19.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Saints Row: The Third – İnceleme

Saints Row: The Third – İnceleme
Saints Row: The Third – İnceleme

Oynadığımız oyunlar arasında üçüncül şahıs kamera bakışı olanların yeri her daim ayrıdır ( Saints Row: The Third ). Özellikle de GTA türü olanlar her zaman daha zevkli ve tercih edilenler arasında olmuştur. İşte bu şekilde bir oyunlardan bir tanesinin incelemesi ile karşınızdayım.

Geliştiricisi Vollition, yayıncısı ise Deep Silver. Aslında bu serinin üçüncü oyunu. Biraz eski gibi görünse de hikayesi ve karakterleri ile aynı potada erittiği mizah çok eğlenceli.

Önceki oyunun devamı niteliğinde olan, serserilik ve çete savaşlarının yanı sıra çeşitli yarışmalar ile karakterinizin sokaklara hâkim olması konusunda çabalıyorsunuz.

Bir bakıma GTA: San Andreas oyunu gibi hayal edin. İşte burada da kankalarınızla koca bir şehri yönetmek için savaşıyor, düşmanlarınızla kapışıyorsunuz.

Gelelim oyunun grafik, oynanabilirlik ve atmosferine.

Saints Row: The Third – Grafikler

Saints Row: The Third – İnceleme
Saints Row: The Third – İnceleme

Oyunun çıkış tarihi 2011 olsa da grafikleri, çevre modellemeleri gibi şeyler hala günümüze göre iyi ve kararlı. Yani oyunda grafiksel anlamda bir sıkıntı yok.

Tabi ekran kartı olarak çok düşük bir sistem istese de (Direct X 9.0c destekli 1 GB VRam’e sahip bir kart yeterli) aslında gerçekten zamanına göre çok iyi.

Grafiksel bazda hiçbir sıkıntı yaşamayacağınızı söylememde yarar var. Oyun hali hazırda hala güncelleme alıyor. Tabi yeni versiyonu Remastered olarak da mevcut.

Saints Row: The Third – Atmosfer

Saints Row: The Third – İnceleme
Saints Row: The Third – İnceleme

Oyundaki müzikler, ortam ve karakterlerin konuşmaları sizi oyuna bağlıyor. Bu da sıkılmadan zamanının müziklerini de dinleyerek oyunu oynamanıza olanak sağlıyor.

Aksiyon sahnelerinde arka planda çalan müzik sizi aşırı gaza getirmese de bence iyi düşünülmüş. GTA’daki gibi bu müzikleri radyo kanalları aracılığı ile dinleyebiliyorsunuz.

Hikâyeye göre hareket ettiğinizde ise uzunca bir oynanış süresi sizi bekliyor diyebilirim, tabi yan görevleri de es geçtiğinizi düşünürsek.

Oynanabilirlik

Oynanabilirlik
Oynanabilirlik

Ana hikâye olgusundan çıkıp da eğer ki yan görevlere merak salarsanız, işte oyun burada en büyük hatasını yaptırıyor oyuncuya.

Yan görevlere daldığınızda ana hikâyeyi unutturuyor bir bakıma oyun. O yüzden yapacaklarınız önce ana hikâye odaklı olmalı.

Bunun haricinde dövüş mekanikleri, dövüş hissi, araba kullanımı gibi şeyler oyuna başarılı bir şekilde aktarılmış, sıkıntısız bir şekle büründürülmüş.

Genel Bakış

Genel Bakış
Genel Bakış

Eski olmasına aldanmayın. Bence hikayesi ve bağladığı karakterlerin anlatımları gerçekten iyi düşünülerek yapılmış.

Sonuçta çok yüksek beklentilerle çıkacak bir oyun gözüyle bakılmasa da mizahla harmanlanan bir oyun olarak başarılı bir fikrin ürünü diyebilirim.

Zaman geçirmek için en azından 30-40 saatlik (ana görevler sadece) bir oyun zevkinden bahsetmek mümkün. Tabi günümüzde oyun fiyatlarına bakacak olursanız düşünmeniz gerekiyor.

Eğer size Remastered sürümünün fiyatı yüksek geldi ise bence bu sürümü kaçırmayın derim. Hem ilk hali ile oynamış olursunuz, hem de daha az ödersiniz.

Sonuç

Sonuç
Sonuç

Bana kalırsa oyunlar açısından bu kıt dönemde en güzel TPS ve aksiyon oyunu demek yanlış olmaz. Tabi bir oyun sadece grafik, oynanış ve atmosfer ile oyun değildir.

Ücreti mukabilinde oyuncuyu da üzmeyecek bir seviyede olmak zorundadır ki bu da erişilebilirlik konusunda alım gücünü dengeleyebilsin.

Valve Steam platformu ile yıllardır biz Türk oyunculara kıyağını geçse de, oyun yapım şirketleri aç gözlülükleri sebebi ile bunu henüz yeni kırmaya başladılar.

Evet fiyatlar çok düşükten çok fahişe doğru ilerlemeye başladı. O sebeple tavsiyem bu tarz oyunların eski de olsa ilk çıkan sürümlerini almanız konusunda.

Tabi eğlence olarak bakıyorsanız oyunlara bence bu oyunu kütüphanenize eklemeniz fiyatına karşılık daha mantıklı ve daha iyi olacaktır.

Seçim yine de sizin. Cüzi bir oyun, güzel bir hikâye, içinde bolca mizah barındıran yarışmalar.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Resident Evil 5 – İnceleme

GamerAdmin

Stranded Deep – İnceleme

GamerAdmin

Resident Evil Revelations – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku