32 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Resident Evil Revelations 2 – İnceleme

Resident Evil Revelations 2 - İnceleme
Resident Evil Revelations 2 – İnceleme

Bir başka Resident Evil serisiyle karşı karşıyayız. Biliyorsunuz ki “Resident Evil 4”’ten sonra bu seri kendini çok farklı bir şekle soktu. Resident Evil Revelations 2 – İnceleme yazım ile buna değineceğim. Shinji Mikami abimizin de Capcom firmasından ayrılması hasebiyle, oyun artık hikâye bazında değil de, para kazanma, indirilebilir içerik üzerinden ticaret yapma mantığıyla delik deşik oldu.

Diğer yandan oyuncuları da kendi oluşturdukları platform üzerinden sözüm ona siteye bağlı tutup, trafik konusundan da kazanma peşindeler. Malum bu firma ve Konami neye istinaden adım atıyorlarsa, her türlü oyunlarının video çekimlerinde bile kendileri (Burada bahsini ettiğimiz çekim, telif hakkı olan müzik ve bazı sinematik görüntüler kullanılmaması da ne yazık ki amcaları tatmin etmiyor!) para bile talep edebiliyor.

Resident Evil Revelations 2 - Atmosfer gerçekten güzel.
Resident Evil Revelations 2 – Atmosfer gerçekten güzel.

Bu kadar maymun iştahlı, bu kadar da gözü doymaz olmak emin olun onlarında sonunu getirecektir. Sonuçta bu konuda her şeye rağmen ayakta kalan Electronic Arts mevcut. Neyse gelelim oyunun atmosferine ve grafiksel yaklaşımına. Evet, bazı grafikler günümüzün teknolojisine uygun ve geliştirilmiş görünmekte. Atmosfer olarak zaten çok büyük bir hikâyesi olmayan bu oyun için ses efektleri ve silah sesleri şeklinde yaklaşımınız olacaktır.

Ama emin olun ki Revelations’ın ilk oyunundaki canavarları alın, birkaç farklı karakteri de oyuna ekleyin, Jill ve ilk oyundaki 2-3 karakteri çıkartıp yerlerine Barry, bir küçük kız, Claire ile Moira‘yı koyun. Birkaç farklı elemanı da serpiştirin. İşte size Revelations 2. Bu arada oyunda zaten alışılmışın dışında eklenmiş 2-3 farklı mod da mevcut.

Resident Evil Revelations 2 - Barry Burton
Resident Evil Revelations 2 – Barry Burton

Birincisi bu küçük kızın olduğu başkarakterlerden ayrı bir oyun, ikincisi zaten ana hikâyenin olduğu, parti şeklinde gelen genel oyun, artık bizim gözümüze sokar tarzında Capcom’un zorladığı “Raid Mode” adlı oyun. Önceden “Raid Mode” çevrimdışı ve çevrimiçi olarak çok farklı değildi ve verdiği ödüller ile de sevindiriyordu bizleri.

Ama ne saçma bir sistem getirmişler ki, hem silahları sakladığınız kutu alanı dar, hem kazandığınız ek yardımcı ekipman alanları dar, hem de yüksek seviyeli silahları düşük seviyedeki bir karaktere kullandırsanız dahi çok bir işe yaramıyor. Capcom uyan artık! Son 10 yılda bıktırdı bu temcit pilavı gerçekten.

Resident Evil Revelations 2 - Raid Mode
Resident Evil Revelations 2 – Raid Mode

Biliyorsunuz ki Resident Evil 5’de çevrimiçi konusuna yatırım yapacağının sinyallerini vermişti Capcom. Fakat sonraki oyunlara baktığınızda ise gerçekten hayal kırıklığına uğrayan benim gibi birçok Resident Evil hayranı vardır eminim.

Bu yüzden de Capcom işi düzgün yapmak yerine, tam anlamıyla cepteki parayı araklama girişimlerine yönelmesi ise bu firmanın gerçek emektarlarına gerçekten büyük ihanet anlamına geliyor. Artık kimse bir sonraki Resident Evil’da ne gibi şeyler olacak diye endişe etmiyor. En azından ben ve çevremdeki insanlar.

Resident Evil Revelations 2 - Barry ve Kızı
Resident Evil Revelations 2 – Barry ve Kızı

Çünkü temcit pilavını bırakıp gerçek projelere imza atmadıkça Capcom, kan kaybetmeye başlayacak. Zaten oyunları almanız da size o oyunun sahibi olduğunu ispatlamıyor. Ne kadar da “Ha amet, dur la şu oyunun bir videosunu alayım da sana YouTube’dan bağlantısını göndereyim” deseniz de, telif hakkı içeren içerikler (Müzik, sinematik sahneler gibi ) olmasa da sakın YouTube üzerinden Capcom firmasına ait herhangi bir oyunun videosunu yayınlamayın.

Bu konuda kendilerine 20 adetten fazla mail atmama rağmen, pin pon topu misali attığınız geri gelir. Üstüne üstük müşterisi olduğunuzu söyleseniz de adamlar bildiklerini okuyorlar. Ne kadar da desek “Japonlar Türklerin dostudur” diye, emin olun bunlar paradan başka bir şeyi görmüyorlar. Anında satılırsınız. Tabi haklı olduğunuzu bilseniz de ne yazık ki size satılan ürün anahtarı aktif edildiği için de geri ödeme yapmıyorlar.

Oyundaki Karakterler
Oyundaki Karakterler

Uzun lafın kısası, bu oyunu ilk aldığımda 30,00 TL den biraz fazla idi. Tabi ki ön siparişle almıştım ve fazladan birçok indirilebilir içerik ile tüm bölümlerle birlikte geldi. Şu an baktım da sadece oyunun fiyatı 12,00 TL, “Box Set” dediği tüm bölüm ve indirilebilir içeriklerin olduğu koleksiyon ise 80,00 TL. Uçuruma bakar mısınız? Yazık, çok kan kaybedeceğe benziyor Capcom böyle giderse. Shinji abe neredesin ???

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Farming Simulator 22 – İnceleme

GamerAdmin

Dead Light – İnceleme

GamerAdmin

Duke Nukem Forever – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku