27.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Teknoloji Haberleri

Sinekleri Yakalamak Neden Zordur?

Elimizle kovmamıza rağmen inatla üzerimize gelmelerinin nedeni, vücudumuzun onlar için adeta bir açık büfe olmasıdır. Vücudumuzun gün içinde salgıladığı kimyasallar onları cezbeder.

Özellikle yaz aylarında sinir bozucu olan sinekleri bir şeyle vurup öldürmeye çalıştığımızda ise bir şekilde kaçmayı başarırlar. Bunu başarmalarını tasarımlarına borçlular.

Sinekler Bizden Dört Kat Daha Hızlı Görüp Harekete Geçebiliyor

Sinekleri Yakalamak Neden Zordur?
Sinekleri Yakalamak Neden Zordur?

Yani bir diğer değişle sinekler hayatı ağır çekim yaşıyor. Kabaca örnek verecek olursak; sineğin 1 saniyesi bize 4 saniye gibi gelir, bizi havuzda hareket ediyormuşuz gibi görür. Flash gibi hızlı karakterlerin sahnelerini gözünüzde canlandırabilirsiniz.

Işığa duyarlı iki farklı hücre tipi var. Sineklerin gözünde bulunana mikrovillar fotoreseptör diyoruz. Bizim gözümüzdekilere ise çomak ve koni hücreleri deniyor. Sineklerde mikrovillar yapı çok daha hassas ve daha hızlı tepki veriyor. Biz sineği yakalamaya çalıştığımızda süper hızlı görüşü sayesinde kaçıyor. Binlerce alıcıdan oluşan gözü, ışığı bu sayede çok daha rahat yakalayabiliyor.

Eğer Normal Sinekleri Yakalamayı Zor Buluyorsanız Bir de Katil Sinek Lakaplı Sineklere Bakın

Sinekleri Yakalamak Neden Zordur?
Sinekleri Yakalamak Neden Zordur?

Bizden tam altı kat daha hızlı görebiliyorlar. Diğer sinekleri yarım saniyede yakalıyorlar. Bu sinekler göz kırpmasından hızlılar. Fotoreseptörlerin hızı şu ana kadar ölçülenlerin en hızlısı. Bir şeye tepki verme hızını zorluyorlar.

Sineği öldürmek için rulo yaptığınız gazeteyi havaya kaldırdığınız sırada sineğin beyni gazetenin nereye ineceğini hesaplamaya başlar. Sinek, vücudunu anında mükemmel bir pozisyona sokar ve kaçış manevrası yapmaya hazırlanır. Eliniz önüne doğru hareket edecek olursa sineğin bacakları diğer yöne uçmasına yardımcı olmak için geriye doğru eğrilir.

Dünyanın En Hızlı Uçan Böceği İse Yusufçuktur Hızı Saatte 55 km’dir

Sinekleri Yakalamak Neden Zordur?
Sinekleri Yakalamak Neden Zordur?

Yani dik bir yokuşta bisikletle inerken ulaştığımız sürat kadardır.

İlgili Yazılar

Robotik Kodlama Nedir, Nasıl Öğrenilir?

GamerAdmin

Dünya Neden Diğer Gezegenler Kadar Büyük Değil?

GamerAdmin

Apple’ın 16 İnç iPad Tanıtacağı İddia Edildi

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku