19.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Teknoloji Haberleri

NVIDIA GeForce RTX 4090 Ti Madencilikte Ortaya Çıktı

NVIDIA GeForce RTX 4090; Kripto para camiasının önemli paydaşlardan olan madenciler, şu sıralar gözlerine inanamayacakları bir madencilik girişimine odaklanmış durumdalar. Flexpool isimli madencilik platformunda yer alan bilgilere göre birileri, NVIDIA ve AMD’nin henüz piyasaya sürülmemiş modellerini kullanarak Ethereum madenciliği yapıyor.

Bu modeller; NVIDIA GeForce RTX 4090 Ti ve AMD Radeon RX 7000.

Açık konuşmak gerekirse; söz konusu madencilik girişiminde kullanılan ekran kartlarının NVIDIA GeForce RTX 4090 Ti ve AMD Radeon RX 7000 olduğunu doğrulamanın hiçbir yolu yok. Ancak bu noktada garip bir durum var.

Bu madenciler, kullandıkları ekran kartlarıyla bugüne kadar pek de görülmemiş kazım hızlarına ulaşmayı başardılar. Flexpool’da yer alan bilgilere göre kullanılan sistem, 3 TH/s’in bile üzerine çıkmış durumda. Peki bu ne anlama geliyor?

Aynı hıza ulaşmak, 10 bin adet NVIDIA GeForce RTX 3090 ile mümkün

Madenciler, ellerindeki ekran kartlarını farklı şekillerde çalıştırıyorlar. Bu bağlamda; NVIDIA GeForce RTX 4090 Ti için OC testi, AMD Radeon RX 7000 içinse hem kontrol testi hem de OC testi modları kullanılıyor. Ancak bu madencilik modlarıyla ilgili herhangi bir bilgiye ulaşmak da mümkün değil. Şu an söyleyebileceğimiz tek şey, kullanılan sistemin adeta para bastığı

Madencilerin sistemlerine baktığımızda, NVIDIA RTX 4090 Ti’ın ortalama kazım hızının 1.22 TH/s (1.22 terahash) olduğunu görüyoruz. Bireysel bir tüketici olarak yalnızca 1 adet NVIDIA GeForce RTX 3090 ile 110-120 MH/s (110-120 megahash) hıza ulaşabileceğinizi düşünürsek, bahsi geçen madencilerin üretim kapasitesine ulaşabilmek için 10 bin adet civarı NVIDIA GeForce RTX 3090 sahibi olmanız gerekiyor.

Bu rakamlar akılalır gibi değil. Ancak şunu söylemek gerekiyor ki madencilerin elinde muhtemelen birden çok sayıda NVIDIA GeForce RTX 4090 Ti bulunuyor. Bu olasılığı doğrulamanın bir yolu da ne yazık ki yok.

Sistemin ortalama hızına baktığımızda, bu madencilerin rakipsiz olduklarını pekala söyleyebiliriz. Çünkü kullanılan sistem, 3 saatlik çalışma periyodunda 5 Ethereum kazıyor. Bu da sistemin 3 saatlik kazancının 20 bin dolar civarında olduğu anlamına geliyor. Bu sistemin 1 ay boyunca çalışması, sistem sahiplerinin aylık kazancının 4 milyon doların üzerinde olacağı anlamına geliyor.

Veriler etkileyici olsa da bu sistemin diğer madencilerin hoşuna gitmediği sugötürmez bir gerçek. Çünkü sisteme bu kadar güçlü bir madencinin girmesi, Ethereum madencilik zorluğunu yükseltti. Bu da diğer madencilerin daha az para kazanmaya başladıkları anlamına geliyor.

Öte yandan; 2022’nin sonuna doğru piyasaya sürülmesi beklenen ekran kartlarına nasıl ulaşıldığı, bu ekran kartlarının sahiplerinin kimler olduğu da net değil. 12 gündür çalışan sistem, madenciliğin kurallarını baştan yazacak gibi görünüyor…

İlgili Yazılar

ChatGPT’ye ‘Fligran’ Geliyor Peki Neden?

GamerAdmin

Instagram Post ve Story Etiketleme Nasıl Yapılır?

GamerAdmin

Xvid Dosyası Nedir Nasıl Dönüştürülür?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku