19.7 C
İstanbul
15 Haziran 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

L.A. Noire – İnceleme

L.A. Noire – İnceleme - Dedektifliğin en zorlu kısmı sorgu.
L.A. Noire – İnceleme – Dedektifliğin en zorlu kısmı sorgu.

1950’lerde faili meçhul cinayetlerin bolca olduğu dönem sonrasında, Amerika’da özellikle katilin öldükten sonra oğlunun itiraflarıyla ortaya çıkartılan, 1930’lardan beri bu tarihe kadar açıklanamayan seri ölümleri anlatıyor oyun. L.A. Noire – İnceleme yazıma geçiyorum.

Aslında Discovery Investigation adlı televizyon kanalında da detaylıca anlatılan bir Hollywood doktorunun yaptıklarından esinlenerek, faili meçhulleri sıraya sokup oluşturulan bir hikaye çerçevesinde, işe polis memuru olarak başlatılan bir karakteri yönetiyoruz. Sonrasında ise olayların seyrine, alınan ihbar ve araştırmalara, sorgulamalara göre de rütbemiz yükselerek, cinayet, trafik, kaçakçılık ve adli suçlara kadar uzanıp giden bir sürecin içerisinde debelenip duruyor olacağız.

L.A. Noire – İnceleme - Üstlerinizden alacağınız görevlere hazırlıklı olun.
L.A. Noire – İnceleme – Üstlerinizden alacağınız görevlere hazırlıklı olun.

Tabi buradaki en büyük özelliğimiz ise “Bilim Adamı” hassasiyeti ile her olaya sorgulayıcı yaklaşımla sonuca gitme peşinde olacağız. Bu arada oyun biraz eski tür olsa da (Retro), grafik ve modellemeler tabi ki yeni teknoloji ile harmanlanmış durumda.

İyi de bir sistem istediğinden öncesinde Steam severler sitesinden bakabilirler minimum ve maksimum donanım gereksinimlerine. Oyunun bir bölümü GTA‘yı hissettirse de, oyunun asıl döndüğü yer olayların birbirleriyle bağlantısı ile daima ilerlemek. Çünkü o kadar çok sürprizlerle karşılaştırıyor ki oyunun akışı, zaman geliyor “a bak kesin buydu diye içeri tıktığımız adam gerçekten suçsuzmuş” diyebiliyorsunuz.

L.A. Noire - Zaman gelecek gölgeleri bile takip edeceksiniz.
L.A. Noire – Zaman gelecek gölgeleri bile takip edeceksiniz.

Oynanabilirlik konusunda ise konsol kumandası desteği olsa da, klavye ile de rahatlık sağlıyor. Yalnız grafiklerin ayarlarını yüksekte oynadığınızda ise bazen oyundaki hatalar ortaya çıkabiliyor. Oyun içinde de her olaya özgün belirli bir skala mevcut.

Mesela bir cinayeti araştırmak için olay yerine gittiğinizde, 1-2 adet delil ile dava açılamayacağını düşünürseniz, dava açılabilecek 1. dereceden deliller hem sorgunuzda işinize çok yarayacak, hem de suçlunun suçunu itiraf etmesinde kilit rol oynayacaktır. Bu ufak olarak görünen noktalar sizi kusursuz bir araştırma sonucuna ve gerçek suçluları tutuklamanıza yardımcı olacaktır. Karşılığında da terfiler ve farklı departmanlara atanmanız söz konusu.

Anlık olay gelişmeleri için dikkatli olmakta yarar var.
Anlık olay gelişmeleri için dikkatli olmakta yarar var.

Oyunun grafikleri gerçekten güzel. Modelleme olarak Grand Theft Auto‘daki çevresel objelere çok benzese de, daha eski bir zaman tünelindeki günümüzü aslında görebiliyorsunuz. Tabi GTA‘daki gibi çok detaylı bir durum söz konusu olmasa da, amaç zaten suçluların korkulu kabusu olmak değil mi ?

O sebeple tutup da oyunda her şeyin serbest olmasını beklemeyin. Hikayeye bağlı kalmak ise hem oyunu çok iyi algılamanıza, hem de hikayeyi çözmek için daha fazla heyecanlanacağınıza yarayacaktır. O yüzden tavsiyem sıkı bir bilim kurgu, polisiye roman okur severi iseniz, bence kaçırmayın derim. Sonuçta Old School bir tarzı kim sevmez ki ? Hele bir de hikayesindeki en büyük azılı katil de Hollywood‘dan bir ünlü doktor ise. Gerçekten zekice düşünülmüş bir hikaye üzerine serpiştirilen çekici bir oyun L.A. Noire.

Söylenen ve verilen bilgileri dikkatlice dinleyin.
Söylenen ve verilen bilgileri dikkatlice dinleyin.

Arşivinizde bulunması gereken, polisiye romanlardan da tanınan hikayesi ile L.A. Noire oynanabilirlik rahatlığı ile de bence alınıp, oynanıp, hikayeyi hazmettikten sonra sonuca ulaşmak için bitirilmesi gereken güzel bir oyun.

İyi oyunlar…

İlgili Yazılar

Left 4 Dead – İnceleme

GamerAdmin

Sniper Elite 4 – İnceleme

GamerAdmin

Death Stranding – İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku