19.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Tam Çözüm

Resident Evil 1 – Tam Çözüm

Resident Evil 1

Resident Evil 1 – Tam Çözüm
Resident Evil 1 – Tam Çözüm

Yıl 1996’da çıkan oyunu ilk olarak Playstation’da oynamıştım. Tabi o zamanın grafik teknolojisine göre gerçekten devrim niteliğindeydi. Resident Evil 1 – Tam Çözüm yazımla devam edeyim.

Senaryo yapısı, oyun içi atmosferi, oyun içi ödülleri ve kontrol yapısı bir çok oyundan sıyrılmayı başarmıştı. Tabi insanın oynadıkça oynayası gelen bir senaryo döngüsü mevcut. Bu da oyundan bıkmanızı engelliyor açıkçası. Oyundaki amacımız, bir nükleer biyolojik savaş silahı araştırmaları yapan Raccoon firmasının çalışmalarına gönderilen ekibin üyelerine ulaşmak.

Tabi bu sadece başlangıçtaki düşünce ve bir ekip gönderiliyor. Siz de buna dahil olarak Raccoon Ormanına helikopterle iniş yapıyorsunuz. İşin başında olan Albert Wesker komutasında Jill Valentine, Barry Burton, Chris Redfield, Rebecca Chambers yer almakta. Tabi hangi karakteri seçtiğinize bağlı olarak ekip arkadaşlarınız değişmekte.

Mesela Jill ile oyuna başladıysanız, ekip arkadaşınız Barry Burton, Chris ile başladıysanız ekip arkadaşınız Rebecca Chambers oluyor. Buna istinaden de senaryo farklılaşıyor. Dünyanın ilk zombi oyunu olan “Resident EvilCapcom tarafından yapılmış en iyi zombi oyunu.

Bir çok oyuna da ilham kaynağı olmuş, zombi hayalinin farklı bir hikaye ile biz oyun severlerin evlerine girmiştir.

Oyunu oynamadan önce bilinmesi gereken birkaç olaydan bahsetmek isterim. Her şeyden önce silahlar, anahtarlar, bulmacalar ve enerjiler konusunda detaylı bir envanteri bilmek gerekiyor.  Bazılarını birleştirip kullanırken, bazılarını ise birden fazla birleştirip kullanmak yolumuza devam etmek için kilit rol oynuyor. Detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Yeşil Bitki : Sadece tek başına alındığında %25 enerji sağlar. Diğer bitki kombinasyonlarında vazgeçilmezdir. Eğer ki bir kombinasyon yapmak istiyorsanız emin olun yeşil bitki olmadan diğerleri bir hiç olacaktır.

Kırmızı Bitki : Kendisi tek alınamadığı gibi, yeşil bitki ile kombinasyon edildiğinde, %60 enerji sağlamaktadır. Özellikle Tehlike sinyalleri ( enerji çubuğunda “Danger” yazıyor ve sinyaller kırmızı şekilde ilerliyorsa ) çalıyorsa, yeşil bitki ile kombinasyonu doğru seçim olacaktır. Genelde kullanımı büyük yaratıklar ile savaşma anında tavsiye edilir.

Mavi Bitki : Tek başına kullanılabilir. Kullanılma amacı ise zehirlenme anında zehri yok etmek için takviye alınır. Eğer ki zehirlenmişseniz bir de topallıyorsanız size en büyük kombinasyon olan ; yeşil + kırmızı + mavi bitki karışımı en büyük kurtarıcınız olacaktır. Çünkü sadece mavi bitkiyi alırsanız –unutmayın ki zehirlendiğinizde istediğiniz kadar diğer bitkilerden kullanın sizi zehirden kurtarmıyor olacak- topallamanız devam ediyor olacaktır.

İlkyardım Spreyi : Oyunda bir çok yerde bulabileceğiniz ekipmanlardan. Fakat bu sizi yanıltmasın. Unutmayın ki bu ekipmanı kullandığınızda oyunun sonundaki notunuz düşecektir. Bu da o kadar emeğinizin boşa gideceği anlamına gelir.

Oyundaki Not Sistemi : Evet oyuna direk etki eden 4 etken vardır ;

1-) İlkyardım Spreyi kullanmak

2-) 10’dan fazla kayıt yapmak

3-) Oyunu 2.5 saatten uzun bir sürede bitirmek

4-) Bitirdiğiniz oyundaki verilen yeni kayıtla gelmiş olan silahları kullanmak ( Roket atar, Makineli tüfek v.b. )

Bu etkenler sizi 4 not arasından birini almanıza olanak tanır. Eğer ki oyunda ilkyardım spreyi kullanırsanız notunuz kesin olmamakla beraber “D” olacaktır. Eğer ki oyunda 10’dan fazla kayıt yaparda bitirirseniz, notunuz “C” ve “D” olacaktır. Eğer ki oyunu 2.5 saatten uzun bir sürede bitirirseniz, notunuz “B” ve “C” olacaktır. Eğer ki yeni kayıtla birlikte gelen silahları kullandıysanız notunuz “B” olarak gelecektir. Tabi oyunda “A” notu da mevcut. Bu da demek oluyor ki ; Eğer dolap anahtarı, yeni silahlar görmek istiyorsanız, oyunu 2.5 saatten az bir sürede, ilkyardım spreyi kullanmadan, 10’dan az kayıt yapmak kaydı ile notunuz “A” olarak bitirmeniz gerekmekte.

Oyunda 2 karakterimiz mevcut. Jill ve Chris. Jill ve Chris’in oynanış senaryosu birbirine yakın olsa da bazı karakteristik limitleri mevcut. Mesela Jill piyano çalabiliyorken, Chris çalmayı bilmediğinden yanındaki partnerinin nota dizisini birkaç pratikle öğrenmesi gerekiyor olacak. Bunun gibi bulmaca farklılıkları da mevcut. Bunu düşünerek hareket ederseniz, bir diğer oynayışınızda oyunu emin olun aklınıza kazınmış olacaktır.

Karakterler

Resident Evil 1 – Tam Çözüm - Albert Wesker
Resident Evil 1 – Tam ÇözümAlbert Wesker

1-) Albert Wesker : Oyundaki yegane adam. Aslında S.T.A.R.S. takımının lideri ve yöneticisi. Açılımı ise ; Special Tactics And Rescue Service : Özel Taktik ve Kurtarma Servisi. Bunu kuran ve yöneten Wesker, aslında işin içindeki en büyük kilit adamlardan. Sonuçta başımıza ne geliyorsa onun yüzünden geliyor. Bu adama, bu oyunda nefret duyacaksınız.

Resident Evil 1 – Tam Çözüm - Barry Burton
Resident Evil 1 – Tam ÇözümBarry Burton

2-) Barry Burton : Alfa takımının en yetenekli ve silah uzmanı olan Barry, karakterimiz Jill’in de yegane dostu. Fakat Albert Wesker‘ın maşası olmaktan kurtulamıyor ne yazık ki. Sonuçta iyi ve kötü yanları mevcut. Genel olarak kötü biri olmasa da Barry, oyundaki kaderimizi değiştirebilecek yönlere sahip. Ne kadar bir ailesi olsa da onu ölüme terk etmek ya da yaşatmak sizin elinizde ve vicdanınızda…

Resident Evil 1 – Tam Çözüm - Jill Valentine
Resident Evil 1 – Tam ÇözümJill Valentine

3-) Jill Valentine : Oyundaki baş karakterlerimizden. Kendisi S.T.A.R.S.‘ın öncü, yetenekli ve bir o kadar cesur olan kadın cengaveri. Olaylardan habersiz içine düştüğü durumu anlamlandırmaya çalışan, olayların peşinden giderek cesurca göğsünü siper edip çözüme doğru yola çıkan bir karakter Jill. Ne kadar yalnız olmasa da, sonuçta oyunun içinde olduğunu sona geldiğinde anlıyor olacak.

Resident Evil 1 – Tam Çözüm - Chris Redfield
Resident Evil 1 – Tam ÇözümChris Redfield

4-) Chris Redfield : Oyunda bir diğer baş rol karakterimiz. Kendisi genç yaşına ve maceracı ruhuna istinaden S.T.A.R.S. takımının deneyimli üyelerinden. Tabi kendisi de olayların ortasında çözümü aramaya çalışan cengaver kişiliğe sahip bir karakter. Sonuçta ne kadar zorlu da olsa sonucunda olayları öğrenip, en dirayetli şekilde ayakta durmasını bilen kişiliklerden Chris.

Resident Evil 1 – Tam Çözüm - Rebecca Chambers
Resident Evil 1 – Tam ÇözümRebecca Chambers

5-) Rebecca Chambers : Oyunda kilit noktada yer alan Rebecca, Chris‘e yardımlarının yanında, ateşe attığı durumlar da söz konusu. Kendisi S.T.A.R.S. takımının medikal uzmanı ve ilk yardım konusundaki başarılı duruşu sayesinde bir çok yerde Chris ile yardımlaşarak hayatta kalmaya çalışıyor. Kendisi daha 18’inde olmasına rağmen cesur ve sabırlı.

Resident Evil 1 – Tam Çözüm - Richard Aiken
Resident Evil 1 – Tam ÇözümRichard Aiken

6-) Richard Aiken : S.T.A.R.S. üyesi olan Richard, kötü bir sonla ne yazık ki oyunda hayatını kaybeden karakterlerden. Tabi Jill’in çabalarını da görmezden gelemeyiz. Meşhur dev yılanımız Richard ile kapıştığında, Richard‘ı zehirliyor ve Jill‘de bu konuda serumu getiriyor. Fakat nafile. Herşeye rağmen Richard ölüyor. Oyundaki bir diğer kilit bölüm karakterlerinden.

Resident Evil 1 – Tam Çözüm - Brad Vickers
Resident Evil 1 – Tam ÇözümBrad Vickers

7-) Brad Vickers : Jill ve Chris‘in bir türlü iletişim kuramadığı, sonrasında ise sona gelindiğinde helikopterin pilotu olan Brad, oyunun 2. serisinde ise karşılaşacağımız karakterlerden. Kendisi S.T.A.R.S. takımının üyelerinden.

Resident Evil 1 – Tam Çözüm - Enrico Marini
Resident Evil 1 – Tam ÇözümEnrico Marini

8 – ) Enrico Marini : Oyunun bir diğer kilit karakterlerinden. Tabi S.T.A.R.S. Bravo takımı üyelerinden olan Enrico, Jill ile karşılaşıyor olsa da Albert Wesker tarafından vurularak susturuluyor.

Oyun içi kapışmalarda sizlere tavsiyem çok fazla zombi olmadığı sürece shotgun ve daha güçlü silahları kullanmamanızdır. Mermi ekipmanlarınız kısıtlı olacaktır. Yani sırf zevk olsun diye oraya buraya sıkarsanız, zombiler de canınıza ot tıkar benden söylemesi. Tabi oyunda sadece zombiler yok.

Baş ağrıtan Avcılar (Hunters), zehirli dev örümcekler, çıldırmış köpekler, zehirli yılanlar, aptal arılar, köpek balıkları, böcek ırklı mutasyona uğramış yaratıklar karşınıza gelecek. O yüzden siz siz olun her merminin değerini bilerek, önceden düşünerek hareket edin. Tabi bu oyunun Director Cut’s versiyonunda zor moda oynamak gerçekten bir kâbus.

Avcı yaratıklar çok hızlı olduklarından iki hamlede sizi öldürebiliyorlar. O yüzden kontrollere ve oyunun hakimiyetine tam sahip olmak adına tavsiyem önce kolay mod da oyunu bitirmeniz. Sonrasında gelecek her hamleyi görebileceğinizden ekipmanlarınızı da ona göre temkinli kullanacaksınız. Neyse, biz oyunumuzu anlatmaya geçelim…

İlgili Yazılar

Mafia-2 Joe’s Adventures – Tam Çözüm

GamerAdmin

Silent Hill 2 – Tam Çözüm

GamerAdmin

Resident Evil 3 Remake – Tam Çözüm

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku