27.2 C
İstanbul
13 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Metro 2033 – İnceleme

Metro 2033 – İnceleme
Metro 2033 – İnceleme

Oyun dünyasında genel kanı olarak son zamanlarda özellikle yapım açısından çok fazla farklı yollar ortaya çıktı. Metro 2033 – İnceleme yazımda değineceğim.

En bilinen oyunların günümüzde popüler olmaları devamlılığa bağlı olan hikayeleri ve karakterlerin bu senaryolara yön vermeleri olmuştur. Özellikle Mafia serisini hatırlayanlar bilir. İlk iki oyun efsane kategorisine girmiş hatta devam oyunu da ikinci oyunun efsane hikayesi altında ezilmişti. Tabi haliyle bu yüksek beklenti geçen uzun süre ardından büyük hüsranla ve dolu hatayla oyun severleri üzmüştü. İşte oyun dünyasında artık rol yapma, hikâye içeriği, spor, simülasyon ya da ne kadar para o kadar itibar dedirten oyun yolları peydahlandı.

Metro 2033 - Çok güzel bir hikayeye sahip Metro 2033 oyunu
Metro 2033 – Çok güzel bir hikayeye sahip Metro 2033 oyunu

Özellikle eski kafalı oyuncuları oyunla kendilerini özdeşleştirdikleri en büyük etken her oyunun bir hikâye anlatması durumudur. Hani derler ya teşbih de hata olmaz diye, işte 4A Games geliştiriciliğinde ve Deep Silver yayımcılığında bir Rus yazarın romanından esinlenerek yapılan bir oyun Metro 2033. Yazarın adı ise Dmitry Glukhovsky ve romanın yayınlandığı tarih ise 2005.

Tabi diğer ülkelerde farklı tarihlerde yayımlansa da ülkemizde 2011 yılında yayımlanmış. Neden bunu söylüyorum çünkü roman sanırım çok satanlarda olmadığı ve oyundan sonra daha da çok ün kazandığı şeklinde. İşte bu romandaki Artyom adındaki karakteri canlandırarak güzel bir oyun piyasaya sürmüşler. Hikayesi, amacı ve bir sonu var. En azından S.T.A.L.K.E.R. gibi açık dünyada oradan oraya koşturma yoluyla deli danalar gibi uzun bir yol zahmeti çektirmeyen Rus zihniyetli bir oyun.

Metro 2033 - Oyunda farklı yaratıklarla karşılaşacaksınız
Metro 2033 – Oyunda farklı yaratıklarla karşılaşacaksınız

Tabi baş karakter Artyom’un hikâyenin kendine has zamanında geçen ağır kış ortamındaki açık havada oluşan nükleer radyasyon ve insanların da kapalı alanlara tıkışıp kaldığı bir zaman diliminden bahsediliyor. Fakat hikâye romanın sanırım tamamını değil belirli bir kısmını içeriyor. Bu yüzden çok uzun soluklu olmadığı gibi bölümler arası da sizi çok oyalamıyor açıkçası. Tabi oynanış tarzınıza göre değişebilse de 15-20 saatlik bir oynanış süresi mevcut.

Metro 2033 - Yer yüzü normal bir insan için gerçekten tehlikeli
Metro 2033 – Yer yüzü normal bir insan için gerçekten tehlikeli

Oyun 2010 yılında bilgisayar ve Xbox360 için piyasaya THQ ile çıksa da sonrasında anlaşmalar yukarıda ismini verdiğim iki firma ile devam etmiş yollarına. Oyunun çıktığı zamanlardaki bir başka özelliği ise ekran kartları için karşılaştırma skorları üretme aracının olması. Yani uzunca bir süre ekran kartlarının verdiği saniye kare oranı bu oyunlar birlikte test edilip kartın gücü böyle ortaya koyuluyordu. Şimdi ise çok eskidiği için bu oyunun diğer serileri bu araçla kullanılmaya devam ediliyor.

Metro 2033 - Oyunun serisi Redux olarak farklı bir şekle büründürüldü yapımcı olarak
Metro 2033 – Oyunun serisi Redux olarak farklı bir şekle büründürüldü yapımcı olarak

Grafiklere gelirsek oyunun görüntü olayı ve modellemeler zamanına göre çok iyi. Hatta Nvidia ekran kartları ile daha fazla detay ve görüntü kalitesi alabiliyorsunuz. Malum o dönemlerde de Mafia 2 oyunu ile Physx özelliği bariz ortaya konulsa da oyunlarda bu oyunda destekliyor. Bu da daha fazla parçacık demek olduğundan oyun içerisinde daha fazla detay görüntüleyebildiğiniz anlamına geliyor ki bu da büyük bir artı.

Metro 2033 - Çok soğuk ve kirli bir hava
Metro 2033 – Çok soğuk ve kirli bir hava

Oynanabilirlik ise standart FPS oyunlarından farklı değil. Tabi oyunun içerisinde yerel ve internet üzerinden oluşturulabilecek bir sunucu üzerinden de kapışmalar yapmanız için farklı haritalar var lakin ben pek kullanıldığına şahit olmadım. Neyse, genel anlamda oyun içerisinde klavye ve fare ile ergonomiyi sağlayabilirsiniz. Diğer bir olayı ise joypad ile de sanırım sıkıntısız oynama zevki. Sistem konusunda ise çok zorlayıcı bir gereksinim istemiyor. Ama dediğim gibi ucu açık, özellikle de ekran kartı karşılaştırma testi konusunda.

Oyunda herhangi bir şekilde hata ya da sorun ile karşılaşmadım oynadığım süre zamanında. Birçok defa bitirdim, tabi Steam üzerinden oynadığım için de başarımlar konusunda kastırmaya gerek olmayan oyunlardan diyebilirim.

Genel olarak kendine has bir atmosferi olan, zaman zaman insanlarla zaman zaman ise yaratıklarla kapışacağınız bir hikâyeye sahip Metro 2033. Tabi Metro Exodus’a kadar diğer oyunları da alıp oynayabilirsiniz. Emin olun hikâyenin devamı olan Metro: Last Light da daha uzun ve hikâye devamı olarak sizi sürükleyici bir maceraya atıyor.

Bu arada sanırım Metro 2033 ve Metro: Last Light oyunlarının yerine Metro 2033 Redux ve Metro: Last Light Redux sürümleri hali hazırda piyasada. Sebebi ise “Remaster” mantığı ile görselliğin yeniden düzenlenmesi ve yeni grafik teknolojisine de uyumlu bir hale gelmesi. Eski versiyonu satışta bulamazsanız da bilin ki oyunların sonunda Redux yazıyorsa önceki oyunlardan tek farkı grafik iyileştirmesidir. Hiçbir hikâye kaybı yok.

Şu karantina zamanlarında bir kitap okumuş kadar olmak istiyorsanız, özellikle de aksiyon ve heyecan arayan oyunları seviyorsanız bence arşivlik bir oyun Metro 2033. Tabi oynanış süresi kısa olsa da en azından hikayesini anlamanız için çabalayacağınız, öğrendiğinizde ise içine dalacağınız bir oyun. Oynayıp sonrasında serinin diğer oyununu almak için can atacaksınız.

Fiyatı konusunda ise çok da pahalı değil. Sonuçta bu tür oyunlar için şu sıralar 150TL ve üzeri parayı gözden çıkartmanız gerekse de oyunun Steam deki fiyatı 31 TL. Seçim sizin.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Dead Island Riptide – İnceleme

GamerAdmin

BIGFOOT – İnceleme

GamerAdmin

Saints Row: The Third – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku