27.5 C
İstanbul
18 Temmuz 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Resident Evil 5 – İnceleme

Resident Evil 5 - İnceleme
Resident Evil 5 – İnceleme

Bir başka Capcom yapıtı olan Resident Evil 5, malumdur önceki serisini oynayanlar bilir. Resident Evil 5 – İnceleme yazımda değineceğim. Sanırım bir çizgisi var Capcom‘un, her bir oyunda farklı karakterleri oynatıp, her yeni bir oyunun hikayesini bir sonraki oyunun karakterleri ile tamamlamak. Aslında Resident Evil 4‘te Claire yoktu fakat Ashley Asford vardı. Sanırım Resident Evil filminden esinlenmiş olsa gerek ki Capcom, olmayan ya da addedilmiş, ismi filmde de bahsedilen karakterleri de oyuna entegre etmişti.

Şimdi ise yine farklı bir karakter daha mevcut ; Sheva Alomar. BSAA‘de görevli yeni üyemiz ile ilk defa Co-Op olarak oyunda bize eşlik ediyor. İlk defa derken bu oyunda aslında Co-Op‘un Resident Evil üzerindeki temellerini atmış oluyor Capcom.

Resident Evil 5 - Yeni Partnerimiz Sheva Alomar
Resident Evil 5 – Yeni Partnerimiz Sheva Alomar

Çevirim içi platformu ilk olarak normal versiyon Resident Evil 5 ile Windows Live Marketing‘deki online platform ile oynatmaya çalışsa da, bir çok sorunla oyuncular karşılaştığından sanırım Resident Evil 5 Gold Edition ile direk Steam üzerine entegre etmiş bulunuyorlar şu sıra. Tabi Gold Edition ile de farklı bir indirilebilir içerik de yakın zamanda gelmiş bulunmakta : Untold Story.

Oyun klasik önceki versiyonlardan çok ayrı olmakla birlikte, Resident Evil 4 serisindeki mavi amblemleri vurmakla, paralı asker modu ile aslında çok büyük bir farkı yok. Tabi Resident Evil 4 de indirilebilir içerik mevcut değil. Bu açıdan baktığımızda biraz daha zengin, tabi grafiksel olarak da en güzel seri devamı oyunu.

Resident Evil 5 - Afrika'nın Çöllerine akıyoruz.
Resident Evil 5 – Afrika’nın Çöllerine akıyoruz.

Müzikleri çok büyük etkilemese de, grafiksel anlamda, oynanış açısı, oyunun zorluk seviyesi gibi etmenler gerçekten başarılı. Tabi Resident Evil 3: Nemesis‘deki gibi insan oynadıkça oynayası gelen bir sistem üzerine kurmamışlar. Malum eskidendi o ekstraları açmak için bilmem kaç defa oynayıp sonrasında onlara kavuşabilmek.

Bu arada Steam severlere hatırlatmamda yarar var, oyundaki başarımlar artık Steam üzerinden kazanılabiliyor ve kötü olan ise bazı başarımlar indirilebilir içerik satın alınmadan ne yazık ki kazanılamıyor (Untold Story DLC). Bu sebeple de alacaksanız, indirilebilir içeriği de hesaba katarak paranızı ona göre ayarlayın.

Resident Evil 5 - Chris Redfield
Resident Evil 5 – Chris Redfield

Farklı bir hikaye, farklı bir firma adı (Önceki serilerde hep Umbrella Corp. vardı), Chris, Sheva, başka bir BSAA askeri, Jill. Tabi bir bayan daha var ama adını söylemeyeceğim, zaten göreceksiniz oyunda. Bu karakterler ile öyle bir hikaye oluşturulmuş ki, biraz Resident Evil 4 Krauser‘ın bölümü eklenip, bir bölümünü de Resident Evil Revelations‘ın habercisi gibi olan o büyük gemi sahnelerini kullanmışlar.

Ama dediğim gibi, oyuna baktığınızda ne çok eski, ne de çok yeni bir senaryosu var. Farklı yanı zombiler yok Resident Evil 4‘deki gibi. Afrika çöllerinde, bazen bir gemide, bazen de havada karşılaşmalar yapılıyor. Eğer ki partnerinizi soracak olursanız, oyun içerisinde zaman zaman size çok yardımı olsa da, saçma sapan hareketleri yok değil.

Resident Evil 5 - Zombiler yok!
Resident Evil 5 – Zombiler yok!

Mesela siz önden gidip düşmanla savaşırken, kendisi bazen eşya toplamakla ilgilendiği için yardım gecikebiliyor. Bazen de envanterine çok güçlü silahlar koysanız da, en dandik hangisi ise onu seçip savaşmaya kalkıyor. Bu da çıldırtabilecek durumlardan birisi. Diğer yandan partnerinize 2 komut verebiliyorsunuz ; “Git” ve “Gel”. Yani Co-Op sadece bu komutlardan ibaret değil. Bu da büyük bir eksiklik.

Velhasıl kelam, oyunu alıp bitirip, kenara koyacaksanız alın. Yoksa size çok büyük umutlar vaat etmiyor. En azından “Resident Evil 5” aldım bitirdim, kaldırdım dersiniz.

Chris Redfield ve Sheva Alomar
Chris Redfield ve Sheva Alomar

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Internet Cafe Simulator – İnceleme

GamerAdmin

Duke Nukem Forever – İnceleme

GamerAdmin

Call Of Duty – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku