20.7 C
İstanbul
16 Haziran 2024
Image default
Makaleler

Köpekler Ezan Sesini Duyduklarında Neden Ulumaya Başlar?

Köpekler Ezan Sesini Duyduklarında Neden Ulumaya Başlar?; Köpeklerin spesifik olarak sadece ezana ulumadıklarını belirtmek gerekir. Kilise çanlarına, ambulans sirenine ve pek çok yüksek ve düzenli sese tepki verirler. Çoğu zaman ezan sesine tepki verdiklerini gördüğümüz için böyle bir algı oluşmuştur.

Dinsel bir sese uludukları için, bu duruma halk arasında çeşitli manalar yüklendiği görülüyor. Oysa bilim insanlarının bu konudaki araştırmalarına bakıldığında bu durumun ortaya çıkmasında pek çok doğal nedenin olduğu görülüyor.

Ezanı Aşırı Gürültülü Buluyorlar

Köpekler Ezan Sesini Duyduklarında Neden Ulumaya Başlar?
Köpekler Ezan Sesini Duyduklarında Neden Ulumaya Başlar?

Sabah ezanına daha fazla tepki vermelerinin nedeni de bu. Çünkü ortalık çok sessizken bir anda yükselen ses, köpekleri tedirgin ederek buna karşılık verme ihtiyaçlarını açığa çıkarıyor ve bu da hep bir ağızdan ulumalarına neden oluyor.

Köpekler bizim duyamayacağımız tiz sesleri de duyabilir. Duyu hassasiyetleri bizden çok daha gelişmiş olan bu canlılar, hoparlörlerle desteklenmiş ezan, ambulans, siren seslerinden oldukça rahatsız olabiliyor.

Bir Diğer Olası Sebep İse Klasik Koşullanma Olabilir Tıpkı Pavlov’un Köpeğinde Olduğu Gibi

Bu deneydeki köpeğe et verilmeden önce zil sesi çalınıyordu. Her defasında bu durumu yaşayan köpek, zil sesini duyar duymaz şartlanmaya başladığı için ağzından salya akmaya başlıyordu.

Köpekler bu deneyde olduğu gibi, ezan sesini duyduklarında kulaklarının rahatsız olacağını düşünerek hemen ulumaya başlıyor olabilirler. Yani henüz rahatsız olmadan bile öğrendikleri sayesinde koşullanarak otomatik olarak tepki vermektedirler.

Uluma Kurt Atalarından Kalan Bir Uyarı Sistemidir

Tehlikede olduklarını hissettiklerinde sürüsünü uyarırlar. Ayrıca düşman sürüye gözdağı verirler. Yüzyıllardır insanlarla yaşadıkları için şehir ve doğanın sentezlenmesinden doğan bir davranış biçimidir.

İlgili Yazılar

Kullandığımız Uygulamalar Ne Kadar Bilgi Topluyor?

GamerAdmin

HD Tune Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

GamerAdmin

Kardaşev Ölçeği Uzaylı Medeniyetler Neye Benziyor Olabilir?

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku