19.6 C
İstanbul
15 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Resident Evil Resistance – İnceleme

Resident Evil Resistance – İnceleme
Resident Evil Resistance – İnceleme

Resident Evil serisini bilmeyen neredeyse yoktur. Resident Evil Resistance – İnceleme yazımla değineyim. Eskiden günümüze kadar gelen bu oyun hikayesi ile gerekse de oyunculara yönelik yeni grafik geliştirmeleri ile çok başarılı olmuş fakat son zamanlarda ise eski oyuncuların özellikle gözünden düşmüş oyun silsilesine sahip.

Hele ki son çıkarttığı iki yeniden yapım oyununda kullandığı grafik motoru ile oyunculara temcit pilavı gibi satmaya kalktığı, hiçbir farklılık katmadan, eski yapımlarındaki uzun oyun mantığını yok edip “Biz zaten yeni bir grafik motoru yaptık, bakın gözünüze sokuyoruz” şeklindeki yaklaşımı da büyük kan kaybettirdi seri konusunda.

Resident Evil Resistance - İyi grafiklere sahip
Resident Evil Resistance – İyi grafiklere sahip

Lakin gelin görün ki bu motorun işe yaradığı, gerçek anlamda uyumunu yakaladığı tek oyunu çıkarttılar; “Resident Evil Resistance”. Evet bu oyun özellikle son yeniden yapım olan “Resident Evil 3 Remake” ile birlikte bedava geliyor. Zaten ön sipariş vermişseniz Nisan ayından önce “Resident Evil Resistance” da bedava kütüphanenize ekleniyor. Öncelikle söylemek istediğim bir durum var.

Acaba bu oyunu yaparak Capcom sizce “Resident Evil Outbreak” serisinin yeniden yapımından mı kaçıyor? Yoksa “Resident Evil 6” oyunundan sonraki çıkarttığı birlikte çoklu oyunculu olan “Umbrella Corps” adlı oyunun rezaletini mi temizlemeye çalışıyor?

Resident Evil Resistance - Ana oyunlardan çok farklı karakterler var.
Resident Evil Resistance – Ana oyunlardan çok farklı karakterler var.

Açıkçası özellikle son zamanlarda “Dead by Daylight” gibi 1 kişiye 4-5 kişilik rekabetçi oyunlar çoğaldı. Bu pastadan da pay almak isteyen Capcom sanırım eski oyun “Umbrella Corps”’un da rezaletini halının altına temizlemek istiyor. “Umbrella Corps” da anlamadığım olay ise o kadar kastırıp oyunu “Counter Strike” mantığına zorladılar ki, sanki kendi oyunları çok büyük bir farklılık getirmiş gibi sıkı tuttular. Ama sonuç ne oldu? Rezalet.

Resident Evil Resistance - Anette ve Kocası William Birkin
Resident Evil Resistance – Anette ve Kocası William Birkin

Yalnız bu yeni çıkan oyundaki mekanikler yine son çıkan iki oyununki ile aynı. Aslında en güzel tarafı ise bu grafiklerin olduğu gibi kullanılması değil. “Umbrella Corps” daki saçma düşünceden farkı birden fazla kullanıcı ile düşmanlarla savaşabiliyor olmanız. Bu da sizin oyundan tam anlamıyla zevk alabileceğiniz, takım çalışması ile tek büyük bir düşmanla karşılaşabileceğiniz e sonrasında yapacağınız seçimler ile o ortamdan kaçabileceğiniz ortamını güzel yansıtıyor.

Tabi yine Capcom oyundaki bazı sorumluluklarını kendi üzerinden atmak için ona buna saçıyor ve suçluyor. Mesela Steam üzerinde yazdığı bir açıklamada “Kullanılan sunucular Valve (Steam) şirketinin sunucularıdır” şeklinde, yani şu an sunucularda oyuncuların olmamasının sebebi ya da sizin oyuna girdikten sonra sunucularda kimseyi bulamamanızın sebebi Valve, dolaylı olarak Steam sunucularının problemidir demeye getiriyor.

Resident Evil Resistance - Bu oyunda da Lickers lar var.
Resident Evil Resistance – Bu oyunda da Lickers lar var.

Hadi bunu kabul edelim. Ama Steam dün açılmış bir sunucu sistemine sahip değil ki. Yani şimdi bakıyorum da Steam üzerinden oyunun sayfasına ulaşılamıyor. Arkadaş olumlu ve olumsuz, hakaret içermediği sürece her türlü yorumu hazmetmek zorundasın eğer ki Capcom gibi aç gözlü bir şirketsen.

Ama yok adamlar hala sineğin yağından para kazanma derdindeler. Bu kadar mı aç gözlüsünüz? Önceki oyunu 260 TL ye bilgisayar platformuna çıkartan Capcom Pazarlama ekibi, 257 TL ye nasıl konsol pazarına sürebiliyor akıl kârı değil! Sonrasında aç gözlülükleri sebebi ile kim eleştiri yapıyorsa karşılıklı psikolojik savaşa girer gibi kararlar alıyorlar.

Resident Evil Resistance - Farklı mekanlar da sizi karşılıyor.
Resident Evil Resistance – Farklı mekanlar da sizi karşılıyor.

Her adımınızı Amerika’ya göre yapıyorsunuz ey Japonlar, neden Pazarlama sisteminizi de onlara özenerek yapmıyorsunuz? Çünkü arkasında ırk öfkenizin patlamasını oyunculardan daha fazla para alarak çıkartmaya çalışıyorsunuz. Resmi söz salatalarını bırakıp, iki Japon çalışanınızı videolarda boy göstererek bunun üstünü örtmeye çalışamazsınız. Gerçek manası ile durum bu. Soru ise şu; Japonlar adil midir?

Neyse gelelim oyunun mekaniklerine. Oyundaki mekanikler “Resident Evil 2 Remake” ve “Resident Evil 3 Remake” ile birebir aynı. Tabi sadece farklı olarak değişik karakterler var. Mr. X yine var, belki ileride “Nemesis” de eklenecektir. Yaratıklar konusunda şu ana kadar görebildiğim “Lickers”, zombiler haricinde başa bir yaratık grubu yok. Oyunda tuzaklar da var. Bu dediğim gibi bir bakıma “Dead by Daylight”’ın fikrini kopyalayarak yapılmış bir oyun. Sadece zombi kavramına entegre edilmiş o kadar.

Grafiklere değinmeye gerek var mı? Bence yok, sonuçta 25 Ocak 2019’dan bu yana çıkartılan serideki oyunların hepsi aynı grafik motorunu kullandığından, değinmek de çok mantıklı değil.

Atmosfer ise 1’e 4 kişi olarak baktığınızda gerici olabiliyor. Tabi oynadıkça açılmanız mümkün ama tuzaklar ve bir sonraki adımda başınıza gelecekler konusunda fikrinizin olmaması da sinir kat sayınızı yükseltiyor. Bu arada oyunda süre de var, bu süre içerisinde kaçmanız gerekiyor. Ama korkmayın size musallat edilen zombileri ya da yaratıkları öldürdüğünüzde ise bu süreye fazladan süre ekleniyor. Ama yine de sizi rahatlatıyor diyemem.

Genel anlamda baktığınızda oyun bir fikrin kopyası olsa da toplamda 5 kişi ile geçirilebilecek zevkli ve eğlenceyi de içinde barındırıyor.

Resident Evil Resistance - Son iki oyuna bağlı kalan mekanikler.
Resident Evil Resistance – Son iki oyuna bağlı kalan mekanikler.

Ama ne yazık ki konsol severler üzülecek bu anlamda. Çünkü “Resident Evil Raccoon City Edition” fiyatı ile “Resident Evil 3 Remake” fiyatı arasında 100 TL fark var ve “Resident Evil 3 Remake” 257,50 TL’den satıldığında “Resident Evil Resistance” ile birlikte gelmesine karşın, “Resident Evil Raccoon City Edition” da “Resident Evil 2 Remake” de mevcut. Yani “Resident Evil 2 Remake” şu an indirimli olarak 89,37 TL iken hepsi birlikte 346,87 TL’den dijital olarak Xbox’da yerini almış durumda.

Hatta daha hali hazırda Game Pass lere açılmış değiller. Bilginiz olsun. Tavsiyem ille de “Resident Evil 3 Remake” alacağım diyorsanız, içerisinden bedava gelecek bir oyun “Resident Evil Resistance”. Lakin unutmayın ki bu oyun içerisinde birkaç adım önde olmak istendiğinde fazladan paketler satılacaktır ve bu da oyun bedava olsa da aslında birkaç oyun fiyatını sizin cebinizden aşıracakları anlamını taşıyor.

Dikkat edin. Oynanacaksa da en az 5 kişi ile tavsiye ediyorum. O zaman tam anlamı ile zevkini çıkartabilirsiniz. Tabi yabancılar ile oynamadınız ne kadar zevk verir bilemem ama arkadaşlarla oynadığınızda zaten bunu göreceksiniz.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Blair Witch – İnceleme

GamerAdmin

State Of Decay – İnceleme

GamerAdmin

Rage 2 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku