29.9 C
İstanbul
18 Temmuz 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Resident Evil 7 – İnceleme

Resident Evil 7 – İnceleme
Resident Evil 7 – İnceleme

Her platforma serisini bağlamayı başaran ve bu konuda başka bir oyunu da piyasaya süren Capcom, serinin 7. Oyunu ile karşımızda. Resident Evil 7 – İnceleme yazımla değineyim. Evet eskilere dönüp bakacak olursak çok büyük bir roman çıkartmanız olası bu oyun hakkında. İlk olarak Jill Valentine, Chris Redfield ve Rebecca Chambers gibi 3 ana karakterle 1998’de başlayan oyun, 2018’de ise çok değişik bir platform ve yeniliklerle karşımıza geliyor.

Biraz temcit pilavı gibi Chris, Jill, Rebecca, Leon ve Claire karakterleri etrafında yazılan oyun senaryosu daha başka bir karakteri oyuna dahil ediyor.

Resident Evil 7 – İnceleme - Çok ürkütücü bir yoldan geçeceksiniz bu maceraya
Resident Evil 7 – İnceleme – Çok ürkütücü bir yoldan geçeceksiniz bu maceraya

Oyun öncelikle FPS formatı ile karşımıza geliyor. Bildiğimiz ilk oyundaki gibi 3rd PS şeklinden uzak, lakin oyunda karakterinizin FPS modunda olması sizi korkutmasın. Birçok şeye daha fazla odaklanma şansı veriyor, nesnel olarak çok hareketli bir durum olmadığı için kör noktaların da olması söz konusu değil. Oyun iki sevenin birine video mesaj göndermesi ile başlıyor. Başlıyor da size detay vererek buradaki senaryoyu afişe etmek istemem. Oyun bayağı uzun, etkileyici ve heyecanı doruklarınıza kadar hissettiriyor.

Oyun içi detaylara gelecek olursak, grafiksel olarak gerçekten başarılı olmuş. Oyundaki düşman yapay zekâsı azımsanmayacak derecede, özellikle en zor zorluk derecesini seçecek olan oyuncular hassasiyetle dikkat etmeli bence. Bilmelisiniz ki serinin 2. Oyunundaki gibi bir zorluk derecesi yok, çok daha üstüne koyarak bir geliştirme yapmışlar.

Resident Evil 7 – İnceleme - Baker ailesinin anne ve babası
Resident Evil 7 – İnceleme – Baker ailesinin anne ve babası

Hele bir de şu yere serdiğimiz elemanın iki de bir peşimizden gelmesi, sadece kafasına odaklanmaya çalışıp kendisinden bir süreliğine kurtulmaya çalışmamız da oyunun belirli bulmacalarını yaparken zamanı akıllı kullanmanızın ne kadar hayati öneme sahip olduğunu anlıyorsunuz. Yeni tür yaratıklar ve senaryoya göre değişen ekipmanlar iyi düşünülmüş. Bunları da akıllı kullanmak gerçekten hayatta tutabiliyor.

Resident Evil 7 – İnceleme - Sıkıntılı bir ev
Resident Evil 7 – İnceleme – Sıkıntılı bir ev

Oyunda malum eskilerden gelen bazı sistemler değişmemiş. Mesela enerji kullanımı, mermi yapımı gibi. Sakın Resident Evil 3: Nemesis ile karıştırmayın. Biraz daha karmaşık demem yeterli olacaktır. Oyundaki silah çeşitliliği tatminkâr, sadece tatminkâr diyebilirim.

Çünkü belirli bulmacaları çözerek alacağınız paralar ile (evet madeni paralar) bazı kafesleri açacağınız ve bu kafeslerde gerekli olan silah, enerji desteği ya da dayanıklılık desteğine ulaşabiliyorsunuz. Tabi bu da oyun içinde daha fazla riske girmenize ve çabalamanıza neden olacak. Oyun içi görsellerini de yine resimlerde görebilirsiniz. Oyunun amacına gelirsek, baş karakter olarak öncesinde de belirttiğim gibi kız arkadaşınızın çağrısına kulak verip bulunduğu şehirdeki eve gidiyorsunuz.

Resident Evil 7 – İnceleme - Baş ağrıtıcı bulmacalara hazır olun
Resident Evil 7 – İnceleme – Baş ağrıtıcı bulmacalara hazır olun

Sonrasında baş belası bir aile ile karşılaşıp sizi dipsiz bir kuyudan kurtulmanız için bayağı bir maceraya atmaya zorluyor. Atıldığınız bu macera zaman zaman özel kuvvetlerin eğitiminden geçercesine bulmacalarla dolu oluyor. Oyun sizi aslında sınırlarınız ile sınıyor. Sabrınızı ve dikkatinizi diri tutmaya itiyor.

Bu arada hatırlatmalıyım ki oyundaki indirilebilir içerikler (DLC) farklı bölümleri içerse de Chris Redfield ile ilgili olan bir bölüm de mevcut. Bu da oyunu bitirip kenara atmanıza engel oluyor açıkçası. Tabi eski oyunlardaki gibi ödül sistemi de mevcut. Bu da baştan tekrar tekrar oynamanıza teşvik ediyor.

Genel olarak sistem gereksinimleri de şu zamanlardakine nazaran normal diyebileceğimiz düzeyde. Lakin oyun DX11 ekran kartlarını da destekliyor. En az i5-4460 veya AMD Fx 6300, 8 GB Ram, GTX 760 veya Amd R7 260x 2GB Ekran kartı ve 24 GB boş alan istiyor. Tabi oyunu kaydettirmek için de internet bağlantısı istiyor. Bunları göz önüne alırsanız şu anki sistemlere göre orta halli diyebiliriz.

Oyun hakkında genel olarak baktığımızda tatminkâr görünüyor. Steam üzerinden satın alabilir ya da diğer platformalar üzerinden (Sony, Xbox Live gibi) satın alıp oynayabilirsiniz. Lakin bence çok abartı derecede bir puan verildiğini söylemeliyim. 100 üzerinden 83 verilmiş. Evet eski serisinde en yüksek puanı alan ve çok sağlam senaryoya sahip olan Resident Evil 2, 2 CD ve 2 karakter ile 4 farklı senaryoya sahip, zamanının en iyi grafikleriyle bezenmiş bir roman tadında oyundu.

O da bildiğim kadarı ile 10 üzerinden 9 ya da 9.5 almıştı. Ama bu son oyun 83 puanı hak eder mi bilemem. Takdir sizin. Resident Evil hayranı iseniz alın arşivinizde kalsın. En azından bu oyunu da atlamadan oynayıp hafızanızda yer etmiş olur. Sonrasındaki gelecek seri oyununda bir bağlantısı olduğunda da en azından “ya bunu görmedim” demeyesiniz.

Tabi diğer platformlar için oyun biraz daha tuzlu olabilir. Onlarda da unutmayın ki yıllık ya da aylık şekilde belirli ücretler ile (Xbox Live, Xbox Gold, EA Access gibi) size bu oyunları bedava sunabiliyorlar.

Bu şekilde de temin edebilirsiniz. En azından daha yüksek fiyatlar ödeyerek oyunu satın almak yerine bu şekilde temin etmek daha mantıklı olacaktır.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Serious Sam 4 – İnceleme

GamerAdmin

Carmageddon: Reincarnation – İnceleme

GamerAdmin

The Planet Crafter – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku