22.7 C
İstanbul
22 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

The Planet Crafter – İnceleme

Oyun dünyasında son zamanlarda öne çıkan bir tür var; uzayda hayatta kalma ve yeni bir evren oluşturma.

İşte bu tür çok nadir olarak başarıya ulaşabilen, dipsiz bir kuyu gibi sizi alıp götürebilecek hatta çıldırtacak seviyelere getirecek türden.

Düşünsenize yeniden bir evren için sınırsız ihtimal arasında, kullanıcıya vereceklerinizin hayal ötesini düşünmeniz gerekiyor.

The Planet Crafter – İnceleme
The Planet Crafter – İnceleme

Dünya mı? Evren mi?

The Planet Crafter – İnceleme
The Planet Crafter – İnceleme

Aslına bakarsanız evren demek daha doğru olacaktır. Tabi ki bir insanın yaşamı dünya ortamında her daim devam ediyor olacak. Fakat evren dediğinizde birden fazla gezegen işin içine giriyor.

Neden evren diyorum? Aslında bu tür oyunlar oyuncunun etrafında birden fazla gezegen varmış hissini oyun içerisindeki içerikten alıyor.

İşte böyle bir ortamda daha mekanik evrene bağlı birinci oyun tabi ki vazgeçilmezim olan “Satisfactory” adlı oyun. Fakat daha farklı fikirler de varmış halbuki.

Bu Yeni Oyunun Fikri Kimin?

The Planet Crafter – İnceleme
The Planet Crafter – İnceleme

Çok farklı bir olaya denk geleceğiz gibi görünüyor. Çünkü sanırım karı koca olan bir çift oyun yapımcısı, “İndie” dediğimiz bir oyun olarak çıkartmışlar “The Planet Crafter” adlı oyunu.

Daha doğrusu şu sıra hala erken erişimde ama üzerinde çalışmaya devam ettikleri bu fikir projesi hali hazırda yıldırmamış olacak ki ikinci oyunlarını da çıkartmışlar.

Biraz çocuklara yönelik ikinci oyunları ama bence bu ilk projeleri gayet başarılı. Tabi unutmayın ki tek bir kriter oyunların iyi olması için yeterli değil. Kaliteli fikrinizin olması şart!

Neler Vadediyor?

 

Oyunun detaylı bir oynanışını anlatmayacağım tabi ki. Fakat oyuncudan beklentileri var. Bazen oynadığınız ve keşfettiğiniz noktalarda bazı şeyleri kaçırabiliyorsunuz.

Mesela “Satisfactory” de size saldıran yaratıklar vardı. Bu oyunda ise sizin düşmanınız atmosfer ve yapacaklarınızın karşılığında oluşacak olan meteor saldırıları.

Keşif birinci amacınız, ikincisi ise elinizdeki ekipmanlar ile devamlılığınızı ve gelişiminizi sağlayabilmek. Tabi oyun bu tarafta sizi zorlayacak gibi görünüyor.

Amaç Nedir Peki?

The Planet Crafter – İnceleme
The Planet Crafter – İnceleme

Oyunda en büyük amacınız hiçbir şey olmayan bir ortamda sizin bunları oluşturarak, kara parçasını bir bakıma dünyaya çevirmeniz.

Çiçeklerden, böceklere, bakterilerden endüstriyel enerjiye kadar elinizin altında oluşturabileceğiniz kaynaklar mevcut. Hatta kendi balık ve bitki ailenizi bile yapabiliyorsunuz.

Tabi daha süreklilik arz eden bir geliştirmesi var oyunun. Erken erişimde olması bu sebeple ama yani bence oyunun büyük bir kısmı olmuş gibi.

Oyuna Geçmeden

Dedim ya bir iki kritere takılarak oyun asla değerlendirilmez diye. İşte bu oyunda da farklı bir perspektiften bakarak hareket edin derim.

Yani hatası, günahı neyse zaten yapımcı olan Miju Games kabul ediyor geri bildirim isteyerek oyuncudan. Bunu yapmayı akıl edemeyecek kadar geride olan koca firmalar var.

Anlayacağınız oyun zevkini alabilmeniz için odaktaki fikri keşfedin, her şeyi keşfedin ve karakteriniz ile başka hayatların da bulunduğunuz yere gelmiş olmasının hikayesini öğrenin.

Atmosfer

Oyundaki müzikler ve çevresel atmosfer tatmin edici. Fakat müzik bir süre sonra birden kesiliyor. Sonrasında tekrar çalmaya başlıyor. Sanırım bu konuda bir eksiği var gibi.

Ama genel olarak baktığınızda keşif ve kaynak yönetimi için bulunduğunuz gezegende uzay hissiyatı üst düzeyde. En azından oyunun geneli için diyebilirim.

Vuruş hissi diye bir şey yok ne yazık ki. Çünkü düşmanlarınız oyunda yok. Tek düşman ise meteor fırtınaları.

Grafikler

Oyundaki grafikler son model grafik motoruyla yapılmış bir “Exclusive” ya da “AAA” bir oyundaki gibi olmasa da tatminkâr.

Oyun içi grafiksel hatalarla karşılaşmadım fakat oyunda grafik işlenmesi konusunda bazı sıkıntıları var. Mesela modelleme birden oluşmuyor ve siz ilerledikçe kaplamalar sonradan yükleniyor.

Bu durum ufak ufuk görüşünde oluşuyor ama yakınınızda oluşmuyor. Yani bir bakıma oyundaki uzakta bulunan kaplamaların eksik görünmesi gibi algılanabilir.

Oynanabilirlik

Oyunun oynama sistemi ve mekanikleri çok basit. Satisfactory oynayan her oyuncu rahatlıkla çözecektir. Tabi dediğim gibi farklı olması düşmanlarının olmamasından kaynaklanıyor.

Oyunda sizi uyarmam gereken bir durum var. Modellemeler çok can sıkmasa da birden fazla ekipman ya da geliştirme makinesini aynı nokta üzerinde fazlaca bulundurursanız oyun yavaşlıyor.

Yani eğer oyunun yavaşlamamasını ve oyun zevkini kırmamasını istiyorsanız bir dünya alana dağılıp parça parça işlem yaparsanız ancak güzel bir olaya dönüşüyor.

Genel

Bence kafa dinleyerek farklı bir gezegende yeni şeyler keşfetmek, özellikle de geliştirme üzerine bir şeyleri bularak ilerlemek istiyorsanız biçilmiş kaftan The Planet Crafter.

Tabi oyunun resimlerine bakarak grafiklerin üst düzey olduğunu düşünmeyin. Standart görsellerde ve daha fazlası değil.

Alınıp, oynanıp sonrasında kütüphanede bazen kafa dağıtmak için bekletilebilir. Hatta bazı şeyleri farklı ele alarak kendi kara parçanızda bir hayali oyuna yansıtabilirsiniz.

Sonuç

Oyuncuyu aşırı heyecanlandırmasa da, erken erişimde olması hasebiyle de eksiklikleri de olan bir oyun The Planet Crafter.

Mesela grafiklerin belirli bir süreden sonra fazladan ekipman yüzünden oyunu ağırlaştırması gibi. Satisfactory oyunundaki bazı özelliklere yakın olması.

Bir bakıma keşfe odaklaması iyi fakat Satisfactory deki gibi bir seviye örgüsüne sahip olması bazen uzun sürdüğü için can sıkabiliyor. Bu da uzun bir oynanış yanında sıkıcı bir hale dönebilir.

İsterseniz fiyatına baktığınızda indirimde alabilirsiniz. İki oyun arasında gider gelirseniz tabi ki The Planet Crafter daha ucuz ama çok fırın ekmek tüketmesi gerekiyor.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Dying Light 2 – İnceleme

GamerAdmin

BIGFOOT – İnceleme

GamerAdmin

Horizon Forbidden West – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku