19.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Streamer Daily – İnceleme

Streamer Daily – İnceleme
Streamer Daily – İnceleme

Son zamanlarda bolca simülasyon oyunlarını inceleyip sizlere bahsetmiştim. Streamer Daily – İnceleme yazımla da şimdiki oyuna değineceğim. Çok farklı fikirler ile bu tarz oyunlar yapılmaya başlandı. Oyun dünyasında aslında büyük bir seçkin oyun beklentisi şu zamanlarda çok olmadığı için sanırım bu tarz oyunları yapan firmalar da ara dönem olarak kendilerini göstermeye başladılar.

İnternet Cafe Simulator gibi farklı nüanslara dokunan, içeriği eğlenceden amaca yönelik olan farklı bir oyun Streamer Daily. Yayımcı ve yapımcısı olan Mehan Games, bir indie oyun yapımcısı olmakla aslında bir fikri güzel bir temele oturtabilmiş amatör derecede bir firma. Yani fikir olarak güzel, fakat amatörlük olarak işine girip toplamda 2 oyun yapmış.

Streamer Daily - Fenomen yayıncı olmak için güzel bir oyun
Streamer Daily – Fenomen yayıncı olmak için güzel bir oyun

Bu arada bilgi vermem gerekirse de oyunun yapımcısı olan firma aslında bir Freelance topluluğunun oluşturduğu Türk firması. Steam üzerinde oyunlarını satıyorsalar da YouTube üzerindeki yine firmanın ismi ile aynı olan kanallarında denk geleceksiniz yaptıkları bazı prototipleri yayınlamaktalar. İnşallah amatörlükten daha da profesyonelliğe geçiş yaparlar. Zaten Streamer Daily ile de buna adım atmış gözüküyorlar. Tabi Mehmet Kayhan önderliğinde.

Çok aşırı beklenti olmamasına karşın oyun bağlayıcılığı ve içeriği ile gerçek bir eğlence zevki sunuyor. Tabi zaman zaman saç baş yolduran durumları da var. Mesela oyun içindeki ufak oyunlarda sizi bir seviyeden sonra deli edebiliyor hatta sıkabiliyor da. Zaten toplamda oyun süresi de taş çatlasın 20-25 saat civarı oluyor.

Streamer Daily - Yayıncı ekipmanları için alış verişe çıkın
Streamer Daily – Yayıncı ekipmanları için alış verişe çıkın

Bu da sürükleyiciliğini bir yere kadar görebileceğiniz anlamına geliyor. Amaç ise oyunda ailenizin garajında başlayacağınız yayıncılığınıza fenomen olarak devam edebilmek için çabalayıp sonrasında kendi eviniz ve kendi hayatınızı idame ettirmeye başlamak. Tabi bu süreç içerisinde de yayın açıp bazı şeyleri de yapmak.

Aslında oyun fikri güzel demiştim. Sizi bir bakıma yayıncılık konusunda hazırlıyor gibi. Yani insanların tepkileri, yayın sırasındaki sohbetin döngüsü, yayıncılık hayatınız konusunda yapılması gereken alışverişler, hatta komşu kızıyla birlikte geçirmeniz gereken zamanlar gibi bir çok iç ve dış etmenin tepkileri ve hareketlerini karşılayarak hayatınızı doldurmaya çalışıyor, ilerledikçe de bu hareketliliğin içerisinde bir boş zaman yaratmaya çabalıyorsunuz.

Streamer Daily - Çok çeşit olmasa da gerekli olan ekipmanlar için mağaza
Streamer Daily – Çok çeşit olmasa da gerekli olan ekipmanlar için mağaza

Unutmayın boş zamanınız varken her şeyi hayal edebilir, isteyebilirsiniz. Fakat zamanınız çok dolu ise işte orada sorun başlar. Bu oyunda aslında bunu bir bakıma size öğretiyor. Ne kadar plan da yapsanız ne kadar kendinize zaman da ayırsanız bir şekilde yayın açma zamanını kaçırabiliyorsunuz. Bu da sizin takipçilerinize yansıyor. Oyun grafikleri konusunda aşırı bir beklentiniz olmazsın. Hatta yayın açtığınız sırada bile birçok şey sayısal veri üzerinden ilerliyor ve doğal olarak odaklanılan durum ise yayın esnasında tabi ki sohbet kısmı.

İnsanların tepkilerine göre bazı şeyleri not ediyorsunuz fakat bilmelisiniz ki her yazılanı okuduğunuzda ise anlık popülerliğiniz artıyor ve belirli bir sayıya ulaştıktan sonra da yayın esnasında reklam açıp daha fazla para kazanmanıza, daha fazla abone kasmanıza olanak sağlayabiliyorsunuz. Tabi bu da hem para hem de şöhreti yanında getiriyor.

Streamer Daily - Oyun güzel bir fikirle geliyor ama yeterli değil
Streamer Daily – Oyun güzel bir fikirle geliyor ama yeterli değil

Sonrasında hep beklenen bir yayıncı oluyorsunuz. Dediğim gibi çok yüksek grafik ve modelleme beklentiniz olmasın. Özellikle de oyun içi ufak oyunlar tek düze 2D modelli oyunlar. Örnek isterseniz bir oyun mesela “Call Of Duty” yazıyorsa, bu tür oyunlarda genel olarak eski model tetris oyununu oynatıyor oyun size. Bu şekil yaklaşın yani.

Oyun atmosferi güzel ve bağlayıcı. Yani sizi bekleyen aboneleriniz ve takipçilerinizi sevindirmek, onların nabzını tutmak sizi daha fazla oyuna bağlıyor. Ama her simülasyon oyunu gibi bu oyunda belirli bir döngüden sonra kendini tekrar etmeye başlıyor. O sebeple birçok gerçek yayıncıdan bu oyunun oynanmasını pek göremezsiniz. Yani 20-25 saatlik bir oyun gerçek yayıncılar için çok çok kolay tüketilebilir bir ürün olacağından üzerlerine pek eğilmezler. Eğilenler olmuştur ama dediğim gibi oynanıp kenara atmışlardır.

Oynanabilirlik ise standart FPS oyunu şeklinde lakin bazen oyun içindeki ufak oyunlarda canınızı sıkabiliyor. Tabi orada da kontrol rahat ama işte bazen seviye atladığınızda bastığınız tuşlar bazen algılanamıyor. Belki oyun hatasındandır ama güncelleme geliyor hep. Zaten ev dekorasyonu, alışveriş gibi şeylerde sıkıntısız her türlü kontrole hâkim oluyorsunuz. Bu da size aslında yetiyor.

Genel anlamda oyuna baktığımızda ise eğlence ve kısa süreli sürükleyiciliği ile iyi bir orta seviyeli oyun demekte yarar var. Yani fiyatı da zaten uygun olsa da kısa süreli eğlencelik oyunları seviyorsanız ve özellikle de yayıncılığın ne olduğunu kaba taslak öğrenmek istiyorsanız bence biçilmiş kaftan Streamer Daily. Ücreti mukabilinde alıp oynayıp arşive kaldırılası bir oyun. Yine de beklentilerinizi yüksek tutmayın.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Sniper Elite Nazi Zombie Army – İnceleme

GamerAdmin

A Total War Saga: Troy – İnceleme

GamerAdmin

Call Of Duty WWII – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku