27.2 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Resident Evil Zero – İnceleme

Resident Evil Zero - Baş Karakterlerimiz ; Billy Coen ve Rebecca Chambers.
Resident Evil Zero – Baş Karakterlerimiz ; Billy Coen ve Rebecca Chambers.

Resident Evil Remake‘den sonra Game Cube için yapılan bir oyun Resident Evil Zero. Resident Evil Zero – İnceleme yazımda değineceğim. Aslında daha fazla Nintendo için geliştirilse de, yakın tarihteki duyumlara göre de bilgisayar versiyonuna da geleceği dedikodular arasında.

Tabi Resident Evil Remake olarak bilgisayara daha yeni geliştirmelerle sunulsa da, Resident Evil Zero nasıl olurda geliştirilip önümüze Capcom tarafından getirilir bilinmez. Fakat 2000 yıllarının başında aslında sonraki seriler için de bir temel olan Resident Evil Zero, klasik hikayeden farklı bir karakteri de olsa, oyun aslında Remake versiyonundan önceki zamanı ele alıyor.

Resident Evil Zero - Oyun içi grafik ve modellemeler zamanına göre çok başarılı.
Resident Evil Zero – Oyun içi grafik ve modellemeler zamanına göre çok başarılı.

Tabi bazı tanıdık karakterleri geçici rolde göreceğiz elbet. Yalnız sadece 2 karakteri kontrol edebiliyoruz ; Rebecca Chambers ve Billy Coen. Billy aslında bir suçlu olarak karşımıza çıksa da, en büyük yardımcımız olacak oyunda. Rebecca ile birlikte en büyük zorlukları aşıyor olacaksınız. Zamanına göre grafikleriyle, müzikleriyle, mekan modellemeleriyle de gerçekten hala mest ediyor.

Tabi baktığınızda iki farklı platform aslında Nintendo ve PC. Nintendo da mekan ve karakter grafik modellemeleri daha canlı ve daha estetik görünse de, Game Cube ve Nintendo Wii da oyunu en fazla 576i de oynayabiliyorsunuz.

Resident Evil Zero - Zombiler hala o eski serinin tadında.
Resident Evil Zero – Zombiler hala o eski serinin tadında.

Zaman zaman da 480p ye kadar da düştüğü olabiliyor. Bu sebeple de ufak çözünürlük ( yani 1920×1080‘den değer olarak ufak olan ) her zaman limitlidir. Bu yüzden de çok fazla net görüntüyle oynayacağınızı düşünmeyin (En azından LCD, Plazma TV‘lerde falan oynamayı düşünüyorsanız). Emulatörler de bu konuda yetersiz kalıyorlar bilginiz olsun, eğer ki bilgisayarda oynamayı planlıyorsanız.

Gelelim oyunun oynanışına. Oyunda anlık ya da zamanlı olarak tek karakteri yöneterek, zaman gelip de ikisini de bir yöneterek oynanabilirlik konusunda aslında çeşitlendirilmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Zombiler ve yaratıklar ise Resident Evil Remake‘den farklı olmadığını da hatırlatmakta yarar var. Yalnız James Marcus diye bir baş belası var ki, gerçekten baş ağrısı olabiliyor.

Resident Evil Zero - Karakterlerimizi zamana göre tek tek ya da ikisini birden kontrol etmemiz mümkün.
Resident Evil Zero – Karakterlerimizi zamana göre tek tek ya da ikisini birden kontrol etmemiz mümkün.

Yine büyük yaratıklar ile kapışma söz konusu yalnız buradaki yaratıklar önceki serilerde olmayan cinsten. Güzel düşünülüp oyuna adapte edilmiş gerçekten. Tabi Resident Evil Remake‘deki gibi de oyunu bitirdiğinizde farklı oyun tiplerini de derecenize göre veriyor oyun. Bu da oynadıkça oynanası bir durum demek oluyor. Bence güzel düşünülmüş. Sonuçta her gün, her öğün aynı yemeği yemekten insan bıkar.

Farklı bir hikayesi, farklı bir oynanış tarzı ve devrimsel grafikleriyle gerçekten oynanmayı hak ediyor Resident Evil Zero. Bence serileri arşivleyip, tablonun tamamındaki hikayeyi görmeniz için alınıp oynanması gereken klasiklerden. Belki de yakın tarihimizde de bilgisayar platformuna geliştirmelerle gelebilir. Gelirse de çok daha güzel olacağını düşünüyorum. Zaten sitede Game Cube versiyonundaki tam çözümü de tarafımdan anlatıldığı şekilde bulabilirsiniz.

Oyunu oynarken de gerçekten zevk alacağınız, korku konusunda da gerçekten iyi bir yere getirildiğini de ispat edercesine sizi bağlıyor olacak. Bence kaçırmayın derim. Alıp oynayıp, arşivlenecek güzel bir oyun Resident Evil Zero.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Payday 2 – İnceleme

GamerAdmin

Resident Evil Revelations 2 – İnceleme

GamerAdmin

Death Stranding – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku