27.5 C
İstanbul
18 Temmuz 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

The Evil Within – İnceleme

The Evil Within - İnceleme - The Keeper
The Evil Within – İnceleme – The Keeper

Resident Evil serisini hatırlıyorsunuzdur. The Evil Within – İnceleme yazımla değineyim.

O serinin en büyük yapımcısı ve seriye ilham katan adam Shinji Mikami‘de Capcom takımından ayrıldıktan sonra, Tango Gameworks adlı firmada ilk oyununu yapma imkanı bulmuş. İşte yıllarca bizi bilgisayar ekranlarına bağlayan, o kadar bulmaca ve zeka gerektiren matematiksel problemleri oyunlara uyarlayan bir üstat Shinji Mikami. Resident Evil ile yıllarca Capcom‘u zirvede tutan bu yapımcının nedendir bilinmez ayrılışı, zaten Resident Evil serisinin Shoot’em Up versiyona dönüşmesine sebep oldu.

The Evil Within - İnceleme - Bir diğer ölümsüz yaratıklardan Laura
The Evil Within – İnceleme – Bir diğer ölümsüz yaratıklardan Laura

Yani her şeyi de paraya dökmesiyle de aslında artık oyuncuları da bir nebze de olsa kendinden uzaklaştırdı. Mesela ufak bir kostüm indirilebilir içeriği bile paraya döktüğü de görmezden gelinecek bir olay değil.

Neyse biz gelelim oyuna. Oyunun kurgusu yine Shinji Mikami‘nin o deha kokan sisteminden geçmiş. Hem korkunun zirvesi, hem de oyunun sürükleyici hikayesi sizi oyuna bağlıyor. Çok çeşitli yaratıklar da oyuna entegre edilmiş. Tabi en güzeli de oyunun belirli bölümlerinde büyük canavarların sizi zorlaması. Fakat oyunda sadece bir büyük düşmanımız var ; Ruvik!

The Evil Within - İnceleme - En büyük baş belası ; Ruvik
The Evil Within – İnceleme – En büyük baş belası ; Ruvik

Oyunda 2 partnerimiz olan bir dedektifi canlandırıyoruz ; Sebastian Castellanos. Tabi partnerlerimizin biri erkek diğeri bayan. Oyunda çok az göreceğimiz bayan karakterimizin adı Juli Kidman, zaman zaman birlikte hareket edeceğimiz ve sık karşılaşacağımız erkek karakterimizin adı ise Joseph Oda. Bir ihbar üzerine geldiğimiz hastanedeki olan olaylar karşısında bir araştırma işine giriyoruz partnerlerimizle birlikte. Sonrasında ise bazı gizemli olaylarla başa çıkmamız gerekiyor.

Yalnız oyunda 2 farklı alan söz konusu. Birincisi tımarhane de geçen ve diğeri ise gerçek hayatta olan olaylar. İşte bu yüzden hikaye 2 taraflı oluyor. Tımarhanede geçen olaylar, aslında Ruvik‘in içinde bulunduğu maneviyatı, gerçek dünyada olanlar ise ekibimizin savaştığı fiziksel dünyayı temsil ediyor.

Oyunda Ruvik denilen bu yaratık, Marcelo Jimenez adlı bir biyolojik silah deneyi yapan doktorun çalışması sonucu ortaya çıkan bir baş belası aslında. Tabi deneyi kontrol etmek isteyen doktor, deney tarafından kontrol edilince ve deney tarafından her şey yönetilince felaketler ard arda gelmeye başlar.

The Evil Within - İnceleme - Baş karakterimiz Castellanos
The Evil Within – İnceleme – Baş karakterimiz Castellanos

Gerçekten iyi atmosfere sahip olan oyunun eksik tarafları da mevcut. Mesela zombiye benzeyen yaratıkları kafadan vursanız da ölmüyorlar. Yere düştüklerinde etraftan toparlayacağınız kibritler ile yakmanız gerekiyor. Diğer eksik yanı ise oyunda belirli yerlerden alacağınız sıvıların karşılığında vereceği puanlar ile yeteneklerinizi yükselterek, oyunda daha üstün olmanız.

Fakat ilk oynadığınızda ne olursa olsun tamamını açamıyorsunuz bu yeteneklerin. Sebebi ise oyunda yeterince ilk adım olarak bu puanların bulunmaması. Bunu da oyunu bitirdikten sonraki oynayışınızla telafi etmeye çalışmışlar fazladan hediye puanı vererek. Tabi o da nereye kadar etkili olur bilinmez.

The Evil Within - İnceleme - Sadist bir yaratık
The Evil Within – İnceleme – Sadist bir yaratık

En büyük problem ise oyun gerçekten çok uzun ve hakimiyet gerektiren yapıya sahip. Yani hiç ölmeyeceğim diye baksanız da oynarken, emin olur bir yerde sizi avlıyor olacaklardır. Genel olarak oynanılması, arşivde olması gereken bir oyun. Bulmacaları, sinir eden yaratıkları ve güzel grafikleri ile ( İlk çıktığında FPS konusunda gerçekten berbattı ) bağımlılık yapacak bir oyun. Bence Steam üzerinde indirimde gördüğünüz an kaçırmayın derim. Tadına bakılması gereken nadir Shinji Mikami oyunlarından.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Age Of Empires Definitive Edition – İnceleme

GamerAdmin

Farmer’s Dynasty – İnceleme

GamerAdmin

Colin McRae Rally – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku