18.7 C
İstanbul
15 Haziran 2024
Image default
Teknoloji Haberleri

Saç Düzleştiren Tüm Kadınlar Kanser Riski Altında

Saç Düzleştiren Tüm Kadınlar Kanser Riski Altında; Saçlarında kalıcı düzlük isteyen kadınların sıklıkla kullandığı saç düzleştirici kimyasallar hakkında çarpıcı bir araştırma sonuçlandı. Araştırma, kullanılan kimyasalların rahim kanseri riskini büyük oranda artırdığını ortaya koydu. Brezilya fönü gibi isimlerle ülkemizde de sık sık kullanılan bu işlemler, kadın sağlığını tehlikeye atıyor.

Saçlarda kullanılan boya ve düzleştirici kimyasallar gibi pek çok kimyasalın meme ve yumurtalık kanseri gibi kanser türleri üzerinde etkisi olduğu biliniyordu. Yeni çalışma ile birlikte, kadınlarda en sık rastlanan kanser türlerinden biri olan rahim kanseri de listeye eklendi. 

Saç düzleştirici kimyasallar, kadınlarda rahim kanseri ihtimalini yüzde 155 artırıyor;

Saç Düzleştiren Tüm Kadınlar Kanser Riski Altında
Saç Düzleştiren Tüm Kadınlar Kanser Riski Altında

Araştırmayı yürüten ekip 11 yıl boyunca 33 bin 947 kadını izledi. Bu süreçte 378 rahim kanseri vakası tespit edildi. 12 aylık süreçte dört defadan fazla saç düzleştirici kimyasal kullanan kadınlarda rahim kanseri teşhisi ihtimalinin, hiç kullanmayanlara oranla yüzde 155 daha fazla olduğu tespit edildi.

Aynı çalışmada boya gibi saçlar için kullanılan diğer kimyasalların rahim kanseri ile doğrudan bağlantısı olmadığı da tespit edildi. Ancak bu kimyasalların büyük kısmı da yukarıda da bahsettiğimiz gibi meme kanseri ve yumurtalık kanseri gibi kanser türlerinde riski büyük oranda artırıyor.

Saç düzleştirici kimyasallar ve diğer saç ürünleri neden kansere neden oluyor?

 

Saç Düzleştiren Tüm Kadınlar Kanser Riski Altında
Saç Düzleştiren Tüm Kadınlar Kanser Riski Altında

Saç ürünleri, zararlı kanserojen kimyasallar ve endokrin bozucular adı verilen; hormon dengesini bozarak çeşitli hastalıklara sebep olan kimyasallar içerebiliyor. Bu ürünlerin kafa derisine temas edecek şekilde kullanılması, özellikle de genellikle ısıtma gibi kafa derisine zarar verecek işlemlerle birlikte kullanılmaları etkilerini artırarak çok daha yüksek oranda risk içermelerine neden oluyor.

Çünkü kafa derisi, cildin diğer bölgelerindeki kalın deriye kıyasla daha ince yapıda. Bir de üzerine fön gibi işlemlerle ısınan ve zedelenen kafa derisi, bu kimyasalları daha kolay emerek kanser riskini de bu şekilde artırıyor. Araştırmacılar saç ürünlerinde spesifik olarak hangi kimyasalların bu etkilere yol açtığını araştırmak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söylüyor.

Parabenler, ftalatlar ve formaldehitler gibi yaygın olarak karşımıza çıkan kimyasallar, baş şüpheliler arasında yer alıyor…

İlgili Yazılar

Telegram’dan Apple’a Sert Çıkış Devrim Yapmak Üzereydik…

GamerAdmin

Instagram Irk ve Etnik Kökenlerimizi Soracak: Peki Neden?

GamerAdmin

Fotoğraflarınızı Sanat Eserlerine Çevireceğiniz Yazılım

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku