19.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

The Walking Dead: No Man’s Land – İnceleme

Bilirsiniz ki sitede inceleme ve tam çözüm konusundaki oyunlar genelde hikayeli ve kült olan oyunlardan oluşmakta. Hiçbir “pay to win” ya da “pay to cosmetics” türü yok.

Lakin özellikle The Walking Dead serisi dünya çapında ses getirmesiyle ve bu dizinin önceki yapılan oyunları (en azından oyun çabaları) istenilen tadı bulamamıştı.

İşte bunu bir nebze olsun değiştiren bir oyun ile karşı karşıyayız. Aslında çok tereddütlerim olmadı değil inceleme konusunda ama bence bilgi açısından değer diye düşündüm.

Öncelikle Yapımcısı Kim?

The Walking Dead: No Man's Land
The Walking Dead: No Man’s Land

Amacı “Eski Oyunlara Hayat Vermek” sloganıyla karşımıza çıkan “Deca Live Operations GmbH” firması 2016 yılında Berlin Almanya’da kurulmuş. Birinci öncelikleri ise mobil oyunlar.

Aslında mobil tabanlı çok oyunu var, fakat firma özellikle ses getiren The Walking Dead dizisinin oyununu yapmakta karar kılmış. Tabi Ocak 2024 yılında da Epic Game Stores da çıkarmış.

Çok köklü bir firma diyemem sonuçta 8 yıl piyasada olmak çok büyük bir atılım ya da tecrübe değil oyun dünyası için.

Mobilden Bilgisayara

The Walking Dead: No Man's Land
The Walking Dead: No Man’s Land

Sanırım firmanın ilk bilgisayar platformu oyun yapımcılığına geçişi bu çıkarttıkları oyunla. Bu da çok fazla ekmek yemek gerektiğinin yanında tecrübeleri için bayağı bir yolları var.

Tabi bir de “pay to win” dediğimiz kafada çok fazla para kazanacaklarını düşünüyorlar ki umarım “Techland” gibi telif ile ilgili sorunlar ile oyuncuları zor durumda bırakmaz.

Çünkü alınan lisanslar satın alma mantığı ile olmayıp, kiralama üzerinden gidildiği için bir şirket olarak eğer siz zamanlamada geride kalırsanız bunun ceremesini ne yazık ki oyuncular çekiyor.

Neler Vadediyor?

The Walking Dead: No Man's Land
The Walking Dead: No Man’s Land

Oyundaki mantık çok zor olmamakla birlikte, sıra tabanlı bir “pay to win”. Bu yüzden oyun yapımcısı aşırı derecede yönlendirme ve rehber sunuyor. Zorlanmayacaksınız.

Fakat baktığınızda amaç bir bakıma “Farming Ville” mantığı ile sizi bir kısa dünyayla gelişmeniz için savaşmanıza iterek ilerleme kaydetme üzerine gelişiyor.

Tabi ki baş karakterleri hemen elinize vermeyip, bir bakıma havuç mantığı ile zamana yayarak örgünün hemen bitmemesi, daha uzun oynanması konusunda oyuncuyu bağlıyor.

Neden Pay to Win?

Oyunda tüm sezonlar mevcut
Oyunda tüm sezonlar mevcut

Olay örgüleri eğer ki “pay to win” olmasa bir anlamda bu oyun neredeyse 10 saat bile sürmez kanımca. Fakat malum lisans ücretleri, oyundaki karakterlerin gücü buna maruz bırakıyor.

Tavsiye etmemekle birlikte size yapımcı iki seçenek sunuyor. Ya para ile üssünüzü geliştirecek, elinizdeki silah ve zırhları geliştirecek, karakterleri geliştireceksiniz. Ya da zamanla.

Tam bir “pay to win” değil hissi verse de aslında tam bir “pay to win”. Çünkü baş karakterleri bir anda size sunmuyor, gelişim ve ilerleme için ucu açık da olsa para ile açılan kapı misali işte.

İstenilen Seviyede mi?

Dizinin yeni çıkanları da dahil
Dizinin yeni çıkanları da dahil

Günümüz mobil oyunlarına kıyaslarsanız evet. Ama günümüz bilgisayar platformunda ise basit kaçıyor. Hele ki bir de hesap için bağlantı zorunluluğu da artık güvenlik konusunda zorluyor.

Evet güvenlik bazında ayrı bir çevrimiçi sunucu desteği olsa da tek kişilik veya arkadaşlarınızla çevrimiçi oynama özelliği de mevcut. Bilmediğim için “cross platform” olayına girmiyorum.

Dediğim gibi çok büyük bir yenilik falan değil ama en azından kendini oynatıyor. Zorlayıcı olması durumu da karakterlerinizin gelişimi ve güçleriyle orantılı desem yalan olmaz.

Tatmin Eder mi?

Üssünüzü geliştirmek zorundasınız
Üssünüzü geliştirmek zorundasınız

Bence iyi bir oyuncuysanız bir süre sizi idare edebilir. Sonrası için açıkça söylemem gerekirse gelişmek için ya kesenin ağzını açacaksınız ya da günlük etkinliklerle ilerleyeceksiniz.

Bu sarmaldan kaçamayacağınız gibi, etkinlikler dahil oyun örgüsü kendini tekrar ediyor. Bazılarınız için avantaj olabilir ama gerçekten sıkmaya başlıyor bir süre sonra.

3 farklı skala olsaydı değerleme için bu oyun ikinci sırayı alırdı. Çok devrim niteliği sunan bir özelliği olmadığı gibi para olayı da açıkçası can sıkıyor.

Grafikler

Aksiyon hep üst seviyede
Aksiyon hep üst seviyede

Oyun sıra tabanlı olduğu halde 3D görünümlü 2D bir oyun aslında. Farkı şurada bazı bölümlerde 2D olarak bazı kısımlarda ise 3D olarak kontrol edebiliyorsunuz. Sizin elinizde değil.

Anlaşılabilir olması açısından baktığınızda grafikler yeterli geliyor. Büyük bir yapım olmadığı için zaten beklentinizi de yüksek tutmayın.

1 aya yakın oynadığım tecrübemden ötürü de grafik anlamında bir hata ya da oyundan atma söz konusu olmadığı gibi zaten hafif bir sistem gereksinimi istediğini de göreceksiniz.

Oynanabilirlik

Oyunda sıradan karakterler de var
Oyunda sıradan karakterler de var

Oyunda sadece belirli bir süre hareketsiz kaldığınızda (özellikle oyun içerisinde) sunucu bağlantısı Left 4 Dead’de olduğu gibi kesinti oluyor.

Bu durum dediğim gibi sunucu ile ilgili güvenlikle doğru orantılı olduğu kesin. Bir süre sonra sıkıyor bu durum. Ama şu olmuyor tabi, siz oynarken böyle bir durum söz konusu değil.

Rehber ve yönlendirmeler zaten sizin için önemli bir bilgi kaynağı. Bunun haricinde neredeyse her şeyi fare ile hallediyorsunuz.

Atmosfer

Üssün görünümü
Üssün görünümü

Oyun içi müzikleri, zombilerin sesleri güzel düşünülerek yapılmış gerçekten. Fakat ne yazık ki karakterlerin sesi olmadığı gibi sadece alt yazılarla geçirilmiş.

Oyunda sizi tetikleyen ve oynamaya iten en büyük etken elbette dizideki baş karakterlerin tamamının olması ve seviye (level) örgüsünün sizi cezbetmesi.

Üs konusunda ise bir hata ya da sizi zorlayacak bir durum yok lakin, seviye atladığınızda yiyecek stoku ve tecrübe puanları sıra dışı durumlara çıkıyor. Bu da daha fazla oynama süresi demek.

Genel

Karakter Ekranı
Karakter Ekranı

Ne kadar tavsiye etmediğim bir tür olan “pay to win” oyunlardan olsa da (RYO ve strateji demiş sayfasında) bence oyuncuya verdiği seçenek olan oynama ile gelişme büyük artısı.

Merak etmeyin oyunun aldığı 4,5 değerleme ortalaması sadece diziyi sevenler filmi ön planda tutmasından kaynaklanıyor. Daha fazlası değil ve sizi bir yere getirecek durumda bir oyun değil.

Oyunun kendisi ücretsiz, ama oyun içi satın alımları 3000 TL ye kadar çıkabiliyor. Bu da günümüz ekonomisinde çok fahiş bir fiyat diyebilirim. Tabi daha ucuz alımları da mevcut.

Sonuç

Dizideki baş karakter açılış ekranı
Dizideki baş karakter açılış ekranı

Dizi sevenlerdenseniz, para harcamadan da zamanınız var ise alıp oynamanızda sakınca yok. Fakat para harcamak istiyorum derseniz uzak durun derim. Çünkü kontrolsüz olabilir bu durum.

Oyunun ücretsiz olması da kendisini cazip hale getirse de “pay to win” mantığı ters gelecektir. Bu da çevrimiçi oynanışın arkadaşlarınız dışında mantıklı olmayacağını söylemem gerekir.

Karar yine sizin fakat dikkatli bir seçim ile oynamanızda yarar var. Bazı ufak aksiyonlar ile para ödemeden de gelişip ilerleyebilirsiniz.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Rage 2 – İnceleme

GamerAdmin

Black Mesa – İnceleme

GamerAdmin

Saints Row 2 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku