19.7 C
İstanbul
15 Haziran 2024
Image default
Makaleler

Steam Kasım 2023 Donanım ve Yazılım Anket Sonuçları

Steam Kasım 2023 Donanım ve Yazılım Anket Sonuçları
Steam Kasım 2023 Donanım ve Yazılım Anket Sonuçları

Bildiğiniz üzere oyun platformu Steam her yıl belirli sürelerde oyun severlerin anonim şekilde kullandığı yazılım ve donanımlarına istinaden bir rapor yayınlıyor.

İşte önceki yılın anket sonuçlarını ise “Steam Kasım 2023 Donanım ve Yazılım Anketi” başlığı altında yayınladı. Hatta burada belirttiği site adresinde de kendiniz de girip bakabiliyorsunuz.

Lakin kaç milyon kullanıcının verileri ile oluşturulduğu anonim bilgi dahilinde mi değil mi göremedim. Bu sebeple de sanırım bir şeyleri de ayırmamız gerekiyor, bu anket katılanlarla oluşturulmuş.

Neye Yarıyor?

Steam Kasım 2023 Donanım ve Yazılım Anket Sonuçları
Steam Kasım 2023 Donanım ve Yazılım Anket Sonuçları

Genel olarak birçok şeye yaradığını söylemem gerekiyor. Öncelikle üretilen teknolojilerin kullanıcıların ne kadarına ulaştığı, insanların alım gücü, markaların ürünlerinin hangileri daha popüler gibi şeyler.

Tabi sıradan anket firmalarına topluca paralar ödeyip bir pazar araştırması yapmak yerine teknolojik olarak özellikle oyuncuların olduğu bir platformdan almak bu veriyi en sağlamı olacaktır.

Genel olarak ele alırsak, şirketlerin pazar payları, stratejik rotasyonlarındaki karar verme durumları, ürettikleri ürünlerin piyasadaki dağılımı, markaların sadık olan müşteri portföyü (tabi anonim olarak).

Fark Yaratıyor mu?

Steam Kasım 2023 Donanım ve Yazılım Anket Sonuçları
Steam Kasım 2023 Donanım ve Yazılım Anket Sonuçları

Elbette. Oyuncu ekipmanları ve bu konudaki üretilen teknolojilerin özellikle sınırlı sayıda direk dokunarak verilen geri bildirimlerden daha fazla sayıda güvenilir veri sağlıyor bu durum.

Mesela Intel’in Arc serisi ekran kartları bundan birkaç ay önce yerden yere vuruluyordu oyuncular tarafından. Sebebi ise kartın yavaş ve hantal olmasının yanı sıra az oyuna destek vermesiydi.

Fakat şimdi görüyoruz ki daha 1-2 sene öncesinde tekrar piyasaya giren Intel, pastadan sadece harici ekran kartı olarak yüzde 1.87 oranında pay sahibi, bütünleşik ekran kartında ise yüzde 1.40.

Detaylarda Boğulmak

Detaylarda Boğulmak
Detaylarda Boğulmak

Aslında detaylarda boğulanlar genelde oyun severler. Bu tarz detaylar şirket stratejistleri ve mühendisler için gerekli olsa da bazen insanlar doğru bildikleri yanlışları da görebiliyorlar.

Yani şu zamanda oyun severler arasında bir anonim anket yapılsa sosyal medya üzerinden emin olun Intel’in şu anki pasta payına ulaşmaz. Anlayacağınız yüzde 2.27 pasta payından nasipleniyorlar.

Bu şu demek, her daim reklam yapan, hep pazarlamaya ağırlık veren kazanmıyor. İstediğiniz kadar para akıtsanız da ürününüz çöp ise tutmaz. O yüzden şaşırtıcı bir oran Intel’in şu anki payı.

Parametreler Neler?

Parametreler Neler?
Parametreler Neler?

Steam’in “Donanım” dan kastettiği şey, ekran kartı, sabit disk, bellek, işlemci, işlemci çekirdek sayısı, ekran kartı belleği, tekli ve çoklu monitör, monitör çözünürlükleri, sabit disk alanları.

Steam’in “Yazılım” dan kastettiği şey, işletim sistemi, lisan, işlemci komut destekleri, DirectX sürümleri.

Toplamda neredeyse her türlü adımı raporlamışlar. İsterseniz bunları başlıklar altında inceleyelim ki daha akılda kalıcı veri olsun.

İşletim Sistemleri Sürümleri

İşletim Sistemleri Sürümleri
İşletim Sistemleri Sürümleri

Burada 3 ana işletim sistemine destek veren Steam, doğal olarak da “Linux”, “Microsoft Windows” ve “Apple OsX” işletim sistemlerini ele almış.

Pastanın büyük çoğunluğu doğal olarak “Microsoft Windows” tarafında olsa da özellikle de “Linux” tarafında yükselen bir grafik söz konusu. Bu da bazı şeylerin doğru gittiğine işaret ediyor “Linux” de.

Apple tarafında ne yazık ki eskiye dönüp yazılım kısmında düşüşler var. Hatta iki sürüm var ki onlar haricinde neredeyse bir yükseliş söz konusu değil.

Bellek Boyutları

Bellek Boyutları
Bellek Boyutları

Tabi burada marka gibi şeyler mevcut değil. Sadece bellek boyutları ve en az – en çok arasındaki sayıları ele almışlar. Bu da doğal olarak bir bilgisayarda ortalama ne kadar bellek takıldığını gösteriyor.

Önceki yıla nazaran sanırım 32GB bellekte düşüş görülmüş sadece. Bu da doğal olarak alım gücünün bir etkisi olsa gerek.

Özellikle geçilen 3 yılda pandemi sebebiyle de çip üretimi krizi olmuştu hatırlarsanız. Bunun da etkileri mevcut ama standart olarak gözüken 16GB bellek olduğu yerde devam ediyor.

İşlemci Çekirdekleri

İşlemci Çekirdekleri
İşlemci Çekirdekleri

Burada bir işlemcinin fiziksel çekirdek sayısını ele alarak bir raporlama yapılmış. Bunun sebebi malum oyunların sistem gereksinimlerine ne kadar uyan sistem var piyasada bunu ölçmek aslında.

Tabi yine aynı kriter de buna eklenebilir, alım gücü ve piyasadaki ürün fiyatları. Ortalama ise 6 çekirdekli ve 4 çekirdekli işlemcilerle standardı belirliyor.

Genel olarak ise zaten en az 8 çekirdekli bir işlemci ile rahatça oyunları oynayabildiğiniz. Tabi oyun yapımcıları da en fazla 8 çekirdekli bir işlemcinizin iyi oyun deneyimine sahip olacağını belirtiyor.

Ekran Kartları

Ekran Kartları
Ekran Kartları

Steam bu konuda güzel bir raporlama yapmış ve marka olarak ele almayıp model olarak ele almış. Bu hem raporlamanın tarafsızlığı hem de oyuncuların benimsediği modeller hakkın bilgi veriyor.

Önceki yıla göre bakıldığında Nvidia GTX 1650 model ekran kartı yükselişte ve en üstte olan Nvidia GeForce RTX 3060 modeli hala en fazla pasta yapına sahip olsa da yüzde 100’e varan düşüşte.

Bu durum abartılan reklamlar ve şirketlerin ürünlerinin potansiyelini ortaya koyamamasından kaynaklanıyor. Intel örneğinde olduğu gibi.

Ekran Kartı Belleği

Ekran Kartı Belleği
Ekran Kartı Belleği

Steam burada da güzel bir veri paylaşmış ve tarafsız olarak marka ve modelleri ele almadan belleğe odaklanmış. Tabi bazı markaların hali hazırda yeni modelleri çıksa da 4 GB Vram mevcudu var.

Bu şu demek oluyor, ne kadar yüksek bellek olsa da ekran kartında yeni teknolojileri, yeni grafik yazılımlarını desteklemiyorsa bir şey ifade etmiyor demektir.

O yüzden raporda günümüzün standardı olan 8GB Vram üst sırada olsa da yüzde 1 düşüş yaşamış, diğer yüksek yüzdeye sahip olanlar da düşüşe girmişler. Malum alım gücü.

Tekil Monitör Çözünürlüğü

Tekil Monitör Çözünürlüğü
Tekil Monitör Çözünürlüğü

Bu verinin alınması kullanıcının tek monitör kullanması durumundan kaynaklanıyor. Yani havuzdaki kaç sistem sahibi tek monitör kullanıyor ve bunların çözünürlük dağılımı.

Tabi HD teknolojisi uzunca bir zamandır olduğu için 1920×1080 boyutlu bir çözünürlük de pastadaki en yüksek payını yüzde 60.09 ile alıyor. Hatta geçen yıla nazaran bir artışı da söz konusu.

İkinci olan 2560×1440 boyutlu çözünürlük nam-ı diğer 2K, ikinci olsa da geçen yıla nazaran yüzde 50 kadar düşmüş. Buradan çıkacak sonuç 8K satmayı bırakın 4K da bile değiliz standart olarak!

Çoklu Monitör Çözünürlüğü

Çoklu Monitör Çözünürlüğü
Çoklu Monitör Çözünürlüğü

En karmaşık olan veri bütünü. Anlamanız gereken en az 2 monitörle alınan çözünürlük. Genel hatlarıyla baktığımızda ise hala 4K çözünürlüğe ulaşılamamış.

En fazla payı alan 3840×1080 boyutları, ikinci ise 4480×1440 olarak verilmiş. Bence 1440 olan kısmı 2160 olana kadar çok dereden su akacağa benziyor.

Ne diyelim fiyatlar ve alım gücü.

Lisan

Lisan
Lisan

Burada baskın olan lisan “English” doğal olarak. İkinci olan ise yine doğal olarak Çin lisanı. Burada da ilk 10 da görmek dilimizi iyi hissettirse de daha çok yol kat etmemiz gerekiyor.

İşin komiği ikinci olan lisan ile “Indonesian” ve “Arabic” lisanları düşmüş. Neredeyse yok gibiler.

Acaba ülkelerin Steam konusunda bir yaptırımları falan mı var?

Sabit Disk Boş Alanı

Sabit Disk Boş Alanı
Sabit Disk Boş Alanı

Garip gelebilir ama bu durum biraz detay istiyor. Mesela bir sabit diskin yüzde 50 sini doldurduğunuzda performansı düşer.

Bu fiziki diskte de böyledir, katı hal diskinde (SSD) böyledir. Cep telefonları da katı hal diski kullanır mesela.

Bu sebepledir ki önemli bir veri. Ama 1-2 TB boş alan neredeyse yüzde 10 civarında.

Toplam Sabit Disk Boyutu

Toplam Sabit Disk Boyutu
Toplam Sabit Disk Boyutu

Sabit disk konusundaki elle tutulur veri bu bence. Oyuncuların ortalama kullandıkları sabit disk boyutları. Bence oyun yapımcıları bunları dikkate alıyor.

Çünkü son zamanlarda oyunların boyutları gittikçe büyüyor. Bu da daha fazla sabit disk alanına ihtiyaç demek. Burada kral yapını yüzde 52 ile 1TB ve üzeri alıyor.

VR Başlığı

VR Başlığı
VR Başlığı

Bu özellikle ülkemizde popüler olmayan bir ekipman. Fiyatları da dolar bazında olduğu için çok fahiş. Tabi marka olarak ele almış Steam ama çok gerekli değil.

Zaten koleksiyoner kafası olmayanın da ilgilendiği bir ekipman değil. Tüm Steam kullanıcılarının sadece yüzde 1.89’u bu ekipmana sahip.

İşlemci Komut Destekleri

İşlemci Komut Destekleri
İşlemci Komut Destekleri

Özellikle son 5-10 yılda işlemcilere AVX ile başlayan komutlar geliştirildi. Bunlar video düzenlemesi ve tekrar işlenmesinde hızı etkileyen komutlar.

İşte komut setlerinin bazıları düşüşte gözükse de emin olun hali hazırda olanlar olduğu için. Yani kaldırılmadığı için.

Video ile uğraşanların sistemleri oyuncular için yüksektir. O sebeple her türlü komut oyun işlemcilerinde mevcut olmayabilir.

Direct X Genel Dağılımı

Direct X Genel Dağılımı
Direct X Genel Dağılımı

Biliyorsunuz oyunlar DirectX platformu üzerine programlanır. Bu da oyun dünyasında birden fazla sürüm DirectX olduğu anlamına geliyor.

Tabi en eskileri artık yok ama 8-12 arası mevcutta. Ekran kartlarının da komut setleri bunlara göre destekleniyor.

Burada baskın olan doğal olarak DirectX 12 ve üzeri. O sebeple de en yükseği DirectX 12.

İşlemci Kullanım Bilgisi

İşlemci Kullanım Bilgisi
İşlemci Kullanım Bilgisi

Bu raporda doğal olarak AMD ve Intel öne çıkıyor. Marka olarak da zaten piyasada baskın bu iki şirket var.

Tabi raporda birinin kaybı diğerinin artısı olarak göze çarpıyor. Intel baskın işlemci olsa da geçen yıla nazaran kayıpta. Bu kaybı da AMD kendi safına çekmiş.

Yazımın sonuna geldim. Bakalım daha ne gibi yeni teknolojiler sunulacak şirketlerden biz alıcılara. Umarım yeni yılda en güzeli ve en kalitelisi ile cüzi olanlara sahip oluruz.

İlgili Yazılar

Ölümcül Kanser Türlerini Tedavi Edecek Yöntem Geliştirildi

GamerAdmin

Arabaların Bu Görseldeki Fikirle Bedavaya Gitmesi Mümkün mü?

GamerAdmin

2.4 GHz ve 5 GHz Farkı Ne Hangisini Seçmeliyim?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku