20.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Ryse: Son Of Rome – İnceleme

Ryse: Son Of Rome – İnceleme
Ryse: Son Of Rome – İnceleme

Roma’nın eskisi kadar güçlü olmadığı yıllar. Ryse: Son Of Rome – İnceleme yazımla anlatayım. Düşünün şu totoş kılıklı kardeşi olan imparatorun, tabirimizle Lale Devri’ni yaşayan bir Roma zamanı. Adaletten uzak, Cermenler ile savaşın en doruğunda iken geçen bir zaman.

Crytek’in son Crysis oyununu çıkarttıktan sonra araya sıkıştırdığı oyunlardan birisi Ryse: Son Of Rome. Marius Titus adındaki baş kahraman ile acıklı ama bir o kadar da hayatın gerçeklerini ortaya koyan bir intikam savaşı içerisinde buluyoruz kendimizi. Aslında boşuna Son Of Rome dememişler.

Bir tarafta ailenizin katledildiğini düşünün, diğer yanda ise imparatorluğun en aciz zamanı olmasına karşın sevdiğiniz vatanınız olan Roma’nın işgalini engellemeye çalışan bir nefer olduğunuzu düşünün. İşte bu ikilem arasındaki zamanda geçiyor hikayemiz.

Ryse: Son Of Rome – İnceleme - Marius Titus
Ryse: Son Of Rome – İnceleme – Marius Titus

Oyun hikayemiz aslında oyun içerisinde yapacaklarımıza bakılırsa biraz sönük kalıyor. Çünkü oyun içerisinde dövüş anlarında oyun bizden daha fazla combo, daha fazla infaz yapmamızı istiyor. Evet, aslında bir bakıma Roma tarihinde geçen Batman mekaniğine sahip bir oyun olarak gözümüze çarpıyor.

Malum Batman’de oyun içerisinde baş kahramanımız hızlıca combolara girişiyordu. Ne kadar fazla combo o kadar fazla puan demek. İşte Cevat Yerli de sanırım bu mekanikten az da olsa bir kopya çekmişe benziyor. Zaman geliyor bu tür seri hareketler başınıza bela da oluyor.

Oyun içi kontrollerde dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise düşmanlarınızın aldığı renk. Evet sık karşılaşacağınız bir durum ama, kullandığınız (Eğer ki Gamepad ile oynuyorsanız) kontrolöre bağlı olarak düşmanın hareketinden birkaç saniye önce bir renge büründüğünü göreceksiniz.

O anda hangi tuşa denk geliyorsa o renk, ona basmalısınız. Yoksa büyük kapışmaları geçmeniz zor. Gerçekten saçma bir durum bu. Bırakın arkadaş istediğim gibi kapışayım, nedir bu her büyük dövüşçüye özellik ekleme mantığı? Çünkü bir süre sonra kabak tadı vermeye başlıyor. Hele ki oyunun sonundaki hatunda.

Ryse: Son Of Rome – İnceleme - Asla Pes Etmeyin!
Ryse: Son Of Rome – İnceleme – Asla Pes Etmeyin!

Neyse gelelim grafiklere. Oyun içi grafikler tatminkâr. İşte eski Roma zamanından ne beklenirse o var. Güzel savaş sahneleri var. Lakin bazı ara sahneleri geçemiyorsunuz. Bu da bir süre sonra bıktırıyor diyebilirim. Tabi sinematik sahneler ilginizi çekiyorsa bilemem. Bunun da oyun sürenizi uzattığını unutmayın.

Oynanabilirlik ise muamma diyebilirim. İlk elime oyunu bilgisayarda aldım. Sıkıntılı birkaç kapışmadan sonra bitirip oyunu sildim. Çok efsanevi değil. Sonrasında dedim bir de şu Xbox One X’de oyunu oynayayım. Arkadaş tuşlara alışmanız bile zaman alıyor.  Hani eski oyun severler bilirler, Street Fighter’ın tuşları her daim bilinen şekliyledir. Lakin Xbox Gamepad de oyunda seri hareket için yırtınmaya yakın çabalıyorsunuz.

Ryse: Son Of Rome – İnceleme - Oyundaki Baş Düşmanımız!
Ryse: Son Of Rome – İnceleme – Oyundaki Baş Düşmanımız!

Hele bir de iki düşman arasında iseniz biraz daha odak gerektiriyor. 3-4 düşman konusunu açmıyorum bile. Çünkü tam combo yapacaksınız, kalkan tuşuna bassanız da algılamıyor.  Bu bence geliştirilmeli. Belki konsol oyununa has bir hatadır ama gerçekten zaman zaman delirtiyor. Multiplay olayına girmesem de sadece tek kişilik oyun modunda bu kadar delirtiyorsa, lag v.s. araya girdiğinde siz düşünün.

Ryse: Son Of Rome – İnceleme - Titus onurlu bir asker
Ryse: Son Of Rome – İnceleme – Titus onurlu bir asker

Genel olarak baktığınızda, bir hikayesi, bir amacı lakin saçma sapan combo hareketleriyle bir yapıt oluşturmuş diyebilirim Crytek. İsterseniz alabilirsiniz, ama büyük beklentilere kendinizi sokup, oyunun videolarına aldanıp böyle bir yüksek beklentiye girmemenizi tavsiye ederim.

Hele ki bu tarz oyunların sıkça eskiden süre gelen demo felaketleri (Genelde firmalar önceden hep demo videoları sunar, sonrasında ya bitiremezlerdi oyunların yapımını ya da oyun bittikten sonra demo videolardan çok daha berbat olurdu) konusundaki tecrübelerine bakarsak, videolar sadece seyir zevki olup, teoriyi gösterip uygulamada batmış saçmalıklar dizisi olabiliyor.

Ryse: Son Of Rome – İnceleme
Ryse: Son Of Rome – İnceleme

Oyunun şu anki Steam üzerindeki fiyatı 25 TL. İndirilebilir içerikler ise ne yazık ki yok oyunda. İster arşivlik alın, isterseniz dokunmayın. Seçim sizin.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Blair Witch – İnceleme

GamerAdmin

Dying Light 2 – İnceleme

GamerAdmin

Alone in The Dark 5 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku