27.2 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Space Engineers – İnceleme

Space Engineers – İnceleme
Space Engineers – İnceleme

Oyun dünyasında birçok türü inceleme, oynama şansınız olmuştur şüphesiz. Space Engineers – İnceleme yazımda buna değineceğim. Araba yarış oyunları, Uçak simülasyonları, Tır simülasyonları, hayatta kalma gibi birçok tür. Lakin hayal et, ettiğin kadar varsındır diye bir söz konuşulur felsefe dünyasında. İşte bu durumda devreye Space Engineers giriyor.

Güzel bir düşünce olsa da son yıllarda uzunca bir süredir devam eden “Dünya Düzdür – Convex Earth” iddialarına bakınca acaba gerçekten uzaya gidildi mi soruları akılları karıştırıyor. Sonrasında insan kendisine sormadan edemiyor “Dünya düzse, birçok konuda kandırıldık mı?”. Evet iddialar ortaya atıla dursun, eğer uzaya ulaşma imkânınız olsaydı neler yapardınız?

Space Engineers - Oyundaki grafikler iyi
Space Engineers – Oyundaki grafikler iyi

Oyun tam anlamıyla bu mottodan yola çıkıyor. Çoklu oyun moduyla da arkadaşlarınızla iş birliği yaparak oluşum içine girebilir, saatlerce oynayarak kaynak toplayıp sonrasında kendi oluşumunuz içerisine girebilirsiniz.  Tabi oyunun daha sürekli gelişim süreci de olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Her yeni güncellemede yeni ekipmanlar ya da size katkı sağlayacak araçlar gelebiliyor.

Space Engineers - Görünüm gerçekten böyle
Space Engineers – Görünüm gerçekten böyle

Oynanabilirlik seviyesine bakacak olursak klavye ile oyunu rahatça oynayabilirsiniz. Uzay mekikleri, hava araçları yapabilir, bunları uzak noktalara gidebilmeniz için kullanabilirsiniz. Burada klavye şeffaf ve rahatlık sağlıyor. Gamepad ile oynama şansım olmadı lakin klavye de oyunda ilerlemeniz için gerekli olanağı sağlıyor. Bazı haritalarda seçeneklerinize göre düşmanları öldürmek de zor değil.

Space Engineers - İster uzayda birşeyler inşa edin isterseniz gezegenlerde
Space Engineers – İster uzayda birşeyler inşa edin isterseniz gezegenlerde

Grafiklere gelecek olursak, dediğim gibi gelişime açık bir oyun olmakla beraber, grafiksel anlamda da bazı sıkıntılı durumlarda mevcut. Ama emin olun o kadar hissettirmiyor. Bazen partikül sorunu olduğunda size mesaj olarak bunu bildiriyor fakat oyuna güvenle devam edebiliyorsunuz. Bazı durumlarda oyun başlarken (Özellikle yüksek grafik isteyen ayarlar seçildiğinde) açılmama durumu söz konusu oluyor. Bunun üstesinden seçtiğiniz grafik özelliklerini düşürerek önleyebiliyorsunuz.

Space Engineers - Oyunda çok zaman geçireceğinizi düşünüyorum
Space Engineers – Oyunda çok zaman geçireceğinizi düşünüyorum

Oyun içerisindeki atmosfer, sizin uzayda olduğunuzu hissettiriyor. Müzikler gibi yan etkiler ise pek mevcut değil. Bu yönüyle zayıf kalıyor oyun. Yalnız birçok şeyle uğraş ve çabanız olacağı için müziklerin motivasyonuna da gerek duymayacaksınız. Biraz zaman geçirdiğinizde de göreceksiniz ki oyunun mekanikleri sizin yapacaklarınız üzerine kurulu olarak sizi destekliyor olacak. Yani bu sizin yapmak istediklerinizin gerçekleştirilme aşamasında katkı sağlayacak.

Space Engineers - Oyunda her türlü araç yapabiliyorsunuz
Space Engineers – Oyunda her türlü araç yapabiliyorsunuz

Tavsiyem, oyuna ilk olarak girip biraz dolaşın. Hangi araçların olduğuna bakıp, ne gibi kaynaklara erişebileceğinize vakıf olun. Sonrasında bir plan yaparak hangi gezegende, ne gibi şeyleri yapmayı yapacağınız planla karar verin. Sonrasında emin olun bir proje oluşturduğunuzda uzayda büyük bir topluluğa hâkim olmanız olası. Önce tek kişilik oyunda oluşturduğunuzu sonrasında çoklu oyunda çevrenizdeki oyuncularla paylaşıp, gelişiminizi devam ettirebilirsiniz.

Gerçekten güzel görüntüleri var
Gerçekten güzel görüntüleri var

Oyunu Steam üzerinden edinebilirsiniz. Sanırım 32 TL civarında şu an. Tabi indirimde ne kadar düşer bilemem.  Deluxe Edition farkı sadece birkaç ekipmanın altın kaplama v.s. gibi şeyleri kapsaması. Yani öyle dişe dokunur büyük bir farklı bir etkisi yok. Oyundaki ufak durum, ne kadar fazla anlarsanız uzay mekaniğinden, o kadar çok seveceğiniz ve zaman geçireceğinizdir.

Çok fazla etkileşim var oyunda
Çok fazla etkileşim var oyunda

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Borderlands GOTY – İnceleme

GamerAdmin

Toilet Management Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Bolu – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku