27.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Resident Evil 3 – İnceleme

Resident Evil 3 – İnceleme
Resident Evil 3 – İnceleme

Bir başka korku oyununun “Remake”’i ile Capcom yine karşımızda! Bugün itibari ile “Resident Evil 3: Raccoon City DemoSteam, Xbox ve PS4 üzerinde yayınlandı. Resident Evil 3 – İnceleme yazımda açıklayayım.

Tabi ön sipariş yapanlar ana oyunun çıkışı için 03-04-2020 tarihini beklemek durumundalar. Zaten az çok “Resident Evil 2 Remake” oyununda Capcom firmasının attığı adımı biliyorsunuz; Ana oyun öncesi demo. Şimdi kendinizce sorgulayacaksınız “Neden demo üzerinden İnceleme yazma gereği duydun?” şeklinde.

Cevap vereyim, demo da olsa kısa olarak oyunun mekanik ve grafiksel teknolojileri, çevresel ekipmanlar konusunda kendini ele verir. Her demo için demiyorum, sadece önceki oyunun izinden giden Capcom firmasının da yine aynı yolu izlediğini görünce insan şaşırmıyor ve bu konuda oyunun olup olmadığı konusunda sağlam bir fikir veriyor Resident Evil 3: Raccoon City Demo.

Resident Evil 3 - Baş ağrınız; Nemesis
Resident Evil 3 – Baş ağrınız; Nemesis

Oyundaki grafik teknolojisi birebir önceki oyun ile aynı. RE Engine adında bir grafik motorunu zaten Resident Evil 7’den bu yana kullandığına şahit olduk Capcom’un. E peki ne fark olacak? Resident Evil 2 ile grafiksel hiçbir fark yok. Bu da tek düze geçilmiş oyun hissini veriyor. Tabi burada “Mr. X” yerine “Nemesis” olacağı için mi bu yola gittiler yoksa konseptleri yakın olduğu için mi bilinmez. Tabi hikâye bazında çok şey değişecek 1999’da çıkan oyuna nazaran. Tabi yine daha kısa olacak.

Atmosfer ve çevresel etmenler üzülerek söylemem gerekirse Resident Evil 2 ile aynı. Hatta demo dahi olsa zombileri öldürüp yere düşürdüğünüzde yine ayaklanıyorlar. Size bir ek özellik söyleyeyim, oyunda Nemesis tek başına hareket etmiyor! Evet yanlış duymadınız, yanındaki bir zombiyi de kendine yardımcı olarak atıyor! Tam bir saçmalık!

Çünkü ilk yapılan 1999’daki oyunda Nemesis’in yapılma amacı etraftaki tüm canlıları öldürmesi ve şehri temizlemesi konusunda ilerliyordu. Burada hikâye ilk oyuna göre kendi ile çelişiyor. Bir yerlerden bulabilirseniz 1999’daki oyunu oynayın derim. Hatta sitemizde de tam çözümü mevcut. Diğer yandan pek de büyük bir farklılığı yok.

Resident Evil 3 - Carlos, Mikhail ve Jill
Resident Evil 3 – Carlos, Mikhail ve Jill

Oynanabilirlik konusunda çok yol kat etmesi lazım Capcom’un bu oyuna göre. Çünkü ilk yapılan oyuna kıyasla otomatik olarak kaçış aksiyonları vardı ise de bu yeni oyunda bunları kullanmak meşakkatli. Sebebine gelirsek yine saçmalanan Nemesis-Zombi yardımlaşması. Tabi kaçışları yapabilmeniz için bir zombinin yavaşlığını kullanarak başarılı olabilirsiniz, fakat zombiden yardım alan Nemesis‘te bu olay çok zor. İsterdim ki Nemesis ile karşılıklı kapışabilelim. Teke tek yani. Ama yok illa aksiyonun içine edecek Capcom!

Müzik gibi şeyler eski oyunlardaki müziklerle eş değer. Yeni bir oluşum yok. Adeta bu oyun birilerinin acelesine gelmiş, birkaç hikâye değişikliği ile Resident Evill 2’nin hikâye değişimine maruz tutarak temcit pilavına benzetmişler. O güzelim Play Station 1’deki aksiyon, heyecan ve merak hissiyatını yaşamayacaksınız, yaşayamayacaksınız.

Bence bu büyük bir hayal kırıklığı. Çünkü ilk oyunda her daim bir kaos ortamından bulmaca ortamına, tekrar kaos ortamından başka bir karakter kontrolüne geçiyordunuz. Burada olacak az çok belli, bulmacasız, sade aksiyon, birkaç karakterin kontrolü ve son.

Resident Evil 3 - Oyun bir süreden sonra heyecanı üst seviyeye çıkartıyor
Resident Evil 3 – Oyun bir süreden sonra heyecanı üst seviyeye çıkartıyor

Genel anlamda beklentim yüksek değildi. Resident Evil 2’deki tecrübemden bu şekilde bir oyun olacağını bekliyordum. Diğer bir yandan ise fiyat konusunda gerçekten 260 TL’yi hak ediyor mu sorusu aklımda. Çünkü ikinci oyunu 240 TL’den ön sipariş fiyatı verip sonrasında 400 TL’ye çıkartmaları, acaba bu oyunu da ileride 500 TL’ye çıkartırlar mı şeklinde düşünmeye sevk ediyor beni.

Çok seçkin bir oyun olmadığı, havasını da son 10 senede kaybettiği için indirimsiz, çıktıktan 1-2 sene sonra alınası bir oyun Resident Evil 3. Gerçekten değmez, hele şu sıra döviz ve ekonomi konusunda darboğaz varken.

İyi oyunlar.

İlgili Yazılar

Black Mesa – İnceleme

GamerAdmin

Stranded Deep – İnceleme

GamerAdmin

Left 4 Dead – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku