19.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Resident Evil 3: Nemesis – İnceleme

Resident Evil 3: Nemesis - İnceleme
Resident Evil 3: Nemesis – İnceleme

Oyun 1999’da önce Playstation‘a, sonra da bilgisayara geldi. Resident Evil 3: Nemesis – İnceleme yazımda değineceğim. Şimdiki zamana bakarsanız belki bilgisayar versiyonundaki grafikleri pek de eski gelebilir ya da sıra dışı gelmeyebilir. Fakat 1999’daki Playstation versiyonunda gerçekten hem grafik, hem oynanış, hem de atmosfer olarak sıra dışıydı. Eğer ki elinize geçerse, ya da bu konuda çevreden bir yerden temin ederseniz, önce Playstation da deneyin. Hikaye ise ilk iki seriden farklı olarak, bizi yine aksiyon dolu bir ortama sürüklüyor.

Yalnız bu oyundan sonra Shinji Mikami abimiz, ne yazık ki Capcom‘dan ayrılıyor. Sonrasında da Capcom‘un bakış penceresi, oyuncuların cebine doğru olmaya başlasa da, yeni serilerden fazla bu oyunla birlikte ilk 3 seri de gerçekten efsane. Bazı oyunlar vardır, oynarsınız ve sonrasında bilgisayardan silersiniz, konsolda bitirdikten sonra oyunu rafa kaldırırsınız.

Resident Evil 3 : Nemesis - İnceleme - Jill Valentine
Resident Evil 3 : Nemesis – İnceleme – Jill Valentine

Bazı oyunlar vardır ki, oynasanız da, bir süre rafa kaldırıp hatta bilgisayarınızdan silseniz de, alıp tekrar kurar tekrar oynarsınız. Nostalji döngüsü içerisinde artık o oyunla da kendinizi bütünleştirirsiniz. İşte bu oyunda öyle. Fakat bunun gelecek penceresini, oyun severlerin ceplerine doğru çeviren Capcom, Shinji Mikami‘nin ayrılmasından sonra bir türlü rotayı düzeltemedi.

Nasıl ki diğer incelemelerimde de belirttiğim gibi, indirilebilir içerikler oyunun fiyatını 2-3’e katlıyorsa, bu asla bir kurgunun emek karşılığı şeklinde algılanmamalıdır. Evet bazı oyunlarında Capcom Re-make yapma olayına gitmiştir. Bu konuda da çok geç kalmış olsa da bilgisayara gelmesi aslında öncesinde konsol oyun fiyatlarını da düşünürsek, pazarın kaymağını alma çabası ile konsol severleri de bir anlamda yüksek oyun fiyatları ile aptal yerine koyma çabasından başka bir şey değildir.

Resident Evil 3 : Nemesis - İnceleme - Zombiler daha gerçekçi
Resident Evil 3 : Nemesis – İnceleme – Zombiler daha gerçekçi

Burada anlatmam gereken bir durum var. Asla konsol ve konsol oyunlarına karşı değilim. Herkes de bence bir adet de olsa konsol olmalı. (Tabi tutup da konsol makinelerini de sidik yarışına sokmamak kaydı ile) Yalnız hiç düşündünüz mü neden acaba oyunların bilgisayar versiyonları daha ucuz ?

Ya da ABD gibi ülkelerde konsol oyunu fiyatları ucuz da, Avrupa ve diğer ülkelerde daha pahalı ? Aslında basit matematik bile bunu bize gösteriyor ; Pazarlama Stratejisi ile oyun severi kazıklamak! Artık dünya bu uykudan uyanmalı. Eskisi gibi de korsan kullanım yok gerçekten. Hele ki Steam gibi bir nimet var iken insanlar neden daha pahalı ücretler versin ki ?

Resident Evil 3 : Nemesis - İnceleme - En iyi yapımlardan
Resident Evil 3 : Nemesis – İnceleme – En iyi yapımlardan

İşte Capcom gibi özellikle Japon firmaları ne yazık ki işin tadını kaçırdıkları gibi, bilgisayar oyun severlerini de 2.-3. plana atıyorlar. Ama unutuyorlar ki en çok takipçileri ve severleri de bilgisayar platformunun kullanıcıları. Tabi bende de eski olmakla birlik 2 adet konsol var fakat yeni nesil konsol için bu tür firmaları da protesto amaçlı almayı düşünmüyorum. Gerçekten işlerinin hakkı değil. Emek karşılığı asla ve asla bir ülkenin bütçesi kadar olmamalıdır!

Neyse geçelim oyunun detaylarına. Oyunda bol aksiyon, bolca zombi, Hunter‘lar ve köpekler var. Farklı bir kaç yaratık daha var ki burada söylersem aslında oyunun heyecanını tam olarak yaşayamazsınız. Zaten oyunun anlatımında da her şeyi buluyor olacaksınız. Müzikler yine klasik Capcom operamsı stilinde.

Oyundaki Meşhur Polis Arabası Sahnesi
Oyundaki Meşhur Polis Arabası Sahnesi

Farklı 4-5 karakter olsa da sadece Jill Valentine ve kısa bir süreliğine de olsa Carlos Oliviera‘yı kontrol ediyor olacaksınız. Tabi yine de 2.5 saat ve 3.5 saatten önce oyunu bitirme karşılığında ekstralar geliyor olacaktır. Paralı asker modu da ilk defa bu oyunla eklenmiş. Oyunun Joystick desteği mevcut bilgisayar oyuncuları için güzel bir haber.

Size de tavsiyem oyunu saat 01:00-06:00 arasında, eğer ki 5+1 kulaklığınız var ise, yoksa da 5+1 ses sistemi ile yalnız ve karanlık bir ortamda oynamanız. Asıl o zaman oyun konusundaki atmosferi daha iyi hissedebiliyor olacaksınız. Alın, oynayın, serinin düzgün ve bence en son düzgün olan 3. serisinde Raccoon Corp‘un ne haltlar karıştırdığını da görmüş olun.

Oyuna İlk Başladığınız Yer
Oyuna İlk Başladığınız Yer

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Back 4 Blood – İnceleme

GamerAdmin

The Dark Pictures Anthology: House Of Ashes – İnceleme

GamerAdmin

Escape Dead Island – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku