19.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Metro: Last Light – İnceleme

Metro: Last Light – İnceleme
Metro: Last Light – İnceleme

Bildiğiniz üzere bu oyunun ilk serisi hakkında inceleme yapmıştım. Dimitrij Gluhovskij tarafından yazılan Metro 2033 romanından az çok bahsetmiştim. Metro: Last Light – İnceleme yazımla değineyim.

Hatta tam adıyla da söyleyelim “Dmitrij Alekseyeviç Gluhovskij”, devam eden romanı ve ünlenen kitabı sayesinde devam oyunu için Ukrayna’da 4A Games ve Deep Silver ile görüşüp oyun hakkında heyecanlandığını da kendi instagram hesabında yayınlamış. Önceki inceleme yazımı instagram hesabında yayınladığımda da sağ olsun beğenmiş. Zaten oyun 6 yıl önce yapılıp piyasaya çıktığında da birçok hayran kitlesi oluşturmuştu. Öncelikle buradan kendisine teşekkürlerimi ifade etmek isterim.

Metro: Last Light : Serinin güzel parçalarından
Metro: Last Light : Serinin güzel parçalarından

Devam oyunu ise yine aynı heyecanı ve hikâyenin devamı konusunda iyi temele oturtulmuş fakat farklı olarak da oyun içerisinde koca bir ayı ile de kapışabileceğimizi göstermiş. Oyunun hikayesi iki oyunu da tek bir zaman çizgisine koyduğumuzda aslında sadece Rusya da değil, olan olayın dünyadaki yansımasını da gözler önüne getirmeye çalışıyor. Tabi oyun bayağı bir bilim kurgu içeriğine sahip ve seçilmişler arasında Artyom da nasibini alıyor. Bu da bizleri daha da meraklandırıyor tabi.

Deep Silver oyunlarını takip ettiğinizde görüyorsunuz ki oyuncu kitlesine hitap eden oyunları var. Özellikle de Saints Row serisi haricindekiler sağlam bir hikâye tabanıyla oyun severlere sunulmuş güzel oyunlar. 4A Games ise Ukrayna’da sadece Metro serisi konusunda uzmanlaşmış ve kendileri bir grafik motoru olan 4A Engine geliştirmesini yaparak bu seride kullanmışlar.

Metro: Last Light : Yine maske ve yine yaratıklar
Metro: Last Light : Yine maske ve yine yaratıklar

Tabi ileride gelecek bir başka oyunları da var “Arktika.1”. Bu oyun ne zaman çıkar bilinmez çünkü kendi web sitelerinde “More About Arktika.1” yazısına tıkladığınızda sayfa görüntülenemiyor hatası vermekte. Umarım en az Metro kadar heyecanlı bir oyun ile gelirler.

Gelelim biz Metro: Last Light incelemesine. Hikâyenin devamı olarak bahsetmiştik bu oyun hakkında, lakin daha farklı bir bölgede bu sefer kıyamet içerisindeki faşist Nazi yanlısı bir grupla olan savaşımız başlamış olacak. Bu da oyunda hayvanlar, yaratıklar ve insanlar olmak üzere birden fazla düşman etkisinin olabileceğini gösteriyor.

Metro: Last Light : Grafikler etkileyici
Metro: Last Light : Grafikler etkileyici

Aslında ilk oyunda insanlar ve yaratıklar bir yere kadar sürüklüyordu lakin oyun çok uzun değildi. İşte bu oyunda oynama süresi de yükseliyor haliyle. Özellikle de toplu kapışma ortamı oyunu farklı bir noktaya getirmiş durumda.

Metro: Last Light : Artyom yine macera peşinde
Metro: Last Light : Artyom yine macera peşinde

Grafikler önceki oyuna nazaran biraz daha iyi. Tabi Redux versiyonunda ise tadından yenmiyor. Modellemeler, kaplamalar, silah detayları gibi şeyler daha iyi. Tabi bir de doğal ortamda geçen yerler var ki bu da büyük etki etmiş. Ben hiç grafiksel anlamda bir sorun yaşamadım oynadığımda. Tabi Nvidia ekran kartı ile daha iyi bir oyun deneyimi yaşayacağınızı da söylemeliyim. Amd ekran kartlarında bazen Physx kaynaklı sıkıntılar ya da kasmalar olabilir. O sebeple de seçeneklerden Physx etkinliğini kapatın derim.

Oyunun atmosferi ise etkileyici. Tabi önceki oyunun devamı olarak gördüğümüz bu oyunda ise daha farklı bir hava yakalanmış, önceki oyuna göre bir iki topluluk arasından geçtiğimizi hatırlarsak burada ise daha fazla insan göreceğiz. Tabi yine o klasik mermi satıcılarının yanında bir de hedef platformu var. Bir anlamda sizi kamçılayarak elinizdeki mermileri çoğaltmanız için ufak bir hedef oyunu desem yeridir.

Oynanabilirlik ise eski oyundan çok büyük bir farkı yok. Hatta hiç yok desem yeridir. Zaten joypad ile de oynayabildiğinizi söylememin yanında klavye ve fare ile de rahatlıkla oyunda istediklerinizi yapabiliyorsunuz. Sistemsel olarak da büyük bir sıkıntı yok. Lakin oyun sadece 64-bit işletim sistemlerinde çalışıyor. Yani bu zamanda da 16-bit ya da 32-bit işletim sistemi kullanan kaç oyuncu var ki?

Genel olarak baktığımızda ise Metro: Last Light devam oyunu olarak çizgisini korumaya devam etmiş, grafik ve görsellik konusunda ise yine tatminkâr bir şekilde oyunculara sunulmuş. Burada tekrar bahsetmem gerekiyor, yazı başlıklarını çevrimiçi oyun dükkanlarında aratsanız da birebir değil Redux versiyonlarını göreceksiniz.

Çünkü isim değişikliği grafiksel anlamda “HD Texture” şeklinde tekrar uyarlanıp hiçbir hikâye bölümü değiştirilmeden tekrar sunulmuştur. Bu tabi geliştirici ve yayımcı firmanın kararı olduğundan lütfen buna istinaden yazdığımı düşünün. Bence hikâyenin devamını görmeniz için alın, fiyatı zaten diğer oyunlara göre çok daha ucuz. Seçim sizin.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Agents Of Mayhem – İnceleme

GamerAdmin

Company Of Heroes 2 – İnceleme

GamerAdmin

Space Engineers – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku