19.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Open Country – İnceleme

Open Country – İnceleme
Open Country – İnceleme

Open Country – İnceleme; ilk bakışta sıradan bağımsız yapımcı oyunu gözükse de ne yazık ki öyle değil. Sanırım 505 Games yayıncılığında FunLabs firmasının geliştiriciliğinde bir oyun.

Geçen yılın haziran ayında çıkmış olsa da 505 Games’i arkasına alan geliştirici sanırım çok şey bekleyerek bu oyunu piyasaya sundu.

Fakat kazın ayağı ne yazık ki öyle değil!

Ne Oyunu Bu?

Open Country - FunLabs
Open Country – FunLabs

Öncelikle bilmelisiniz ki oyunda doğa, hayvanlar, hayatta kalma, avlanma ve görev söz konusu. Ama bu fikre değecek kadar başarılı bir yapım değil.

Açıkçası bir fikre girişmişler de sonrasında çok saçma bir duruma getirilmiş bir oyun gibi geldi bana Open Country.

Fire Watch oyununu hatırlayanlar vardır, en azından orada oturmuş bir konsept vardı, bu oyunda ise gerçekten bir enkaz diyebilirim.

Sıkıntı Nerede?

Dedim ya bir fikri oyuna dönüştürememişler diye. İşte tüm sıkıntı burada. Oyundaki grafiklerden, mekaniklerden ve diğer etmenlerden hızlıca sıkılacaksınız.

Hepsi bir arada oyun olmaz. Çünkü her zaman bir oyunun eksi tarafları olacak ki siz de bu konuda tam bir fikir sahibi olabilesiniz.

Yarı açık dünya, hikâye, av, hayatta kalma, üretim, tabi bir de gelişim ağacı varsa abi ne yapmaya çalıştıklarını anlayabilir misiniz?

Oyunun Amacı

Oyunda verilen görevler karşılığında bazı şeyleri yapmanız gerekiyor. Bu bazen av olabiliyor, bazen bir bölgeyi araştırma olabiliyor.

Hatta bazı durumlarda orman bekçisiyle konuşmak bile olabiliyor. Oyun mekaniklerinin berbat olmasından dolayı bu sinir bozucu olabiliyor.

Oyunu bitirmedim, yarıda bıraktım ve kapattım. Sebebi zaten aşağıda açıkladığım şeyler. Yani fiyatına göre de zaten pahalı diyebileceğim kadar kötü.

Grafikler

Oyunun grafikleri adeta Internet Cafe Simulator 2’den bile kötü. Anlayacağınız oyun sanki birinin üniversite ödevi gibi modellenmiş.

Bu kadar gömmemin sebebi ise Unreal motoru ile bu kadar berbat yapımın çıkmasına şaşırmamdır. Nedense hiç uğraşılmamış da yarım bırakılmış gibi.

Ufacık bir tümsekten düştüğünüzde bacağınız kırılıyor, bu sebep bile yeterli mi sizin için?

Atmoster

Müzikler oldum olası kafa şişirici. Yani hemen seçeneklere girip oyunun müziğini ve seslerini kısmanıza neden oluyor.

Zaten görev üzerine hareket ettiğinizden müzikten çok hayvanları takip etmeniz gerektiğinden müziğin bir etkisi olmuyor.

Özellikle tavşanlar oyunda çok hızlı. Nişan almanız yeterli olmuyor. Zaten izci mantığı hissi verilmiş ama bundan eser yok.

Oynanabilirlik

Çok kötü! Evet gerçekten çok kötü. Olta kullanırken sağa sola hareket kısıtlaması var. Yukarı ya da aşağı serbestliği yok.

Sanırım geliştirici kafayı uçurmuş olmalı ki fizik kurallarını unutmuş olmalı. Arkadaş sadece sağ veya sol eksen yok oyunlarda!

Işınlanan hayvanları öldürmek, bazen dibinizde olduğu halde hayvanların kaçmaması gibi saçmalıklar var. Hele bir de ağaç kavuklarının yanında ışınlanan tavşanlar!

Mekanikler

Mekanik demeye dilim varmıyor. Her oyunda bir konsept ve bir kalıp vardır. Mantık bunun üzerine kurulur. Arkadaş berbat bir işin bile üslubu var!

Ufak tümsekten düşünce bacak kırılması, ağaç kavuklarına yaklaşan tavşanların bir anda yok olması, tilkilerin kaçarken ufuk çizgisinin arkasında yok olması gibi.

Oyunda balık tutamadım mesela. Çünkü mekanikleri o kadar kötü ki haritada gösterilen yerde rahat 10 dakika olta ile bekledim ama ne yazık ki hiçbir şey yok!

Genel

Tam olmamış ya da yarım bırakılmış bir oyun adayını sizlere 60 TL gibi bir ücrete kakalamaları mantıklı gelmiyor açıkçası.

Yani bu parayı hak eden daha iyi oyunlar söz konusu. Tabi bir de üçüncül şahıs kamerası olması da işi kurtaramıyor.

Sırf 505 Games var diye yayımcı olarak sakın aldanmayın. Nasıl bir hata yapmış bu 505 Games böyle berbat bir projeye yayımcı olmuş anlamadım.

Sonuç

Uzak durun ve sakın dokunmayın bu oyuna. Zaten 1 yıl geçmeden indirime sokmuşlardı bir ara, sanırım satamayacaklarını anladıkları için böyle oldu.

Tavsiyem asla oyunu almamanız. Ne kadar da çoklu oyun sistemi olsa da zaman kaybı hatta para kaybı.

Karar yine de sizin lakin yakınından veya uzağından bile geçmeyin, almayın, aldırtmayın!

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Streamer Daily – İnceleme

GamerAdmin

Resident Evil VIII Village – Demo İnceleme

GamerAdmin

Escape Dead Island – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku