29.2 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Makaleler

Microsoft Edge 105 Çökme Sorunu Nasıl Çözülür?

Microsoft Edge 105’in piyasaya sürülmesiyle birlikte tarayıcı bazlı çökme sorunları yaşanıyor. Windows 11 kullanıcıları, tarayıcıyı başlattıktan sonra art arda çökmeler yaşandığını dile getiriyor.

Microsoft Edge sürüm 105.0.1343.25 uzun süreli beta testinden geçtikten sonra kullanıma sunuldu. Görünüşe bakılırsa test kullanıcıları test sırasında bu tür sorunlarla karşılaşmamış. İnternet ortamındaki raporlara göre yalnızca bazı kullanıcılar Edge ile ciddi sorunlar yaşıyor. Edge 105 çöktüğünde tarayıcı tümüyle kapanıyor, ancak sonrasında açık kalan sekmeleri tekrar yükleyebiliyorsunuz.

Bazı kişiler ise tarayıcı kısa yoluna çift tıkladığında sistemin tepkisiz kaldığını belirtmiş. Sürüm notlarına göre Microsoft, “ExemptDomainFileTypePairsFromFileTypeDownloadWarnings” adlı eski grup ilkesini “ExemptFileTypeDownloadWarnings” ile değiştirdi. Tahmini olarak sorunların temel kaynağı da bu.

Microsoft Edge 105 Çökme Sorunu Nasıl Çözülür?
Microsoft Edge 105 Çökme Sorunu Nasıl Çözülür?
  • Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisini açın.
  • HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftEdge” veya “HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREPoliciesMicrosoftEdge” konumuna gidin
  • MetricsReportingEnabled” öğesini arayın ve ilgili kayıtları silin.
  • Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın.
  • Windows’u yeniden başlatın.
  • Adımları doğru izlediyseniz Microsoft Edge yeniden başlayacak.

MetricsReportingEnabled” girdisinin eski tarayıcı ilkeleri tarafından oluşturulduğu ve artık gerekli olmadığı söyleniyor. Tarayıcı yalnızca açılış sırasında çöküyor, bu nedenle girdiyi kaldırabilirsiniz.

Bir diğer seçenek olarak, Edge Installer’ı indirebilir ve mevcut kurulumu onarabilirsiniz. Bu çözüm tüm sistemlerde çalışmasa da faydalı olabilir. Ek olarak, Microsoft raporları görmüş ve sorunun farkında gibi görünüyor.

Microsoft Edge 105’teki Yenilikler

Microsoft Edge 105 Çökme Sorunu Nasıl Çözülür?
Microsoft Edge 105 Çökme Sorunu Nasıl Çözülür?

Microsoft Edge 105 birkaç yenilik ile birlikte geliyor. Değişim günlüğüne göre WebAssembly desteği ile gelişmiş bir güvenlik modu sunuluyor. Bu mod daha iyi güvenlik sağlıyor ve Microsoft, platformlar arası güvenlik desteği üzerinde çalışmaya devam ettiğini belirtmiş.

Kurumsal müşteriler için Cloud Site List Management deneyiminde iyileştirmeler var. Ayrıca IE modu için Microsoft Edge ve Internet Explorer arasında oturum tanımlama bilgisi paylaşımını yapılandırmanıza izin veren yeni bir özellik getirildi.

Microsoft Edge tasarımı için çalışmalar sürüyor ve Windows 11’in Mica tasarım geliştirmeleri Edge için de uygulandı. Son büyük Edge güncellemesi, yeni bir disk önbelleğe alma özelliğinin yanı sıra kenar çubuğu iyileştirmeleri sunuyor.

İlgili Yazılar

Steam Kasım 2023 Donanım ve Yazılım Anket Sonuçları

GamerAdmin

Bir Linke Tıklayıp Hack’lendiğinizde Ne Yapmanız Gerekiyor?

GamerAdmin

Better Discord Nedir Özellikleri Neler Güvenli mi?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku