26.4 C
İstanbul
18 Temmuz 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Sleeping Dogs: Definitive Edition – İnceleme

Sleeping Dogs: Definitive Edition – İnceleme
Sleeping Dogs: Definitive Edition – İnceleme

Sleeping Dogs Definitive Edition çıkış tarihi 2014. İlk oyunun çıkış tarihi ise 2012. Square Enix yayımcılığında hikayesi olan çok farklı bir konsept.

Aslında döneminin en iyi GTA benzeri bir oyunu olarak oyun severler ile buluşmuştu. Tabi bazı sunucu ve çevrimiçi sıkıntılarını da almış olmalılar ki ikinci sürümü çıkartıldı.

Beklenen ve çok heyecan veren bir reklam çalışması vardı oyun için. Fakat sonrasında daha bu çevrimiçi platformlara sunucu işleriyle yeni tanışıyorlardı Square Enix.

Sleeping Dogs: Definitive Edition – İnceleme
Sleeping Dogs: Definitive Edition – İnceleme

Lakin genel olarak oyunun kurgusu, hikayesi, görselliği güzeldi. İşin içerisine bir de uzak doğu sporları sokulmuştu ve oyuncular mutluydu.

İsterseniz oyunun inceleme kısmına geçmeden az bir bilgi vereyim. Baş karakterimiz Wei Shen aslında bir özel ajandır ve büyük bir mafyaya sızar.

İşte bundan sonra tüm olanlar olmaya başlar ve Wei merkezden aldığı emirler ile ilerlemek zorunda kalır. Bu da hikâyeyi önümüze seriyor.

Grafikler

Sleeping Dogs: Definitive Edition - Grafikler
Sleeping Dogs: Definitive Edition – Grafikler

Zamanına göre güzel ve iyi grafikleri vardı. 2014 yılındaki Definitive Edition sürümü ile daha da güzelleşti. Şimdiki zamana göre biraz geri olsa da tatminkâr.

Sakın Yakuza oyunu ile kıyaslamayın ya da karıştırmayın. Arasında dağlar kadar fark olduğu gibi konsepti de çok ayrı dünyalar barındırıyor.

Çevrimiçi sorunları yoksa grafik ve oyun konusunda büyük bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmam. Çok geçmiş olsa da günümüzün teknolojisi ile oynanabilirliğini koruyan oyunlardan.

Oynanabilirlik

Sleeping Dogs: Definitive Edition - Oynanabilirlik
Sleeping Dogs: Definitive Edition – Oynanabilirlik

İçerisinde çok karmaşık tuş kombinasyonları barındıran, oyunun bir bölümünde kendinizi Bruce Lee zannedeceğiniz hareketler var. Bazen can sıkabiliyor.

Yani genel anlamda kombinasyonlar düello kapışmaları haricinde basit ve eğlenceli. Ama sonrası için gerçekten sıkıntı olabiliyor.

Sizi zorlayacak mafya babalarının itleri ile kapışmak haricinde GTA dan farkı olmadığını belirtmem gerek.

Atmosfer

Sleeping Dogs: Definitive Edition - Atmosfer
Sleeping Dogs: Definitive Edition – Atmosfer

Müzikler, oyun içi atmosfer iyi ve uyumlu. Dövüş esnasında bunu fark edeceksiniz. Fazla bir heyecana da kaptırmasa da en azından birçok oyundan daha iyi.

Hele bir de şu hızlı araçları daracık sokaklarda kullandığınızda oyun sizi daha da havaya sokuyor. Yine radyo muhabbeti var burada da GTA da yapıldığı gibi.

Bir kısımdan sonra oyunda Bruce Lee’nin film setlerindeki baş karakter rolüne bürünüyorsunuz. İşte bu size çok fazla heyecan katıyor.

Genel

Bana kalırsa Bruce Lee simülasyonuna yakınlaşan bir oyun. Uzak doğu sporlarını seviyorsanız, özellikle oyunlarda hızlı tuş kombinasyonlarına hakimseniz biçilmiş kaftan.

Hikayesi de zaten kendi olay örgüsünü ve oynama süresini uzatan etmenlerden. Belirli bir süre oynadıktan sonra sıkılıp kenara da kaldırabilirsiniz.

Döngü o kadar uzun ki bazen bitse de gitsek düşüncesine kapılıyorsunuz. Zamanında oyun sistem testleri için de kullanılıyordu.

Sonuç

Eski zamanlara nostalji olsun diye alınabilir belki. Hikayesi aman aman bir durumla sizi karşılamıyor ama mafyaya sızan bir Çinli elemanın hikayesini merak ediyorsanız karar sizin.

Kendi içerisindeki ana oyunun haricinde indirilebilir içerikler de Definitive Edition sürümüne eklenmiş gözüküyor. Bu da iyi bir artı.

Fiyatına göz attığınızda neredeyse 10 sene önceki bir oyuna bu para değmez. Şöyle düşünün zamanında “Eidos Anthology” adındaki paketi satın almışım.

En fazla ücreti 100 TL’nin altındaydı. Şimdi ise %50 indirimle satış fiyatı 742,86 TL. Yani eskidikçe fiyat düşmesi gerekirken fahiş oranda yükselmiş.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Sniper Elite Nazi Zombie Army – İnceleme

GamerAdmin

Internet Cafe Simulator 2 – İnceleme

GamerAdmin

Generation Zero – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku