20.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

PC Building Simulator – İnceleme

PC Building Simulator – İnceleme
PC Building Simulator – İnceleme

Simülasyon oyunları konusunda birçok türü piyasada görmüşsünüzdür. PC Building Simulator – İnceleme yazımda değineceğim. Araba yarışı simülasyonları, insan hayatı yönetim simülasyonları, otobüs simülasyonları, tır sürücüsü simülasyonları gibi.

Sanırım oyun dünyasında gelişen teknolojik gelişmeler oyun yapımcılarını farklı yönlerde simülasyon yapmaya itmiş olmalı ki, ancak ilk yapmaları gereken simülasyonu daha yeni yeni piyasa sürdüler; Bilgisayar teknik servisi simülasyonu. Bu gerçekten sıra dışı ya da devrim niteliğinde bir durum değil bakıldığında. Yıllarca böyle bir simülasyonun yapılmasını birçok oyun sever bekliyordu aslında.

Claudiu Kiss ve The Irregular Corporation adında iki firma hem yapımcılığını hem de yayıncılığını üstlenmiş olduğu PC Building Simulator, genel olarak günümüzdeki donanım üreticilerinin de desteğini alarak bir oyun şeklinde karşımıza sunuluyor.

PC Building Simulator - Toplama veya tamirden sonra kullanıcılar sizleri değerliyor
PC Building Simulator – Toplama veya tamirden sonra kullanıcılar sizleri değerliyor

Her türlü donanımın yer aldığı, çok detaya girilmeden sadece kasa toplayarak, müşterilerinizden aldığınız sipariş ve arızaların giderilmesi konusunda sizin yapmanız gerekenler ve karşılığında ücreti mukabilindeki ücretiniz düşünülerek planlanmış bir oyun. Fikir, düşünce ve teoriden uygulamaya konulması güzel.

Genel olarak bilgisayar teknik terimlerinden anlayan oyuncular oyuna kolay adapte olacaklardır. Tabi İngilizce bilmeniz yeterli değil. Sebebi ise teknik bilgisayar terimlerini bilen oyuncular daha rahat algılayıp, sorunları hızlıca çözerek amaçlarına ulaşabilecekler. Malum İngilizce dili her olguya göre farklı bir sözlük gereksinimini gerektirdiğinden, teknik açıdan salt İngilizce bilmek bir yere kadar yeterli olabiliyor.

Gelelim oyunun içeriği konusundaki bilgilere. Donanım üreticisi firmaların birçok ürünü oyunda mevcut demiştik. Aslında oyundaki her aldığınız müşteri talebi belirli bir süreye tekabül ediyor. Yani diyelim ki müşteri size kasasını gönderdi ve size 1 hafta gibi bir süre içerisinde gerekli kontrol ve arızanın tespiti yapıldıktan sonra düzeltilip kendisine aynı süre içerisinde teslim edilmesini istedi.

PC Building Simulator - Oyunda sıra dışı soğutma da kullanabiliyorsunuz
PC Building Simulator – Oyunda sıra dışı soğutma da kullanabiliyorsunuz

Tabi sizde oyun içinde iken kendi bilgisayarınız üzerinden arızalı parçaları önce tedarik etmek için çevrimiçi sipariş ettiniz. Kargo süreci de malum 1-2 gün sürüyor. Ona göre aksiyon alıp her arıza konusunda akıllıca bir öncelik atamanız gerekiyor. Aksi halde olumsuz değerlendirmeler müşteri açısından lehinize olan bir durum olmuyor.

Grafiksel olarak güzel bir grafik kalitesine sahip. Ama bu tür oyunlarda sıra dışı beklenti içerisine girmek de pek akla uygun bir davranış değil. Sonuçta oyunun çevresel materyalleri statik öğelerden oluştuğu için anlık olarak hareket söz konusu olmayacak, bu da diğer oyunlardan farkını ortaya koyuyor olacaktır. Yani aksiyon, savaş, patlama gibi ek durumlar olmayacağından, genel anlamda kıyas yapmak da grafik konusunda doğru olmaz, oyunun hakkını yemiş oluruz.

Atmosfer konusunda ise gerçek hayattaki gibi sessiz bir ortam yapılarak oluşturulmuş. Bu bilgisayar konusunda uzman olanların vazgeçilmezleri arasındadır. Malum arızanın ya da takılan donanımın çalışıp çalışmadığı konusunda, arızanın tespiti konusundaki hassas yönlendirmelerden en önemlisidir. Mesela müşterinin verdiği kasada bir arıza var.

Ama siz bu arızayı tespit etmek için önce kasayı çalıştırmayı denersiniz. Eğer ki kasanın fanlarından biri arızalı ise işte bu sessiz ortamda anlamanız hız kazanacaktır. Diğer yandan kasadaki fanın çok yüksek ya da garip sesler çıkartması da kasanın içindeki donanımın temizlenmesini gerektiriyor olabilir.

Oynanabilirlik konusu ise gayet rahat ve basit. Mouse ve klavye ile her türlü isteğinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu çevre birimleri haricine gerçekten ihtiyaç duyulmuyor oyunda. Yani tutup da joypad ile oynamak daha mı rahat olurdu diye sormanız anlamsız olacaktır. Sonuçta size gelen müşteri taleplerini hızlıca bu çevre birimleri üzerinden sonuçlandırmak amacınıza çabuk ve verimli bir şekilde olacaktır.

Genel olarak oyunda müşteri taleplerine göre hareket ettiğiniz, donanım dünyasına aşikâr olmayanların da rahatlıkla öğreneceği çok marka ve isim görerek oynadığınız bir oyun PC Building Simulator. Oyunun en azından donanım ve kasa toplayan insanlara bildiklerini tekrar hatırlatan, pratiklerini de geliştiren tarafını da ele alırsak, bence arşivinizde olması gereken oyunlardan. Evet alternatifi ne yazık ki yok, çok daha erken gelmeliydi fakat sunulan şimdilik bu oyun.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

The Planet Crafter – İnceleme

GamerAdmin

Brink – İnceleme

GamerAdmin

Resident Evil Zero – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku