27.5 C
İstanbul
18 Temmuz 2024
Image default
Tam Çözüm

Mafia-2 Joe’s Adventures Detay Rehberi

Mafia-2 Joe’s Adventures Detay Rehberi

Mafia-2 Joe's Adventures Detay Rehberi
Mafia-2 Joe’s Adventures Detay Rehberi

Mafia – 2 Joe’s Adventures Detay Rehberi yazımda elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

Oyunda bazı detaylara inmekte fayda var. Eğer ana oyunu hiç oynamadıysanız, burada bilmeniz gereken bir çok şey mevcut. Sebebi ise hem görevleri yaparken hem de kullanacağınız ekipmanlar konusunda çok önemli. Mesela bir yarışa gireceğimiz zaman yavaş bir araba alırsanız veya zaman limiti olan görevde yavaş bir araba ile yola çıkarsanız ne yazık ki görevi başarı ile bitirmeniz zor.

Bu da sizi çıldırtacak duruma getirir oyun karşısında.

Oyunda bazı sorunlar da mevcut. Onları da size anlatarak en azından sorunlarınıza çözüm olacağını düşünüyorum. Son olarak da oyunun hikayesi ile oynayacağımız bu indirilebilir içerik (DLC) konusunda ne gibi bir bağlantı var, neden bu ufak oyunlar indirilebilir içerik olarak sunulmuş bu konuda kişisel yorumumu da sizlerle paylaşıyor olacağım. Bu sıra da soru-cevap şeklinde olacaktır.

Mafia-2 Joe's Adventures Detay Rehberi
Mafia-2 Joe’s Adventures Detay Rehberi

1-) Soru : Oyunda hangi arabalar daha hızlı, daha yavaş ve geliştirildiğinde daha da hızlanıyor ?

Cevap : Oyunda en hızlı arama Roller GL300. Bu arabayı alabilmeniz için de indirilebilir içerik olan “Made Man Pack” ya da Mafia 2 Collector Editions ve Mafia 2 Digital Deluxe Edition‘dan birine sahip olmanız gerekiyor. Sanırım üzerinden bayağı bir süre geçtiği için Steam‘de bu oyun satışı konusunda, Made Man Pack indirilebilir içeriği satılmıyor.

Diğer arabalar konusunda ise sırasıyla “Greaser Pack“,”Renegade Pack” ve “Vegas Pack” adlı indirilebilir içeriklerdeki arabalar, oyun içerisinde alıp sonrasında geliştirebileceğiniz arabalardan hem hızlı, hem de bazıları daha ufak olacaktır. Bu da oyundan her zaman 1 adım önde olacağınız anlamına geliyor.

Mafia-2 Joe's Adventures Detay Rehberi
Mafia-2 Joe’s Adventures Detay Rehberi

2-) Soru : Oyunda enerjimiz azaldığında nasıl enerji alabiliyoruz ?

Cevap : Oyunda Bar, Restoran ve seyyar hot dog satanlar var. İsterseniz bunlardan alacağınız yiyecekler ile de enerjinizi yükseltebilirsiniz. Bazen de görevleri yaptığımız yerlerde de kola veya sandviç bulabiliyoruz.

Mafia-2 Joe's Adventures Detay Rehberi
Mafia-2 Joe’s Adventures Detay Rehberi

3-) Soru: Oyuna ilk başladığımda, benzin istasyonunda çalışan elemanları yakaladıktan sonra Luca’yı aramaya kalktığımda oyun donuyor. Bunu nasıl düzeltebilirim ?

Cevap : Eğer ki her hangi bir trainer kullanıyorsanız, elemanları öttürdükten sonra Luca‘yı aramadan önce bu trainer’ı kapatın. Sonrasında arayın ve konuşmanın sorunsuz olacağını göreceksiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu çözümün sadece orijinal, yani Steam ya da bandrollü olarak satılan DVD versiyonunda gerçekleşiyor olmasıdır.

Mafia-2 Joe's Adventures Detay Rehberi
Mafia-2 Joe’s Adventures Detay Rehberi

4-) Soru : Oyunda “Supermarket” görevini yaparken, partnerimi korumaya çalıştığım bir süre sonrasında oyun donup kapanıyor. Bunun çözümü nedir ?

Cevap : Cevap 3’deki çözümü uygulayın. Kesin çözülecektir. Eğer ki yine de çözülmez ise Steam kütüphanenizden, listede solda yer alan oyununuzun üzerine fare ile gelip sağ tıklayın. Özelliklere tıklayın ve Yerel Dosyalar sekmesine tıklayın. Gelen ekrandan ise “Oyun Önbelleğinin Bütünlüğünü Doğrula” yazısına tıklayın. Eğer ki kayıt dosyalarınızın silinmesini istemiyorsanız gelen ufak ekranda “Hayır” yazısına tıklayın. Eksik dosyaların olup olmadığını kontrol edip, var ise indirecektir. Sonrasında tekrar oyuna girdiğinizde o bölümü trainer olmadan bitirmeyi deneyin.

Mafia-2 Joe's Adventures Detay Rehberi
Mafia-2 Joe’s Adventures Detay Rehberi

5-) Soru : Oyunu yükledim. İlk açıldığında görüntü yok ama ses var. Klavyedeki Alt+Tab tuşu ile sekmelere geçiş yapıp oyuna tekrar döndüğümde ise ne yazık ki ekranda hep kesik kesik görüntü geliyor. Hatta klavye ve joypad ile de yön tuşlarını kullandığım halde hareket etmiyor. Bunu nasıl düzeltebilirim ?

Cevap : Öncelikle oyun 2008 de çıktığı için yeni bazı ekran kartlarında sorun çıkartabiliyor. Ama bu kartlarla ilgili bir durum değil. Öncelikle burada yapacağınız, ara geçiş tuş kombinasyonu olan Alt+Tab ile diğer pencerelere geçip oyuna dönerek ana menüden “Options” kısmına gelin. Sonrasında “VIDEO” menüsündeki 3. satırda bulunan “Fullscreen” seçeneğini “Off” olarak değiştirin. Sonrasında klavye ile oynuyorsanız “ESC” tuşuna basın ve ardından “Enter” tuşuna basın. Oyundan çıkın ve tekrar girin. Oyun şimdi sorunsuzca çalışıyor olacaktır. Böylelikle yine “Options” kısmından “VIDEO” sekmesine geldiğinizde çözünürlüğü de istediğiniz boyuta getirerek rahatça oyunun keyfini çıkartabilirsiniz. Bu sorun genelde bir de Crossfire destekli Ati Amd kartlarda olabiliyor. Malum oyun Nvidia Physx desteği olunca bu durum normaldir.

Mafia-2 Joe's Adventures Detay Rehberi
Mafia-2 Joe’s Adventures Detay Rehberi

6-) Soru : Polisler ufak bir kaza dahi yapsam peşime düşüyorlar. Onlardan nasıl kurtulabilirim ?

Cevap : Oyunda polislerden kurtulmanın 3-4 yolu var. Birincisi eğer ki cebinizde yeterli para var ise rüşvet verebilirsiniz. Tabi bu da bir polisi öldürüp de sağ altta silah ibaresi görünmediği zamanlar içerisinde olur. Eğer ki bir polisi öldürür de, 3 ya da 4 yıldızlı yakalama ibaresi olarak Thompson veya Magnum silahını görürseniz, maalesef kaçışınız yok.

İkincisi ise yine rüşvet fakat buradaki olay biraz daha farklı. Mesela bireysel olarak polise rüşvet verdiğinizde 300$ ödemeniz yeterli olurken, telefon kulübelerini kullanarak oyunda vereceğiniz rüşvet 500$ olacaktır. Bu genelde 3 veya 4 yıldızlı durumlarda mantıklıdır. Üçüncüsü ise kıyafet değiştirmek.

Eğer ki polis dışında birini vurduysanız ya da kaza yaptıysanız sağ altta resimli bir ufak tabela çıkacaktır. O durumda ister rüşvet verin, isterseniz de bir giyim mağazasından yeni bir takım alın.

Polisler peşinizi bırakacaktır. Dördüncüsü ise bir kaza ya da bir suç işlediğinizde sağ altta “Wanted” yazısı beliriyorsa, hemen sürdüğünüz arabayı bir tamirciye götürüp orada plakayı değiştirerek polislerden kurtulabilirsiniz. Ya da arabayı değiştirerek bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Mafia-2 Joe's Adventures Anlaşmalar
Mafia-2 Joe’s Adventures Anlaşmalar

7-) Soru : Oyuna ait tüm indirilebilir içerikleri aldım. Sizce oyuna hangi sıra ile başlamalıyım ?

Cevap : Oyunu en iyi şekilde hem hikayesi hem de karakterler konusunda harmanlayabileceğiniz sıralama şu şekilde olacaktır, birinci olarak oynanması gereken ve ana oyun olan “Mafia 2“, ana oyunu bitirdikten sonra Vito Hapishanedeyken Joe‘nun o süre içerisinde neler yaptığını ve mafya üyelerine nasıl yardım ettiğini öğrenmek için de “Joe’s Adventures” oynanmalı, son olarak da Vito hapishanede iken gördüğü en azılı suçlu olan Jimmy’nin hapishaneden kaçtığı zamanda yaptıklarını öğrenmek için de “Jimmy’s Vandetta” oynanabilir.

Ama Jimmy‘nin maceraları bir bakıma oyuna çevirim içi skorlar için yapılmış ayrı bir oyun olarak algılarsanız daha iyi olur. Çünkü Vito ve Joe ile bir bağlantısı yoktur.

Mafia-2 Joe's Adventures Market Bölümü
Mafia-2 Joe’s Adventures Market Bölümü

Mafia-2 Joe’s Adventures Market Bölümü

8 -) Soru : Oyunun hikayesi tam olarak nedir ?

Cevap : Oyunun hikayesi aslında ikinci dünya savaşından hemen sonraki zamanda iki İtalyan yakın arkadaşın Amerika‘daki Mafyalaşmasını anlatıyor. Aslında baş karakter Vito mütevazi bir aileye sahip olsa da, babasını öldürenleri bulup intikamını almak için bu Mafya oluşumunda yer alıyor.

Bu şekilde de başına gelmeyen kalmıyor. Tabi yakın arkadaşı Joe‘nun da öyle. Bu şekilde bir seyir eden bir oyun Mafia 2. İlk oyundan çok farklı ve hem grafiksel, hem de zamana ait olan müzikleriyle de gerçekten bir baş yapıt.

Mafia-2 Joe's Adventures Detay Rehberi
Mafia-2 Joe’s Adventures Detay Rehberi

Mafia-2 Joe’s Adventures Detay

9-) Soru : Oyunda görevler için hangi silahları kullanmak daha iyi sonuç verecektir ?

Cevap : Bu aslında göreve göre değişir. Yani şöyle ki bazı görevlerde sessizce düşmana yaklaşıp ip ile öldürmek daha mantıklı iken, bazı görevlerde ise seri silahlarla saldırmak hem fazla olan düşman açısından isabetinizi arttırır hem de hızlıca oradan kaçmanıza olanak sağlar. Fakat yakın temas gerektiren görevlerde çatışma için siper aldığınız yerde ise en isabetli atışları ya tüfeklerle ya da tabancalar ile düşmana ateş etmek daha mantıklı olacaktır.

10-) Soru : Oyunda farklı silahlar içeren kaç silah dükkanı var ?

Cevap : Oyunda aslında bu koskoca haritaya sahip olsa da ne yazık ki bu konuda biraz cimri davranmış oyun yapımcıları diyebiliriz. Harry’nin yerinde neredeyse tüm silahlar mevcut. Yani Harry haricindeki sıradan silah dükkanlarında satılan silahları da Harry’nin yerinde bulabilirsiniz. Harry’nin yerinde olmayan tek silah molotov kokteyli ve maymuncuk. Bunu da Guiseppe‘nin yerinden rahatlıkla temin edebilirsiniz.

11-) Soru: Oyunda bir arabaya bindiğimde bir süre sonra benzini bitiyor. Ne yapmam gerek ?

Cevap : Oyunda genelde benzin istasyonları var. Buralardan arabanız için ücreti karşılığında benzin almanız mümkün.

Tabi biraz alayım diye bir seçeneğiniz yok. Depo dolduruluyor ve bunun parası alınıyor. Ona göre hareket etmenizde yarar var. Eğer bir yerden çaldığınız araba ise bu duruma sizi sokan, unutmayın ki oyundaki her arabanın deposu dolu olmaması normal.

12-) Soru : Oyunda arabalar konusunda nasıl bir yol izlemem gerekiyor ki görevlerde sorun yaşamadan araba konusunda rahat edebileyim ?

Cevap : Oyunda öncelikle bir araba aldıysanız, önce bir tamirhaneye götürün. Motor hacmi konusunda gelişimi yaptırın. Lastikler konusunda en iyi olanı seçin, isterseniz zevkinize göre de rengini değiştirin.

Sonrasında hemen eğer ki bir hasarı var ise de onu tamir ettirin. Şimdi tamirhaneden çıkıp hemen bir benzin istasyonuna gidin ve depoyu doldurun. Size tavsiyem eğer ki en hızlı araba garajınızda ise onu alıp geliştirin, deposunu doldurun ve bu arabayı değiştirmeden (bazı görevlerde doğal olarak farklı arabalar kullanmanız gerektiğini de hatırlayın) kullanın.

İlgili Yazılar

Resident Evil Code: Veronica X HD Remaster – Tam Çözüm

GamerAdmin

Silent Hill 3 – Tam Çözüm

GamerAdmin

Resident Evil 2 Remake – Tam Çözüm

GamerAdmin

1 yorum

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku