Revelations 2 cover
Revelations 2 cover

Resident Evil Revelations 2 İnceleme

Resident Evil Revelations 2 İnceleme
Resident Evil Revelations 2 İnceleme

Resident Evil Revelations 2 İnceleme

Resident Evil Revelations 2 İnceleme
Resident Evil Revelations 2

Bir başka Resident Evil serisiyle karşı karşıyayız. Biliyorsunuz ki “Resident Evil 4”’ten sonra bu seri kendini çok farklı bir şekle soktu. Resident Evil Revelations 2 İnceleme yazım ile buna değineceğim.

Shinji Mikami abimizin de Capcom firmasından ayrılması hasebiyle, oyun artık hikâye bazında değil de, para kazanma, indirilebilir içerik üzerinden ticaret yapma mantığıyla delik deşik oldu.

Diğer yandan oyuncuları da kendi oluşturdukları platform üzerinden sözüm ona siteye bağlı tutup, trafik konusundan da kazanma peşindeler. Malum bu firma ve Konami neye istinaden adım atıyorlarsa, her türlü oyunlarının video çekimlerinde bile kendileri (Burada bahsini ettiğimiz çekim, telif hakkı olan müzik ve bazı sinematik görüntüler kullanılmaması da ne yazık ki amcaları tatmin etmiyor! ) para bile talep edebiliyor.

Bu kadar maymun iştahlı, bu kadar da gözü doymaz olmak emin olun onlarında sonunu getirecektir. Sonuçta bu konuda her şeye rağmen ayakta kalan Electronic Arts mevcut.

Resident Evil Revelations 2 İnceleme
Resident Evil Revelations 2 : Atmosfer gerçekten güzel.

Neyse gelelim oyunun atmosferine ve grafiksel yaklaşımına. Evet, bazı grafikler günümüzün teknolojisine uygun ve geliştirilmiş görünmekte. Atmosfer olarak zaten çok büyük bir hikâyesi olmayan bu oyun için ses efektleri ve silah sesleri şeklinde yaklaşımınız olacaktır.

Ama emin olun ki Revelations’ın ilk oyunundaki canavarları alın, birkaç farklı karakteri de oyuna ekleyin, Jill ve ilk oyundaki 2-3 karakteri çıkartıp yerlerine Barry, bir küçük kız, Claire ile Moira’yı koyun. Birkaç farklı elemanı da serpiştirin. İşte size Revelations 2. Bu arada oyunda zaten alışılmışın dışında eklenmiş 2-3 farklı mod da mevcut.

Birincisi bu küçük kızın olduğu başkarakterlerden ayrı bir oyun, ikincisi zaten ana hikâyenin olduğu, parti şeklinde gelen genel oyun, artık bizim gözümüze sokar tarzında Capcom’un zorladığı “Raid Mode” adlı oyun. Önceden “Raid Mode” offline ve çevrimiçi olarak çok farklı değildi ve verdiği ödüller ile de sevindiriyordu bizleri.

Ama ne saçma bir sistem getirmişler ki, hem silahları sakladığınız kutu alanı dar, hem kazandığınız ek yardımcı ekipman alanları dar, hem de yüksek seviyeli silahları düşük seviyedeki bir karaktere kullandırsanız dahi çok bir işe yaramıyor. Capcom uyan artık! Son 10 yılda bıktırdı bu temcit pilavı gerçekten.

Claire ve Moira.

Biliyorsunuz ki Resident Evil 5’de çevrimiçi konusuna yatırım yapacağının sinyallerini vermişti Capcom. Fakat sonraki oyunlara baktığınızda ise gerçekten hayal kırıklığına uğrayan benim gibi birçok Resident Evil hayranı vardır eminim.

Bu yüzden de Capcom işi düzgün yapmak yerine, tam anlamıyla cepteki parayı araklama girişimlerine yönelmesi ise bu firmanın gerçek emektarlarına gerçekten büyük ihanet anlamına geliyor. Artık kimse bir sonraki Resident Evil’da ne gibi şeyler olacak diye endişe etmiyor. En azından ben ve çevremdeki insanlar.

Çünkü temcit pilavını bırakıp gerçek projelere imza atmadıkça Capcom, kan kaybetmeye başlayacak. Zaten oyunları almanız da size o oyunun sahibi olduğunu ispatlamıyor. Ne kadar da “Ha amet, dur la şu oyunun bir videosunu alayım da sana Youtube’dan bağlantısını göndereyim” deseniz de, telif hakkı içeren içerikler ( Müzik, sinematik sahneler gibi ) olmasa da sakın Youtube üzerinden Capcom firmasına ait herhangi bir oyunun videosunu yayınlamayın.

Bu konuda kendilerine 20 adetten fazla mail atmama rağmen, pin pon topu misali attığınız geri gelir. Üstüne üstük müşterisi olduğunuzu söyleseniz de adamlar bildiklerini okuyorlar. Ne kadar da desek “Japonlar Türklerin dostudur” diye, emin olun bunlar paradan başka bir şeyi görmüyorlar. Anında satılırsınız.

Tabi haklı olduğunuzu bilseniz de ne yazık ki size satılan ürün anahtarı aktif edildiği için de geri ödeme yapmıyorlar.

Farklı bir yaratık.

Uzun lafın kısası, bu oyunu ilk aldığımda 30,00 TL den biraz fazla idi. Tabi ki ön siparişle almıştım ve fazladan birçok indirilebilir içerik ile tüm bölümlerle birlikte geldi. Şu an baktım da sadece oyunun fiyatı 12,00 TL, “Box Set” dediği tüm bölüm ve indirilebilir içeriklerin olduğu koleksiyon ise 80,00 TL. Uçuruma bakar mısınız?

Yazık, çok kan kaybedeceğe benziyor Capcom böyle giderse. Shinji abe neredesin ???

Resident Evil Revelations 2
Resident Evil Revelations 2
Geliştirici: CAPCOM Co., Ltd.
Fiyat: 1.56 TRY

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.