20.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Sons Of The Forest – İnceleme

Sons Of The Forest – İnceleme

The Forest oyununu oynayanlar yoksa, Sons Of The Forest oyununa geçmesinler. Şimdi Sons Of The Forest – İnceleme yazıma geçebilirim.

Bu uyarıyı yapmamın birinci sebebi, ilk oyundaki hikâyeyi bilmeden havada bir hikâye ile oyuna başlıyor olacağınızdandır. Bu size eksik noktalar bırakacak ve gerçekten anlamsızlaşacak oyun.

Şimdi tutup da “Oyun daha erken erişimde, sen neyin kafasındasın” diyenler olacak, fakat erken erişim olması bunu değiştirmiyor. Nasıl mı?

Zaten oyunda çok fazla tamamlanması gereken durumlar var. Boşuna “Erken Erişim” denilmiyor. Yani size bir tepsi satılıyor, zamanla da ekmek yapmanız gereken malzemeler sonrasında veriliyor.

Erken Erişim Bilmecesi

Sons Of The Forest - İnceleme
Sons Of The Forest – İnceleme

Yukarıdaki örnek en kısa ve öz olarak bu durumu açıklamıştır sanırım. Eğer yine de anlaşılmadıysa detayına ineyim. Erken erişim oyunlara en az 1 yıl süre vermeniz lazım.

Sebebi ise bir bakıma sinema filmlerine benziyor. Seyirci ilk sahnede aslında filmin sonunu görüyor. Sonrasında ise hikâye akışı size filmi tam manası ile anlatır hale getiriyor.

İşte bu oyunda da bu durum söz konusu gibi. Size ilk oyun tamamlandığından itibaren yeni oyunda birçok şeyi bildiğiniz kabul edilerek senaryo oluşturulur.

Peki Nasıl Algılamalı?

Sons Of The Forest - İnceleme
Sons Of The Forest – İnceleme

İlk oyunu oynayıp bitirdiğiniz süre içerisinde birçok şey geliştirilmiş, hatalarından arındırılmış olarak bu oyunun karşısına geçeceğinize eminim. Çünkü hala sorunlar devam ediyor.

Sistemsel, grafiksel ya da oynanabilirlik konusunda hala bir ham oyundan bahsediyoruz. Peki o zaman neden satılıyor bu tür oyunlar?

Cevabı basit; her oyun yapımcısı iki yola girmek zorundadır. Ya oyunu tamamlayıp piyasaya sürer ya da oyuncuların deneyimine açarak “Erken Erişim” ibaresi ile daha temkinli adım atar.

Oyun Deneyiminden Haber Ver!

 

Bu kadar şeyi yazmamın en büyük sebebi son zamanlarda birçok oyunda kıt zekasıyla boklamaya geçen güruh türemesinden. Yani daha olmamış bir meyveyi bildiğiniz halde kötüleyebilir misiniz?

İşte bu durum da bundan ibaret. Evet hataları var, önceki oyunda da bu oldu ama yapımcı asla geliştirmeyi bırakmadığı gibi, oyununun her zaman arkasında durarak ödüllere gark oldu.

Belki hikayesi zayıf, bazı olaylarda hala sıkıntılı durumları var lakin, ortada gerçekten güzel ve arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceğiniz çevrimiçi bir oyun var.

Hikâye Neden Zayıf?

 

Hikâyenin zayıf olmasının sebebi, sizi hikâyeye zorlamamasından tutun da açık dünya tarzına sürükleyip bulunduğunuz bölgede hayatta kalma savaşına sokmasından kaynaklanıyor.

Daha açık söylemek gerekirse, oyun sizi hikâyeye zorlamıyor. Yani bir oyun hikâye üzerinde sınırlamalar koyar, sizde hikâyenin dışına çıkamazsınız. Amaç burada oyunun kontrolünde olmak.

Mesela Days Gone oyununu ele alırsanız, yarı açık dünya gibi gözükse de hikâyeye bağlı kalarak oyununuzu sürdürüyorsunuz. Ama bu şekildeki hikâye örgüsü ne yazık ki bu oyunda yok.

Her Şey Hikâyeden mi İbaret?

 

Tabi ki değil, ama böyle devasa bir haritada yer alan bir oyun yapıyorsanız bazı şeyleri tutundurmak ve oyuncunun oyundan zevk alması için sınırlarınızı keskin bir çizgi ile çizmelisiniz.

Bu oyunda olmadığı için bu durum ne yazık ki hikâye kısmında zayıf kalıyor. Zevki aslında şu sıra arkadaşlarınızla birlikte oynayarak çeşitlendirmenize olanak sağlıyor. Fazlası değil…

Hikâye olmazsa tadı olmayan ekmek çabasından öteye gitmez bir oyun için. Bu da oynanabilirlikten oyundan zevk almaya kadar her şeye ket vuracağı anlamına geliyor.

Hadi Geç Şu Oyunun İncelemesine!

 

Açıkçası bu kadar bilgiyi vermek bir görev gibi geldi bana. Çünkü bazı noktaları oyun severler gözden kaçırıp, ufak bir şeyden yüksek beklentilere giriyor, istedikleri olmadığında hızlıca karalayabiliyorlar.

Şimdi pastanın büyük kısmına bakarsanız, neden yüksek beklentiler içerisinde olmaması gerektiğini anlayalım.

Öncelikle büyük reklam, fazla söylenti ve abartılı video görüntüleri paylaşmak. Bunları genelde büyük oyun yapımcı firmaları yapar. Peki neden? Belirsizlikte ürünün kötü ya da iyi olmasına karşın satması.

Oynanabilirlik

 

Oyun öncekine nazaran neredeyse aynı. İlk çıktığında nümerik tuşlara atanan ekipmanlar vardı ama bu oyuna daha birkaç güncelleme sonrasında geldi. Bunu iyileştirdiler.

İlk oyundaki gibi kalas yaratıklar yok. Çeşitlendirilmiş yaratıklar ve insana benzeyen yerliler var. Hepsinde savaş mekanikleri farklılaşıyor. Ama şu bebekler bu oyunda da mevcut.

İnşa özelliklerinde ise güncellemeleri beklemeye devam edin derim. Çünkü gerçekten çok az ve bazıları da artık bir şeyleri yaptıkça oluşturabildiklerinizden ibaret değil. Bu kısır bir olay.

Grafikler

 

Aslında size büyük gibi görünen harita üzerinde oyun deneyimi sunuyor fakat gerçek öyle değil. Mesela yürüme konusunda uçsuz bucaksız bir görünüm olsa da alan aslında hala küçük.

Karakter modellemeleri, harita üzerindeki ekipmanlar eski oyuna nazaran güzel ama az. Bu da güncelleme ile üzerinden gelinecektir. Ama çeşitlenir mi bilinmez.

Genelde sıkıntı yanınıza verilen bot karakterlerden ve inşa esnasında ortaya çıkıyor. Kaybolan kütükler ve tahta çubuklar, bir yerde takılı kalan yardımcı karakterler gibi.

Atmosfer

 

Oyundaki müzikler, doğa sesleri ve düşmanların yaklaşımları. Müzikler olaylara göre değişiyor önceki oyundaki gibi. Doğadaki sesler biraz abartılmış gibi geldi bana.

Düşmanların birden fazla gelmesi halinde strese sokacak bir atmosferden söz edilebilir. Koca haritada bazı şeylerden sonra emin olun atmosfer sizi en son düşündürecek etmenlerden.

Oyunun eksiklikleri tam olarak giderilmediği için dahası yalan olur açıkçası.

Genel Bakış

 

Bana göre oyun daha çok başında geliştirme sürecinde. Daha çok emek yedirmeleri gerekecek. Aslında birkaç fenomen oyunu hızlıca bitirdi lakin oyun bitmediği için kısa gözüktü sadece.

Hikayesi bile şu an neredeyse 3-5 saat civarında. Bakmayın 20-30 saat oynayan fenomenlere. Süreyi yüksek tutup kazancı maksimize etme peşindeler sadece.

Yarım bir oyun gibi geldi bana. Vereceğiniz paraya göre baktığımızda %90 daha ucuz bir ücreti hak eden bir yapım diyebilirim. Yani 28 TL’den fazla etmez bana göre. Ne kadar enflasyon olsa da.

Sonuç

 

Fiyat olarak, tamamlanmış olarak bir oyundan bahsedecekseniz bence ilk oyun hem ucuz hem de hakkını veren bir yapım. Çünkü daha hem bitmemiş hem de fahiş fiyata sahip Sons Of The Forest.

Tabi ekonomi konusunda kimse kâhin olmadığı için gelecekte 280 TL çıkış fiyatı olan oyunun ne kadar düşeceği veya yükseleceği konusunda fikir ortaya koyamıyorum.

Tavsiyem en az 1-2 yıl geliştirmeye muhtaç bu oyunu şimdilik uzaktan izlemeniz. Çünkü gerçekten size büyük bir katkısı olmayacaktır oyun zevki açısından.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Mon Bazou – İnceleme

GamerAdmin

Night Of The Dead – İnceleme

GamerAdmin

Microsoft Flight Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku