18.7 C
İstanbul
14 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Night Of The Dead – İnceleme

Night Of The Dead – İnceleme
Night Of The Dead – İnceleme

Sektörde skandallara konu olan oyun türlerini az çok duymuşsunuzdur. Özellikle de “Pay to Win” yani para öde ve kazan mantığı ile oyuncuların paralarını araklayanları.

Gün geçmiyor ki bu tür şüpheli yapımlar ya da dolandırıcıların farklı yöntemler ile oyun severlerin cebindeki paralarını çaldıkları haberleri dolaşmasın etrafta.

İsmini duyunca içeriğine bakınca da şüphe duyduğum oyunlardan “Night Of The Dead”. Tabi oyun yapımcısı Jackto Studios adlı Kore firması olunca biraz güvenilir geldi.

Şüphe Etmek Neden?

Night Of The Dead – İnceleme
Night Of The Dead – İnceleme

Birçok vaka olduğu için bu tür oyunlarda ne yazık ki Amerikan yapımı dahi olsa firması güvenesi gelmiyor artık insanların. Hele ki köpek balıklarının da yaptıkları ortada iken.

Amaçları bir prototip hazırlayıp birkaç video görseli ile insanlara “Bizim bir fikrimiz var” diyerek adeta sazan sarmalına çekenler çok. Artık oyuncular bunlara kanmıyor.

Bu sebeple de birçok firma bu dolandırıcılar yüzünden kendi enerjilerini ispatlamak yolunda harcıyorlar. Tabi bu da fazladan maliyet ve zaman kaybı demek.

Dolandırıcılara Kanmamak İçin

Night Of The Dead – İnceleme
Night Of The Dead – İnceleme

Bu konuda şahin gözünüz yoksa ne yazık ki her türlü ucu açık bir durum ile karşı karşıyayız. Özellikle de bakmanız gereken süper mega görüntülü videolarla yetinmemeniz.

Yapımcı kendi oynamadığı bir oyunun sadece görselleri ya da sinematiği ile yaptığı videoları gösteriyorsa dikkat edin. Sonuçta AutoCAD ile birçok 3D senaryolaştırılıp filme çevriliyor.

Anlayacağınız, oyun içi görsel yetmez. Canlı yayında oynaması hatta her hafta olmasa da yakın tarihlerde bolca ürün hakkındaki gelişmeleri düzenli bir şekilde paylaşması gerekiyor.

Neden Pay To Win?

Night Of The Dead – İnceleme
Night Of The Dead – İnceleme

İşte burada bazı görsel ve düşünsel yanılgılar devreye giriyor. Özellikle bunun ilk adımı atan Knight Online olsa da (Kaldı ki öncesi de vardır kesin ama duymamışızdır) oyunu zayıflatan en büyük etmen.

Tabi burada “Escape From Tarkov” adlı oyunu ayrı tutuyorum. Çünkü adamların güzel yaptığı oyunun içinin boşalmaması için ancak alabildikleri önlem yüksek fiyatlandırmaydı.

Yahu daha ilk oyununda oyunculara sergilediğin çığır açacak bir durum yok iken hemen köşeyi dönme sevdası nedir “Pay To Win” ile?

İyi mi Kötü mü?

Night Of The Dead – İnceleme
Night Of The Dead – İnceleme

Tabi ki “Pay To Win” ürünün kalitesine göre değişmekte ve iyi bir denge üzerinde durmak zorunda. Mesela bir düşünce var ki “Dead Frontier 2” online üzerine kurulu ve bu türün canlı olanı.

İşte dengede tutamayıp da oyunun içeriğini paranın gerisine atarsanız hırsızlık derecesinde oyuncuları salak yerine koymaya çalışırsınız.

Fakat içeriği ön plana koyar da parayı biraz geri planda tutarsanız işte o oyun istediğinizin amacına ulaşmış olur ve büyük kitlelere ulaşabilirsiniz.

Riskleri

Night Of The Dead – İnceleme
Night Of The Dead – İnceleme

Riskleri tabi ki mevcut. Artık direk para istediklerinde yapımcılar önlerine kanunlar çıktığı için, indirilebilir içerikler ile oyuncuları boğmaya başladılar.

Şimdi bir platform oluşturduğunuzda özellikle de bu açık dünya ise oyuncuya serbestlik kazandırmanızı anlarım. Fakat DLC alan ile almayan arasındaki farkı oyun süresini uzatmakla eziyet edersiniz.

Yani oyunu bitirmeden hala içerikleri tamamlayamadıysanız, “Erken Erişim” diye bu işten sıyrılamazsınız. Bu da içeriğin boş olduğunu gösterir.

Açıklama

Jackto Studios'dan Farklı Bir Yapım
Jackto Studios’dan Farklı Bir Yapım

Jackto Studios güzel bir fikri oyuna dönüştürmeye çalışmış. Ama sadece o kadar. Yani içerik size yeterli gelmeyeceğini daha en başında gösteriyor.

Bence bu firma biraz fizibilite yapıp oyuncuların geri dönüşlerini ele alarak hareket etmeli. Aynı “State Of Decay” de olduğu gibi. Tabi ikinci oyunundan bahsetmiyorum.

Çevrimiçi olması güzel, fakat daha FPS mi yoksa TPS mi kararına varamazsanız oyununuz yarım demektir. Etraftaki mekanikler de affedersiniz ama Direct X 8 kaplamalarını andırıyor.

Atmosfer

Hazır Karakter Lucy
Hazır Karakter Lucy

Oyunun tam bir senaryoya bağlı olmadığını, gereksiz uzaklıklarla sizi uğraştırdığını ele alırsak tutundurucu bir oyun zevki vermediği için atmosferden bahsedemiyorum.

Şöyle ki bir harita var ve haritanın belirli yerlerinde toplamda 4 mevsimi size yaşatıyor. Hayatta kalma ile görev yapmak aynı anda olduğunda çevre etmenleri iyi tartmanız lazım.

Oyunun başlangıcı ile devamı tutarlı değil. Mesela size bir ana görev ile iddia edilen yan görevler farklı olmasının yanında zombilere benzeyen yaratıklar var. Kaliteli müzik yok, sizi havaya sokan olay yok.

Grafikler

Olay Bir Laboratuvar da Başlıyor
Olay Bir Laboratuvar da Başlıyor

Bence iyi grafikleri yok oyunun. Sebebi ise sanırım yapımcı olan firmanın daha yeni olması. Daha yeni olması derken aslında 4 yıldır “Erken Erişim” de olan bir ürünün bitmemesi.

Oyunun görselleri HD oyun içeriği neredeyse SD. Yani mekanikler ile yaratık modellemeleri bir süre sonra kusturuyor. Sanki yapımcı oyunu 2020 de unutmuş gibi.

Arkadaşlar “Erken Erişim” dediğin şey oyunun temelini verip sonrasında ana kabuğu geliştirmek değildir. Sen önce modellemelerini ve çevre etmenlerini sağlam yap, ek özellikler getirirsin zaten.

Oynanabilirlik

Oyundaki Devasa Harita
Oyundaki Devasa Harita

Oynanışa yönelik güzel ve fazladan seçenekler sonulmuş. Mesela kullandığınız bir binek araç takla attığında gerekli tuşa basarak düzeltebiliyorsunuz.

Uzaktan yaratıkları avlayabiliyorsunuz hem yetiştiricilik hem de gelişim yapabiliyorsunuz fakat ana görevleri bitirmediğiniz sürece geliştirmeler ketum kalıyor.

Anlayacağınız Ana görevler size bazı çekirdek geliştirmeleri sunsa da yan görevlerle ilerleyip zaman öldürüyorsunuz. Özel kozmetikleri de para harcamadan kullanamıyorsunuz.

Genel Bakış

Oyun Hayatta Kalma ve Kıyamet Sonrası Karışımı
Oyun Hayatta Kalma ve Kıyamet Sonrası Karışımı

Kanımca oyun hala zayıf ve çekirdek anlamında geliştirilmesi gerekiyor. Aradan neredeyse 4 sene geçmesine rağmen hala mekaniksel olarak ketum, zevk olarak kısa.

Kozmetikler konusunda da zaten diyecek lafım yok çünkü karakteriniz güzel olsun diye de toplamda bir Triple A oyun fiyatı kadar para ödemez. Yani fikir güzel geliştirme sıfır.

Steam dolar kuruna geçmeden önce aldıysanız şanslısınız. Çünkü oyun indirimsiz fiyatı 25 dolar ve indirilebilir içerikleri de indirimsiz 25 dolar. Saçmalık!

Sonuç

Silahlar Oyundaki Tek Dayanağınız
Silahlar Oyundaki Tek Dayanağınız

Eğer öncesinde aldıysanız ve büyük açık dünya haritalarında gezmeyi zaman öldürmeyi seviyorsanız oynayın. Aksi halde fiyatı gerçekten fahiş ve değmez.

Sakın indirilebilir içerikler de yoksa almayın derim. İçerik çok az ve gerçekten değmez. Derseniz ki indirimde alınır mı?

Hepsi 5-10 dolar seviyesine inerse bir ihtimal düşünülebilir. Ama aksi halde uzak durun. Çünkü bir ana oyun ile indirilebilir içeriklerin fiyatı aynı ya da daha çoksa o oyun değildir!

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Days Gone – İnceleme

GamerAdmin

Welcome To The Game – İnceleme

GamerAdmin

Zombie Army 4: Dead War – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku