hitaben uyarmak zorundayım. Sakın ama sakın oyuna en zor ya da normal mod ile başlamayın. Daha ilk dövüş sahnesinde oyundan soğumak olası. Çünkü o kadar fark ediyor ki yapay zekanın zorluk ile olan paralelliği, kolay zorluk derecesinden bir tık altına alıp daha ilk adımdaki askerle olan kapışmamda belki 4-5 defa yeniden başladığım olmuştur. Arkadaş hakikatten bu efsanevi zorluk nedir Allah aşkına! Xbox One X’de de durum farklı değil.

Zorluk haricinde oyunda dövüş ve yan ekipman saldırıları güzel düşünülmüş. Tuzaklar, silahlar, bombalar, kullanılabilen ve geliştirme amacı ile kendinizin yapabileceği türden şeyler de mevcut. Ama bilesiniz ki kalıplaşmış bir dövüş sistemi yok. Aslında iki tuş ile yapabilecekleriniz sınırlı, tekme gibi şeyleri beklemeyin. Savunma olarak sadece kılıç darbelerini bertaraf edebileceğiniz bir koruma hareketi var. Onda bile emin olun enerjiniz gidiyor.

Eğer ki cadılardan, insan üstü doğal olmayan karakterlerin hikayelerinden hoşlanıyorsanız, farklı bir orta çağ macerasına dalmak ilginizi çekiyorsa biçilmiş kaftan The Witcher 2: Assasins Of King Enhanced Edition. Zaten oyunun istediği sistem gereksinimleri de çok değil. Malum 2011 yılında çıkmış olan bir oyuna nazaran az bile. Şu an Steam üzerinde 31 TL fiyat etiketi ile satışta. Belki indirimde fiyatı daha da az olabilir, kesin bir şey diyemiyorum.

Arşivinizde olabilecek bir oyun, alıp macerasına kapılıp sonrasında bilgisayarınızdan silebilirsiniz.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Escape Dead Island – İnceleme

GamerAdmin

Euro Truck Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Hacker Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku