Resident Evil 2
Resident Evil 2

Resident Evil 2 Tam Çözüm

Resident Evil 2 Tam Çözüm
Resident Evil 2 Tam Çözüm

Resident Evil 2 Tam Çözüm

Resident Evil 2 Tam Çözüm
Resident Evil 2 Tam Çözüm

Evet bir başka zombi oyunu ile yine karşınızdayım. Resident Evil 2 Tam Çözüm yazımıza geçelim. Oyunun ikinci serisi olan Resident Evil 2, her ne kadar da aynı adı taşısa da çok farklı bir senaryo varmış gibi görünüyor. Aslında Japonların bu konuda gerçekten başarılı olduğu su götürmez bir gerçek. Bir oyun yapacaksınız. Hikayesi o kadar bütünleşik olacak ki, oyunu seriye bağlayıp adeta bir The Walking Dead gibi yıllara bölecek, senaryoya bağlı kalıp da bir sonraki oyun için kullanıcıya “Diğeri ne zaman çıkar acaba” dedirtecek kadar oyuncuyu bağlayan bir etkene sahip olacak. Biliyoruz ki sadece oyunun senaryosu oyuncuyu bağlama açısından yeterli değil. Tabi ki teknolojik açıdan, oyun karakter modellemeleri, oyun içi ekipmanların modellemeleri ve mekan modellemeleri çok önemli. Sonuçta 21. yüzyılda cin alilerin savaştığı bir 2D oyunu kim oynamak ister ki ? Japonlar gerçekten bu anlamda aşmış durumda. Bazen bakıyorum da Bilgisayar mı yoksa konsol oyunları mı diye soruyor buluyorum kendimi. Sonuçta bilgisayarlar kişisel kullanımda olsa da, yine biliyoruz ki konsollar da bu bilgisayarlar tarafından geliştirilip satışa sunulana dek araştırılmakta. Tabi eskisi gibi oyun üreticileri de şu an olduğu gibi az olmadığından, büyük bir rekabet söz konusuydu. Bunun en büyük meyvelerini alan tabi ki CAPCOM firması oldu. Konami’nin yaptığı Silent Hill’da bu anlamda rakip oyun olarak görülebilir. Fakat unutmayın, Horror denen olayı gerçekten bilgisayar ve grafik ortamına taşımak kabir azabı diye düşünüyorum. Sonuçta elinizde çok güzel modelleme yapan insan grubu ya da takımı olabilir.

Resident Evil 2 Tam Çözüm
Resident Evil 2 : Fakat unutmayın, Horror denen olayı gerçekten bilgisayar ve grafik ortamına taşımak kabir azabı diye düşünüyorum.
Fakat CAPCOM sanırım sadece modelleme ile uğraşmadı grafiği geliştirmek için. Bizzat sanat eseri tadında çizilen mekanlar ve karakterler sonrasındaki 20 yıl için de Horror camiasının temelini oluşturmaya adım attı diyebiliriz. Yine biliyoruz ki ilk zombi filmi olan 1910’larda çekilen ve siyah beyaz gösterime giren Frankenstein ve sonrasında gerçek anlamda zombi filmi olan 1942 yapımı The Living Ghost’tan sonra bu camia da çok sular aktı geçti. Tabi yıllar sonrasında dalgaya ve alaya konu olacak olan 1985 yapımı Dan O’Bannon yönetmenliğinde The Return Of The Living Dead ekranlara geldiğinde, seyirciyi etkileyen makyaj ve yaklaşımlar oldu. Tabi her şeyi yerinde ve zamanında analiz etmek en doğrusu. Çünkü bu tür filmler şu an alay konusu olsa da, o zamanları hatırlıyorum da ( Türkiye de gösterime hiç girmemiş olup, 1990’larda bu filmler özel kanal olan Star TV’de yayınlanıyordu hafta sonları ) gerçekten millet korkuyor ve ürperiyordu. Tabi teknolojiye yenilmeye mahkum olan her olgu alay ve dalga konusu olabilmekte. Sonuçta Aristo şu yüzyıla ait olan insan icadı lazer ile tanışsaydı, büyük ihtimalle kutsal bir olgu sanardı. Neyse CAPCOM’a bu yaptığı devrim niteliğindeki oyun ve başarılı senaryo için ( en azından belirli bir seriye kadar olan ) gerçekten teşekkür etmek lazım. Başarılı olmak sorun değil, önemli olan sadık oyuncu kitlesini doyurabilmektir. Zaten bu işin ticaretini yapsanız da sadık oyuncuyu tatmin edemediğinizde bilin ki sonunuz yakındır. Geçelim oyunun karakterlerine…
GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.