27.2 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition – İnceleme

Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition – İnceleme
Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition – İnceleme

Simülasyon oyunlarında genelde yanlış bilinen bazı gerçekler vardır. Mesela uçuş simülasyonları konusunda daha yeni olduğu düşünülen bir zaman geçmişi gibi, Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition – İnceleme yazıma geçeyim. Aslında çok eskiden beridir bu türü geliştirmeye çalışan bir Microsoft firması var. Hatta öyle ki birçok eski tip oyuncuların belki de çocukluk yaşlarında, bazılarının ise daha hayatta olmadığı dönemlere denk gelir.

Lakin daha da öncesinde Apple II bilgisayarlara özel “SubLOGIC Flight Simulator” da mevcuttur. Tabi Apple II bir süreden sonra büyük bir hüsran yarattığından top bu sefer 1982 yılında Microsoft tarafına geçmiştir.

Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition - Çok farklı uçak türleri mevcut oyunda
Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition – Çok farklı uçak türleri mevcut oyunda

İlk uçuş simülasyonu 1979’da Apple II bilgisayarlara yapılmış olsa da aslında 2D bile olmayan grafiklere sahipti, bunu geliştiren ise yine Microsoft olmuştur. Aslına bakarsanız bu oyunda 2D olmasına karşın renkli ve deniz ile karanın ayırt edilebildiği bir görsel şölen ile 1982’de masaüstü bilgisayarlara geldi.

Tabi yıllar içerisinde gelişen grafik teknolojisini de elde tutarak 2016 yılında “Mircosoft Flight Simulator X: Steam Edition” adıyla masaüstü oyunculara hitap ederek çok farklı bir noktaya getirdiği ürününü sundu. Bu aslında Microsoft firmasının belki de bir hayaliydi ve grafik teknolojilerinin de hızlıca gelişmesinden yararlanarak bunu tam anlamıyla güzel bir zamanda oyunculara sunmayı başardı. Bence büyük azmin büyük zaferi demek yerinde olacaktır.

Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition - Helikopterler de var lakin indirilebilir içerik satın almalısınız
Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition – Helikopterler de var lakin indirilebilir içerik satın almalısınız

Sadece oyuncular değil aslında baktığımızda uçmayı seven, hatta pilotların da sanal ortamlarda aldığı eğitimlerin de oyun içerisine bir bakıma entegre edilmiş görselliği diğer tüm uçuş simülasyonlarından daha iyi. Tabi yılların getirdiği bir birikim ile adım adım ilerlemek, Microsoft gibi bir firmanın arkasında durup her zaman çizgisinde bütçe ayırıp geliştirmek kolay değil.

Sıradan bir oyun bile ilk oyunda başarı yakalayamadığında özellikle büyük bütçeli firmalarda hızlıca devamı sonlandırılır. Ya da geliştirdiğiniz bir oyun ilk oyundan sonra ikinci oyunda beklenilen başarıyı yakalayamazsa direk proje sonlandırılır. Amaçları bellidir kâr elde etmek bu firmaların. Ama Microsoft direterek bunu yıllara yaymış ve zarar olarak hiç görmemiş. Devamında ise süper bir simülasyon oyunu ortaya koymuş.

Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition - Havadan görüş çok güzel gözüküyor
Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition – Havadan görüş çok güzel gözüküyor

Oyun grafikleri konusunda ise gerçekten çok ayırt edemeyeceğiniz kısımları dahi var. Uçak çeşitliliği, uçuş hava limanları gibi birçok detay ve grafik görseli özenilerek yapılmış. Tabi kokpite hayatında hiç girmeyen oyuncular bile birebir aynısı şeklinde yapılan bu kokpiti artık ezberleyecekler. Uçuşta bakış açıları, kamera açıları ve uçağın gerçek olanla birebir aynı görsellikte olması da ayrı bir oyun zevki verecektir. Tabi uçuş simülasyonu olduğu için sakın aklınıza yolcu taşıma var mı diye bir soru takılmasın; yok!

Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition - Eski oyun olmasına karşın grafiklerden çok da beklentiniz olmasın
Microsoft Flight Simulator X: Steam Edition – Eski oyun olmasına karşın grafiklerden çok da beklentiniz olmasın

Oynanabilirlik biraz karmaşık. Tabi uçuş direksiyon setiniz varsa biraz daha belki ergonomik bir uçuş yapma imkânınız olabilir. Özellikle bu oyuna yönelik 1990’lar başı ile 2000’li yılların başında kontrol olarak birçok ürünü vardı. Artık eskisi gibi rağbet olmadığından ve her türlü oyun kumandası artık bunu başarabildiğinden sanırım üretimini durdurdu Microsoft. O sebeple de oyunun bu versiyonunda ise klavye ve fare ile oynamak durumundasınız. Tabi eski nostaljik olarak elinizde bir uçuş kumandası varsa daha da zevkli olacaktır.

Atmosfer ise bir pilotun yaşadığından farksız dersek yalan olmaz. Tabi yolcular yok, sadece siz uçabiliyorsunuz. Havada alabileceğiniz sesler, uçak içerisindeki hava türbülansları gibi şeyleri hissedebiliyorsunuz. Tabi bir simülasyon oyunundan daha fazlasını beklemek haksızlık olacaktır.

Genel anlamda şu ana kadar gelmiş geçmiş en iyi uçuş simülasyonu diyebiliriz. Yıllardır da geliştirildiğini göz önüne koyarsanız, gerçekten bir baş yapıt diyebiliriz. Bu da rakipsiz bir oyun olarak karşımıza sunulmuş. Microsoft’un azmi, devamlılığı ve kararlılığı sayesinde böyle bir oyunun çıkması bence büyük nimet.

Daha da detaylı olarak VR özelliğinin de eklenmiş olduğunu söylemem de yarar var. Tek büyük dezavantajı ise oyunun fiyatından 200,7 kat daha fazla ücrete sahip olan indirilebilir içeriklerin tümünün ücreti. Oyun 40 TL ve indirilebilir içeriklerin hepsinin fiyatı ise 8030,50 TL.

Tavsiyem sadece ana oyunu alıp en azından deneyimlemeniz şeklinde olacak. Eğer ki beğenir ve severseniz zamana bölerek indirilebilir içerikleri alabilir, hatta indirim zamanında bile birkaçını ucuza getirip oyun keyfinizi katlayabilirsiniz. Tabi bu indirilebilir içeriklerin içinde ülkelere ait hava limanları, uçaklar, savaş uçakları gibi hatta grafiksel bazı eklentiler de mevcut.

Bu da keyfi üst düzeye çıkartıyor haliyle. Etrafta oyunla ilgili çok olumsuz düşünceler, çok kötü yorumlar belirten arkadaşlar, bu oyunun bir yılda ya da hızlıca para amacı ile yapıldığı konusunda sanırım hem fikirler.

Aslında bu oyunun geliştirilmesi, yapımı, harcanan emeği ve verilen zamanı, şu ana kadar o arkadaşların her yıl bekledikleri futbol oyunları, futbol menajerlik oyunları ya da her iki yılda bir çıkartılan çakma kahramanlık oyunları gibi bir sürece sahip değil, hatta onların şu ana kadar yaptıkları ciro ya da kârın tamamının belki de iki katına denktir. O yüzden ben indirilebilir içeriklerin de toplam fiyatının çok yüksek olduğunu düşünmüyorum. Tabi yine karar sizin.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

The Darkness 2 – İnceleme

GamerAdmin

Streamer Daily – İnceleme

GamerAdmin

Forza Horizon 5 – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku