20.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Limbo – İnceleme

Limbo – İnceleme

Ufaklığın Hikayesi
Ufaklığın Hikayesi

Playdead firmasının Limbo oyunu çok eski bir zamanda çıkmış olsa da bir gizemin hikayesini, şizofreni olan bir ortamı bizlere anlatıyor.

Tarihler 2011 yılını gösterdiğinde Valve firmasının Steam platformunda çok farklı bir oyun belirmişti. Tabi o dönemde 2 boyutlu oyunlar pek popüler değildi.

Özellikle de heyecanla beklenen büyük yapımların oyunları ardı ardına çıktığı dönem, bir bakıma kaybolur gider diye düşünmüştüm.

Ne yazık ki bu oyunu küçümsediğimi düşünüyorum şu an. Aslında birçok anlatacağı varmış da sessiz sakin işaretlerle bizlere kendi hikayesini sunuyormuş.

Nedir Bu Oyunun Hikayesi?

Limbo - Bu oyunun hikayesi ne?
Limbo – Bu oyunun hikayesi ne?

Oyunun hikayesini detaylıca altta paylaştığım videoda izleyerek anlayabilirsiniz. Yalnız oyunu çok yanlış anlayanlar olmuş.

Oyun bir korku türü değil, oyun bir hikâyenin gizemli olarak oyuncuya sessiz, işaretsiz, akıl, mantık ve düşünce ile çözümünü isteyen bir tür.

Evet biraz ürkütücü atmosferi var ama sizi durduk yere geren, yerinizden hoplatan bir durumu yok. Kaldı ki oyun korkudan çok bulmaca üzerine kurulu.

Grafikler

Limbo - 2 boyutlu bir grafiğe sahip
Limbo – 2 boyutlu bir grafiğe sahip

Dönemine göre ele aldığınızda ve oyunun boyutunu da hatırlarsak bence yapılmış en güzel oyunlardan.

Büyük bir yapım olmadığının farkındasınızdır. Sonuçta ufak bir çocuğun başından geçen hikayesini ve ablasını ulaşma zorluklarını yansıtıyor.

Oyun iki boyutlu ve sıkıntısızca her sistemde neredeyse çalışacak bir mekaniğe sahip. Grafik olarak da siyah ve beyazlar içerisinde oynanan platformu var.

Atmosfer

Limbo - gerçekten seveceğiniz bir oyun
Limbo – gerçekten seveceğiniz bir oyun

Gerekse oyun içi atmosfer gerekse oyundaki mekanikler sizi düşünmeye ve hızlıca çözüm üretmeye sevk ediyor.

Buradan çıkartacağımız olay ise bazen oyun içi etmenler (müzikler ya da anlık sesler) olmasa da bir oyun sizi sessizliği ile atmosfere sokabildiği.

Ne kadar sakin olsa da oyun sizi oynamaya teşvik ediyor, bir sonraki adım için hep heyecanlandırıyor. Bu da kendi özgün atmosferini oluşturuyor.

Oynanabilirlik

 

Çok sade, klavye üzerindeki alışkanlık olmuş tuşlar ile basitleştirilmiş oynanabilirlik. Mekanikler zaten 2 boyutlu bir oyundaki gerekliliklerin hepsine sahip.

Baktığınızda Cuphead gibi sinir bozan bir mekaniğe, hatta her adımınızı bir tuş sesine göre indirgeyebileceğiniz rahatlığa sahip.

Sistemsel olarak da çok bir gereksinime sahip olmayan oyun, sistemsel limitsizlikte özgürce oynamanıza olanak sağlıyor.

Genel

 

Oyunu alacaklar öncesinde tavsiyemi dinlemeli. Bu oyunu oynayacağınız zaman aklınızdaki tüm yapacaklarınızı, planlarınızı kenara kaldırın.

Hatta bir tatilde veya etrafınızda insan kalabalığının olmadığı bir durumda, tek başınıza oynayın. Emin olun oyunun oyun zevkini sonuna kadar hissedeceksiniz.

Fiyatı kendisine göre biraz yüksek olsa da indirimde çok yüksek oranlarla cüzi miktarlarda alabilirsiniz

Sonuç

 

Kendinizle kalacağınız, kafanızı rahatlatmak istediğiniz bir ortamda bu oyunu alarak gönül rahatlığıyla oynayabilirsiniz.

Oyunu bitirdikten sonra da emin olun size yeni ufuklar, daha yeni bir bakış açısı kazandıracaktır. En azından kişisel gelişiminize az da olsa bir katsı sunar bu durum.

Tercih yine size kalmış, iyi bir indirim zamanında alınası, bitirdikten sonra da oyun kütüphanesine kaldırılası bir oyun.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Cities XL 2011 – İnceleme

GamerAdmin

Welcome To The Game – İnceleme

GamerAdmin

The Dark Pictures Anthology: House Of Ashes – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku