21.7 C
İstanbul
20 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Serious Sam 4 – İnceleme

Serious Sam 4 – İnceleme
Serious Sam 4 – İnceleme

Bazı efsaneler oyun dünyasında kültleşmiş bir zaman çizelgesi oluşturur. Serious Sam 4 – İnceleme ile buna değineceğim. Mesela ilk oynandığında yeni olan Süper Mario Nintendo ile nasıl bir farklı oyun kültürü oluşturduysa, işte buna benzer birçok oyun da zaman çizelgesi ile insanların zamanlarına, anlarına ve hafızalarına kazınıp efsaneleşirler. İşte bunlardan biri de Serious Sam serisidir.

Özellikle Duke Nukem gibi bir rakibe karşı gerçekten şans verilmeyen bir oyun gibi gözükse de, Serious Sam bir rakip olarak 19 yıldır ayakta kalmayı başardı ve bu konuda kendisini efsaneler arasına yazdırdı. Geliştiricisi Croteam ve yayımcısı Devolver Digital olan oyunun aslında efsaneler arasında olması hikayesiyle alakalı değil. Ne kadar garip değil mi?

Serious Sam 4 – Bilinen yaratıklar
Serious Sam 4 – Bilinen yaratıklar

Sonuçta Duke Nukem’in de bir hikayesi yoktu. Birçok oyunda ilk yıllarda yapıldığında hikayesi olmazsa bir bakıma fakir ve içeriği yoksul gözüken oyunun satması da zordu. Fakat şimdi ise Serious Sam serisi ile bu tabular yıkıldı. Serious Sam 4 bir bakıma bu konuda aynı şekilde yoluna ilerliyor.

Hatta saçma sapan durumları espri şeklinde ele alarak oyunda gülümsemenizi bile sağlıyor. Bayağı bir süredir çıkması beklenen oyunun gecikmesi malum karantina dönemi ve yaptıkları “The Talos Principle” adlı oyun yüzünden sekteye uğradı. Bu da oyunu seven tayfanın gerçekten sinirlenmesi ve isyan etmesine neden oldu. Oyunun serileri zaten genelde öldür ilerle mekaniği şeklinde devam ettiği için zaten bunun değiştirilmesi anlamsız olurdu.

Serious Sam 4 – Serinin üçüncü oyunundaki yaratıklarla kapışıyorsunuz.
Serious Sam 4 – Serinin üçüncü oyunundaki yaratıklarla kapışıyorsunuz.

Ama gelin görün oyun Serious Sam 3: BFE’den çok da farklı değil. Hem grafik anlamında hem de mekanik anlamında. Fakat oyunda fazladan karakterler var (Sam’e yardım eden bir ekip) ve savaş alanı yine dünyada geçse de bu sefer ülke olarak İtalya seçilmiş durumda. Tabi bu da daha fazla ironi içeren esprilerin havada uçuşması demek.

Oyunda bazı noktaları derinlemesine açıklamam gerekiyor ki nasıl bir artı eksi durumu söz konusu sizin takdirinize bırakıyorum. Öncelikle oyun daha yeni çıktı. Her oyunun çıkmasından sonra bir kuluçka dönemi vardır.

Serious Sam 4 – Kaosa hazır olun
Serious Sam 4 – Kaosa hazır olun

Bu dönem içerisindeki kurban oyuncular bu sorunlarla boğuşurken eğer ki akıllı iseler bu sorunlardan kendileri de çözüm üretebilir, öğrendiklerinden sonra ise karşılarına gelen sorunları hızlıca çözebilirler. Ya da şuursuzca ucuz ve kolay olanı seçip ağlamaya devam edebilirler. Sonuçta şuursuz ve kolayı seçenler asla oyuncu olamazlar.

Oyunda bariz sorunlar mevcut. Ama bu asla ve asla oynanabilirliği etkilemiyor. Barizden kastım grafik ayarlarına girip bazı şeyleri değiştirdiğinizde birkaç defa oyunun çöktüğü ile ilgili ekranı göreceksiniz. Bu oyunun arızalı olduğu anlamına gelmiyor. Sadece oyunda bir hata oluştuğunun göstergesi.

Serious Sam 4 – Sinir iskelet yaratıklar.
Serious Sam 4 – Sinir iskelet yaratıklar.

Hayatımda hiç açılmayan bir bilgisayar oyunu görmedim. Sonuçta hepsinin bir çözümü var ve Windows 10’da eski oyunların çalışmayacağı açıklamasını yapan Microsoft (Windows 10 çıktıktan bir süre sonra) bile bazı şeylerin hali hazırda yapılabileceğini biliyordu. Mesela Max Payne’in ilk oyunu 1999’da piyasaya çıksa da birkaç ufak hile ile Windows 10’da çalıştırmanız mümkün. Bunun gibi durumlar her problemde işe yarar. O yüzden paranızın çöpe gittiğini düşünmeyin.

Para demişken, sanki aldığınız oyun yeni zamlanan ve size mükemmeli vaat eden bir oyun gibi algılarsanız zaten siz bu konuda kendinizi küçük düşürmüş olursunuz. Oyunun standart çıkış ücreti 76 TL, Deluxe versiyonunun ücreti ise 95 TL.

Serious Sam 4 – Tek farklı türler bu ikisi
Serious Sam 4 – Tek farklı türler bu ikisi

Yani bu oyun ayrıcalıklı bir özelliğe sahip sizin oyun ufkunuzu ve mantığınızı çok dolduracak bir oyun değil ki zaten oyunun ilkinde bile bunu asla dile getirmemiş. Fiyat konusunu da bir kenarda tutun. Sonuçta oyun en son oynadığımdan bu yana 1.1 GB güncelleme aldı ve zaman geçtikçe de emin olun daha da stabil hale gelecektir. Oyunun grafikleri yine olduğu gibi Serious Engine motorunu geliştirerek oyuna eklemişler. Fakat bu konuda yanılmıyorsam biraz da Unreal grafik motorundaki bazı özellikleri de eklemişler.

Çünkü uyumsuzluk bir bakıma bundan kaynaklanıyor olsa gerek. Mesela serinin 3. Oyununda grafik ayarlarında değişiklik yapıldığında her hangi bir çökme durumu söz konusunu değilken şimdi ise grafik ayarları kısmında hem Direct X 11 hem de Direct X 12 özelliği ile çeşitlendirilmiş, bu da doğal olarak ekran kartınızın uyumluluk arasında geçişinde sorun çıkartmasına olanak sağlıyor.

Serious Sam 4 – Uzay boğası
Serious Sam 4 – Uzay boğası

Bu arada oyunda 8K özelliğinin yanı sıra oyun içi özel 3D modellemeleri için farklı boyutlandırma seçeneği de sunuyor. Bu konuda tatminkâr bir grafik modelleme ve görüntü aktarımı olduğunu söyleyebilirim.

Oyunda sadece eksi olan bir yan ise en iyi grafik deneyimi için tavsiye edilen Nvidia1080 ya da Radeon Vega 64 ekran kartları olması. Tabi yanında bir de en az 8 GB Ram, tavsiye edilen ise 16 GB Ram. Bakmayın çok yüksek istenilen bir sistem ve bu konuda en az 4 çekirdekli işlemci ve tavsiye edilen en az 8 çekirdekli 3.3 Ghz hızında bir işlemci.

Oynanabilirlik ve bu konudaki eski alışkanlıklar devam ediyor. Yalnız oyun içerisine eski mekaniklerin üzerine ek olarak yeni birkaç ufak özellik eklemişler. Mesela önceden silahlar konusunda tek elle kullanmanız söz konusu iken şimdi çift elle iki silah kullanma özelliği mevcut. Diğer bir yeni eklenen mekanik ise yetenek ağacı. Ever oyun içinde bulduğunuz yetenek küreleri ile karakterinizin yeteneklerini aktif hale getirebiliyorsunuz. Bu da sizin için oyunda daha rahat bir deneyim sağlamanıza olanak veriyor.

Oyun için atmosferi anlatmama gerek yok sanırım. Genel olarak değişmeyen bir atmosfere sahip Serious Sam 4. Ağır rock müziği eşliğinde uzaylıları öldürmek üzerine geliştirilmiş bir oyun zaten. Tabi bu arada yeni eklenen diğer özelliklerden biri olarak atmosfere de etki eden yan görevler söz konusu. Hele bir teyze var ki Minigun uzmanı, gördüğünüzde zaten patlatacaksınız kahkahayı. Atmosfer olarak değerini koruyor desem yeridir. Tabi düşman sayılarının fazla olduğu alanda zevkle kopamayacağınız bir oyun Serious Sam 4.

 

Genel anlamda baktığınızda fiyatına kıyasla iyi bir oyun Serious Sam 4. Ama hata güncellemeleri ile biraz zamana ihtiyacı olacaktır. Sonuçta oyun dünyasında yapılan zam ile (Ülkemiz ile alakası yok) yeni oyunların fiyatları 700-800 TL arasında olduğu göz önüne alınırsa bence çok ucuz ve parasını hak ediyor demek lazım.

Zaten oyun bir kafa dağıtma aracı, eğlenme aracı olarak ele alınırsa bence bunu Serious Sam 4 hakkıyla sizlere yaşatıyor. Birkaç yeni tür yaratık da eklemişler ve eski yaratıkları daha güzel modelleyerek bizlere sunmuşlar. Bu konuda iyi iş çıkartmışlar. Tabi karar yine de sizin.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Resident Evil VIII Village – Demo İnceleme

GamerAdmin

Deus Ex: The Fall – İnceleme

GamerAdmin

Zombie Army 4: Dead War – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku