27.5 C
İstanbul
19 Temmuz 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

State Of Decay 2 – İnceleme

State Of Decay 2 – İnceleme
State Of Decay 2 – İnceleme

Bayağı uzun zaman olmuş siteye içerik eklemeyeli. Belki sebebi piyasaya anlatılacak güzel oyunların çıkmamasıdır. State Of Decay 2 – İnceleme yazımla açıklayayım. Ya da beklenenlerin hala yalanlar eşliğinde ötelenmesidir (Dead Island 2 gibi). Bilemiyorum. Uzunca zamandır beklediğimiz bir oyun çıktı; State Of Decay 2. Evet lakin Microsoft Studios ve Undead Labs gerçekten oyuncuların geri bildirimlerini tam manası ile anlayabildiler mi dersiniz?

Bence hem evet hem hayır. Çünkü ilk olarak oyunun en büyük eksilerinden biri fiyatı. State Of Decay 2 olan versiyonu ilk çıktığında 120 TL idi.

Bir de State Of Decay 2: Ultimate Edition ilk çıktığında 150 TL oldu. Beklentiler doğal olarak yükseldi ve oyun ne yazık ki Steam’de yok.  Bu da birden fazla sunucudan mahrumiyet demek. Xbox ve Bilgisayar versiyonunda Microsoft Store üzerinden satın alabiliyorsunuz. Sonuçta içeriklerin ve senaryoların üst düzey beklenti seviyesine taşınmasına neden oldu bu durum.

State Of Decay 2 – İnceleme - Oyundaki gelişmeler güzel
State Of Decay 2 – İnceleme – Oyundaki gelişmeler güzel

Evet kısmına gelirsek, harita, yağma alanları, silah çeşitliliği ve karakter çeşitliliği konusunda tatminkâr. Evet bu konuda kullanıcıları iyi anlayabilmişler.  Lakin bazı özellikler Ultimate Edition’da bedava iken, ne yazık ki normal versiyonunda oyunun DLC olarak geliyor. Bu da fazladan para harcamak demek.

Hayır kısmında ise, çok yeni bir sistem yapısı, stabil olmayan döngüler, farklılaştırılmış yaratıklar (Bloater gibi) sizi zorlasa da, oyunun mekaniği eskisi gibi olmadığı için oyundaki yönetimi ele alamıyorsunuz.

Bu arada eskiden kullandığımız araçlarda yakıt sıkıntısı yoktu, sadece parçalanmamalarına dikkat ederdik.  Bu oyunda ise ne yazık ki yakıt için bile oradan oraya koşturmanız gerekiyor. Bu da o kadar kaos ve hengâme içerisinde görevlerin odaklanmasını zorlaştırıyor. Zaman zaman oyundan kopabiliyorsunuz.

State Of Decay 2 – İnceleme - Depo ekranı
State Of Decay 2 – İnceleme – Depo ekranı

Oyunun grafikleri gerçekten iyi, bazı fiziksel nesneleri geliştirmişler. Fakat eski oyundaki gibi stabil değil, mesela bazı karakterler konusunda arama yaptığınızda kaybolabiliyorlar, yanınızda iken bir duvarı aştığınızda arkanızda kalabiliyorlar, yanınıza tekrar gelmek için adeta bir mahalleyi turluyorlar.  Bu oyundaki en büyük hatalardan biri, belki de yeni güncellemeler ile bu sorun giderilmiştir. En son oynadığımda çünkü Temmuz 2018’di.

Zombilere gelirsek, bacaklarından vurabiliyor ve yere düşürebiliyorsunuz. Kollarından vurabiliyorsunuz ve size sarılmalarını engelleyebiliyorsunuz. Juggernaut, Bloater, Screamer, Feral Zombie, Armored Zombie, bu türleri zaten ilk oyundan tanıyordunuz. Bloater eski oyunda çok ağır ve uzaktan rahatlıkla halledebileceğiniz bir baş belasıydı.

Şimdi ise görünür mesafede iseniz kaçışınız mucize. Hızlıca yanınıza ışınlanır gibi gelip patlıyor. Screamer ise aynı özelliklere sahip. Feral çok kıvrak yapılmış. En büyük ve bence en gereksiz eklenen yeni olay ise Plague Zombies. Yani enfekte merkezinin etrafında hızlı, birden çoğalan ve size saldırdıklarında sizi de zombileştirme hastalığına bulaştıran farklı bir çeşit.

State Of Decay 2 – İnceleme - Grafikler eski oyundan daha güzel
State Of Decay 2 – İnceleme – Grafikler eski oyundan daha güzel

Enfektenin bulunduğu yerdeki canlı ve sabit duran yaratığı öldürmeniz gerçekten zaman alıyor ve en çok size zaman kaybettiren de ne yazık ki Plague Zombies’ler. Diğer türlerden kurtulma şansınız oldukça yüksek lakin bu tür hem çete gibi çoğalıyor hem de enerjinizin yanında bulaşıcı hastalık yaydıklarından birçoğunun arasında kalırsanız kurtulma şansınızın az olması.

Gelelim bir diğer kullanıcı isteği olan (Ben dahil, bunu özellikle Undead Labs yetkililerine yazdığım e-postada da belirtmiştim) Multiplayer özelliğine.  Açıkçası sakın ama sakın tek kişilik, offline mode u yalayıp yutmadan girişmeyin. Sizi en çok dumur edecek olay hem oyun mekanikleri hem de bir GTA V haritası büyüklüğündeki 3 adet harita.

Buraları ezberinizde tutmadan, haldır huldur girerseniz oyunda tutunamazsınız. Öncelikle bu haritaların hangi kaynaklara haiz olduğunu, nerelerde büyük tehlikelerle karşılaşabileceğinizi unutmayın.  Sonuçta Mutliplayer modunda oynadığınızda, oyuncular arkadaşlarınız değil ise öldürülmeniz söz konusu olabilir. Hatta sunuculardan bile atılabilirsiniz.

Oyundaki senaryo yapısı gerçekten çok kısa. Oyunun tam amacı adım adım kendi grubunuzu oluşturmak. Eski oyuna sakın aldanmayın. Eski oyunda istediğiniz kadar hayatta kalan insanı alabiliyordunuz. Burada ne yazık ki en fazla 12 insana kadar genişletebiliyorsunuz. Tabi kendi grubunuzda eskisi gibi sıradan bir olgu yok.

Lider seçebiliyorsunuz, karakterlerinize özel yetenekler kazandırabiliyorsunuz (Standart 4 yeteneğin haricinde). Bazı haritalarda maksimum 8 kişilik, bazılarında ise 3-6 kişilik üs kurabileceğiniz alanlar var.  Tavsiyem az sayıda insanlar en yüksek insan sayısı alabilecek alana gidip orada gelişiminizi tamamlamak. Zaten oyunun uzun olmadığını da göz önüne alırsak, amaç kendi grubunu kur, geliştir, kaç. Bu kadar. Evet bu kadar.

Bir haritadan diğerine geçebiliyorsunuz. Her geçtiğinizde ekipmanlarınız (Mühimmat, Yiyecek, Benzin gibi) yanınızda oluyor fakat belirli bir sınırda taşıyabildiğiniz için bir süre sonra sınırı aşan ekipmanlar ya çöp oluyor ya da hurda. O yüzden stratejik düşünerek hareket etmek, hızlıca karar vermenize olanak sağlayacaktır. Karakterlerin gelişimi konusunda ise önce standart yeteneklerini geliştirin. Sonrasında gerçekten gerekli olan özel yetenekleri edindirin.

Velhasıl kelam, State Of Decay 2 eskiyi aratır bir zevk içermekte. Oyunun kısa olması çok zevkli kılmasa da belki bunu Multiplay oynayarak arkadaşlarınızla elde edebilirsiniz. Grafikler tatminkâr, silah çeşitliliği ve araç çeşitliliği iyi. Ama senaryoyu unutmaları (Geliştirilme konusunda) ve kısa tutmaları gerçekten büyük kayıp. Hele ki 3 büyük harita olmasına rağmen.

Bir süre oynadıktan sonra, hataların giderilmesinin tamamlanmasına kadar (En azından bariz ve büyük hataların) şimdilik beklemede olacağım. Umarım daha da geliştirirler de, güzel bir senaryo ile süslerler. Biz oyun severlerde tadından geçemeyiz.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Carmageddon: Reincarnation – İnceleme

GamerAdmin

Brink – İnceleme

GamerAdmin

Brütal Legend – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku