27.3 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Second Extinction – İnceleme

Second Extinction - İnceleme
Second Extinction – İnceleme

Second Extinction birçok farklı fikri bir araya getiren, hayal gücünü bilim kurgu ile harmanlayan günümüzde çok sıra dışı bir yaklaşımla yapılmış oyunlardan.

İçerisinde bolca dinozor, aksiyon, ekip çalışması ve zorlayıcı dev dinozorların sizi görevinizden alı koymak için güçlü bir yapay zekâ ile saldırdıkları bir dünyaya sahip.

Aslında oyunda bir hikâye yok. Basit ve anlaşılır şekilde sizi yönlendirse de bir anlamda etraftan kazandığınız puanlar ile seviye atlamanıza olanak sağlıyor.

Oyuna tek kişilik olarak başladığımda bile her türlü internet bağlantısı ve yapımcısı olan Systemic Reaction’ın ayarladığı bir Apex Connect hesabı yaratmanız gerekiyor.

Pek mantıklı gelmese de belli ki oyunda oyun içi satın alım olmadığı halde oyuncuları bir sunucu havuzunda toplayarak birlikte savaşmalarını sağlamak.

Neyse gelelim oyunun incelemesine. Bu arada ocak ayına kadar Epic Store’da 15 Aralıktan itibaren her gün bir oyun verileceğini de hatırlatayım.

Grafikler

Second Extinction - Grafikler
Second Extinction – Grafikler

Oyunun grafikleri iyi ve tatminkâr. Oynadığım 20 saatlik deneyimde büyük bir hata ile karşılaşmadım. Eğer ki dinozorlar etrafınızda çoğalırsa bazen atışlarınız boşa gidebiliyor.

Bunun haricinde karakter ve dinozor modellemeleri, mekân modellemeleri iyi yapılmış diyebilirim. Büyük bir harita olduğunu da söylemekte yarar var.

Günümüze göre de çok yüksek bir sistem gereksinimine gerek duymadığı için de gönül rahatlığıyla yükleyip oynayabilirsiniz.

Oynanabilirlik

Oynanabilirlik
Oynanabilirlik

Oyunda dinozorlar ve görev arasındaki kaosta tek başınıza hayatta kalmanız biraz zor. Ufak Raptor cinsi dinozorlarla baş etmek en kolayı gözükse de birden fazla çeşit var.

Diğer kalan dinozor çeşitleri ile baş etmek sıkıntılı. Mesela tek başınıza bir görevde dinozor yumurtası araklamanız gerekiyor.

Düşünün başında koca bir dinozor var ve öldürmeniz lazım. Tek başınıza bunu yapmanız neredeyse imkânsız hale gelmiş.

Tuşlar ve oynanış açısından bu zorluk haricinde bir sıkıntı görmedim. Yani durduk yere kapanan ya da sunucudan atılan bir durum yok, hepsi kararlıca gerçekleşiyor.

Oyundaki fizik ve saldırı yapısı çok iyi kurgulanmış. Aksiyon anında hızlıca düşünüp istediklerinizi gerçekleştirmenize olanak sağlıyor.

Birden fazla seçebileceğiniz, her birinin de kendine has özellikleri olan karakterler mevcut. Deneyerek size uygun olanla devam etmek sizin seçiminizde.

Atmosfer

Atmosfer
Atmosfer

Atmosfer oyundaki uyarıcı etmenlerden. Bir grup dinozor uzakta dahi olsa tehlike olarak size saldırma girişiminde ise müzik ona göre değişiyor.

Müzikler bunun haricinde çok sıkıcı ya da baş ağrıtıcı değil. Baktığınızda aman aman sizi içine alan bir durumları da yok.

Bir bakıma Left 4 Dead ile Back 4 Blood arasına sıkışmış atmosferi var diyebilirim. Earthfall kadar da daha ince bir durum söz konusu değil.

Genel Bakış

Genel Bakış
Genel Bakış

Zaman geçirmek isteyen, uzun uzadıya saatlerini vermek istemeyenler için oyun ideal olabilir. Lakin unutmayın ki oyunun haritası gerçekten büyük.

Yani bir uçtan diğer uca 20 dakikanın altında gitmek zor, kaldı ki eğer çevrenizde hiç dinozor yoksa. Dinozorlar sunucudan otomatik olarak doğuyorlar.

Doğma sıklıkları aşırıya kaçılmamış fakat rahatladım dediğiniz anda geçtiğiniz güzergahtan bir grupla daha karşılaşabiliyorsunuz.

Bilmiyorum dinozorlar evrenini seviyor musunuz ama bu oyun o kitleye hitap edecek bir birincil şahıs kameralı aksiyon. İçinde dinozorlarda var.

Sonuç

Sonuç
Sonuç

Fiyat olarak günümüze göre cüzi gözükse de sizi ne kadar tatmin eder bilinmez. Oyun çerezlik olarak düşünülebilir.

Çok fazla heyecanlandıran bir yapısı olmadığı gibi, kooperatif bir yapı ile daha çok zevk alabileceğiniz türden Second Extinction.

Seçim yine sizin, fiyatına göre kendini hak ettiren bir oyun. Asıl soru şu neden daha 2 aylık bir oyun bu kadar ucuz ve çok tutulmadı ki fiyatı bu kadar ucuz?

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Resident Evil Revelations 2 – İnceleme

GamerAdmin

Borderlands 2 – İnceleme

GamerAdmin

World War Z – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku