22.7 C
İstanbul
21 Haziran 2024
Image default
Makaleler

Potasyum Zengini Tuz Kalp Krizini Riskini Azaltıyor

Aşırı tuz tüketiminin sağlığımıza olumsuz etkileri bilim dünyası tarafından pek çok kez ortaya kondu. Sofralarımızda bulunan sodyum klorür, beslenmemizin sodyum açısından yüksek ve potasyum açısından düşük olmasına yol açıyor. Yeni yapılan bir araştırmaya göreyse bu durumun oluşturduğu riskler, tuz alternatifleri ile giderilebiliyor.

Bilim insanları, daha önce Çin’de yapılan bir araştırmayı küreselde uyguladı. Yayımlanan yeni araştırmada sodyumun yüksek ve potasyumun düşük olduğu beslenmelerde kan basıncının yükselmesinin potasyum ağırlıklı alternatifler ile tersine döndürülebileceğini gösterdi. Araştırmada toplam 21 uluslararası klinik çalışmadan 30 bin insanın sağlık verileri kullanıldı.

Kan Basıncı, Yaş, Kilo ya da Farklı Bir Faktör Fark Etmeksizin Düştü:

Potasyum Zengini Tuz Kalp Krizini Riskini Azaltıyor
Potasyum Zengini Tuz Kalp Krizini Riskini Azaltıyor

Avrupa, Batı Pasifik Bölgesi, Amerika ve Güneydoğu Asya bölgelerinden insanları kapsayan araştırmaya göre sodyum klorür yerine potasyum açısından daha zengin bir alternatifi tüketmek, kan basıncının düşürülmesine yardımcı oluyordu. Üstelik bu düşüş, kişinin yaşı, bulunduğu coğrafya, cinsiyeti, kan basıncı geçmişi ve kilosu fark etmeksizin hemen hemen aynı seviyede görüldü. Kan basıncının düşmesiyle birlikte bilim insanları, kalp krizi, felç ve kardiyovasküler hastalık gibi sağlık sorunlarının risklerinin de düştüğünü tespit etti.

Bilim insanları, yaptıkları araştırmanın bazı kısıtlamalara da sahip olduğunu belirtti. Bunlardan biri de yüksek kan basıncı olmayan kişiler hakkında çok az verinin olmasıydı. Bu, bulguların sonuçlarının tam olarak doğru olmayabileceği anlamına gelse de yine de Çin’de yapılan araştırmada alınan sonuçlar ile bu sonuçların örtüştüğü bildirildi.

Potasyum Ağırlıklı Tuzlar Bazı Kişiler İçin Zararlı Olabilir:

Potasyum Zengini Tuz Kalp Krizini Riskini Azaltıyor
Potasyum Zengini Tuz Kalp Krizini Riskini Azaltıyor

Yeni araştırma, potasyum ağırlıklı tuzların sodyum ağırlıklı sofra tuzuna göre daha az kalp krizi riski oluşturduğunu ortaya koysa da, potasyum tuzunun özellikle bazı kişiler için tehlikeli olduğu da ortaya konmuştu. Geçtiğimiz yılın mayıs ayında İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, potasyum ağırlıklı tuzlar hakkında şunları söylemişti:

“Marketten aldığımız sofra tuzları sodyum tuzudur. Bununla birlikte eczaneden alınan tuzların çoğu potasyum tuzudur. Potasyum tuzları, özellikle diyaliz, organ nakli hastaları ve ileri böbrek yetmezliği olan kişilerin kesinlikle kullanmaması gereken tuz türüdür. Çünkü bunlar kalp hastalığına ve ani kalp durmalarına kadar gidebilen sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyon, diyabet ve böbrek yetmezliği olan kişiler yemeklerini tuzsuz pişirmeli.”

Bununla birlikte araştırmanın ardındaki bilim insanları, bulguların beslenmede sodyum alımını azaltmak, potasyum alımını artırmak, klinik uygulamalarda ve halk sağlığı politikasında tuz alternatiflerinin benimsenmesini henüz destekleyemeyeceği de açıklandı.

İlgili Yazılar

DAT Dosyası Nedir Nasıl Açılır ve Dönüştürülür?

GamerAdmin

TİF Dosyası Nedir Nasıl Açılır?

GamerAdmin

HEIC Dosyaları Nasıl Açılır ve JPG’ye Dönüştürülür?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku